טעות כואבת בזיהוי

מבוכה בתחנת 'הראל': שוטר הוכה על ידי בלשים במהלך תרגיל לאחר שחשבו כי הוא פורץ אמתי * המשטרה בתגובה: "בוצע הליך בירור והפקת לקחים" * מח"ש בודקת

רק לפני שבוע נכתב כאן על תחושת חוסר הביטחון של תושבים לנוכח גל פריצות לבתים. עבריינות הרכוש אינה דבר חדש בנוף היישובי ובמשטרה המקומית לוקחים נושא זה ברצינות רבה, בין היתר על ידי שיפור כשירות שוטרי תחנת 'הראל' באמצעות תרגול תרחישים.

על פי פרסום ב'ישראל היום' מהשבוע, במהלך תרגיל שכזה הוכה שוטר על ידי 'כוחותינו' לאחר שאלה חשבו כי הוא פורץ אמתי. תרגיל הפתע התקיים לפני כשלושה שבועות בתחנת 'הראל' ודימה התפרצות לבתים על רקע העלייה באירועי פריצות באזור. במסגרת התרגיל, התבקש אחד השוטרים שמשתייך ליחידה אחרת במחוז ירושלים והשתתף בתרגיל, להתחזות לפורץ.

האירוע יצא משליטה כאשר צוות בילוש של תחנת 'הראל', שלא ידע כמובן כי מדובר בתרגיל, קיבל את הדיווח, הגיע לאזור ובפעילות מבצעית הצליח לתפוס את 'הפורץ'. במהלך מעצרו, כאשר הם עדיין לא יודעים כי מדובר בעצם בתרגיל, התפתח מעין מאבק בין הבלשים לחשוד כפורץ וכתוצאה מכך נחבל השוטר 'הפורץ' קלות ונפצע בפניו.

על פי דיווחה של כתבת 'ישראל היום', אפרת פורשר, בשום שלב לא חשב עדיין אף אחד להכריז כי מדובר בתרגיל ורק כאשר המפקדים בשטח זיהו כי האירוע כבר יוצא מכלל שליטה, יצאה הקריאה בקשר: "תרגיל, תרגיל, תרגיל" וכך הופתעו הבלשים לגלות כי בעצם מדובר באחד משלהם.

הסיפור עוד לא נגמר. השוטר החבול, אשר משרת כבר שנים במשטרה, החליט להגיש נגד חבריו תלונה במח"ש בגין סעיף של שימוש בלתי סביר בכוח. החלטה זו הפתיעה את הבלשים שבסך הכול ניסו לבצע את תפקידם ולעצור 'עבריין' על חם… המקרה הועבר למח"ש.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה ל'זמן מבשרת': "משטרת ישראל מקיימת במהלך השנה תרגילים שונים במגוון תרחישים במטרה לשמר ולשפר את המענה המשטרתי והכשירות המבצעית, כמו גם לצרכי למידה. במקרה זה תורגלו שוטרי התחנה בתרחיש של אדם חשוד במתכונת של תרגיל פתע. במהלך התרגיל בוצעה השתלטות של השוטרים המתורגלים על שוטר שביים את האדם החשוד תוך שימוש בכוח וכתוצאה מכך הוא נחבל קלות. נוכח התרחשות חריגה במהלך התרגיל, בוצע הליך בירור והפקת לקחים ובהמשך אף הועבר המקרה לבדיקת המחלקה לחקירות שוטרים".