טעות כמעט קטלנית בזיהוי

צילום אילוסטרציה: Carlos Andrés Ruiz Palacio, Pixabay
צילום אילוסטרציה: Carlos Andrés Ruiz Palacio, Pixabay
תביעה: טעות טרגית בזיהוי - צעיר ישראלי נורה ע"י מאבטחיo והפך לנכה

בתביעה שהוגשה בימים אלה, באמצעות עו"ד נתנאל בירן נטען, כי מאבטח וסייר ירו בניגוד לנהלים ופגעו בצורה קשה בחייל קרבי לשעבר, רק משום שהתהלך בהיותו מכוסה בבוץ והתנהגותו נראתה להם חשודה. 
על פי התביעה, לפני כארבע שנים, בתחילת סגרי הקורונה, יצא הצעיר (34) לריצה בשדות, בסמוך ליישובו הנמצא בסמוך לאזור תעשייה. 
כתוצאה מהתייבשות וייתכן גם מאובדן הכרה, הצעיר טעה בדרכו והגיע למקום שאובטח על ידי המאבטח והסייר כשהוא יחף, מכוסה בבוץ ומבולבל. 
על פי התביעה, עד מהרה ומבלי לערוך את הבירור המתאים בהתאם לנהלים נורו לעברו מספר רב של כדורים חיים ע"י הסייר והמאבטח. כתוצאה מכך, נפגע הצעיר ברגלו משלושה קליעים ונגרמה לו פציעה חמורה, נכות צמיתה ומגבלות תנועה קשות. 
על פי הנטען, לאור חומרת הפגיעה והטראומה הקשה, זכרונו של הצעיר באשר לפרטי האירוע מעומעם ורק בדיעבד ולאור פרסומים בתקשורת על אותו האירוע, נודע לו, כי הוא נורה על ידי מאבטחים באותו מקום. 
בעקבות האירוע, נאלץ הצעיר לעבור ניתוח לשחזור הברך ונותרה לו מגבלת תנועה חמורה. כמו כן, כך נטען, כתוצאה מהפציעה, חלה הידרדרות במצבו הנפשי, המתבטאת בהפרעה פוסט-טראומטית הפוגעת בו נפשית, חברתית ותעסוקתית, ומאז האירוע, הוא לא הצליח להשתלב בשוק העבודה. 
המאבטח היורה נחקר במשטרה. בעדותו, שלדברי עו"ד בירן כוללת סתירות קשות ומעלה תהיות רבות, טען המאבטח: "רואה את הבנאדם  הולך, הידיים פעם אחת מקדימה, פעם מאחורה, מהצדדים, משחק עם הידיים, לא ברור. הוא לא היה עם הידיים בכיסים או משהו כזה. מכוסה כולו בוץ כל הגוף, שכבות של בוץ, לא כתם פה, כל הגוף בוץ".
"הוא ממשיך ללכת לעברי תוך כדי שהוא צועק: 'אתם לא תעצרו אותי, אני לא מפחד מכם', משהו כזה, ספק מבטא, ספק עברית לא מובנת, משהו שם היה לא ברור, הייתה לו חזות של ערבי בסך הכול, משם הגיעה ההנחה". 
לדברי עו"ד בירן, כל חטאו של מרשו היה איפוא, חזותו ותיוגו על ידי המאבטח כמחבל, וזאת ללא כל סיבה מוצדקת, דבר המלמד על מחדל נוראי.
בהמשך חקירתו טען המאבטח, כי היות והצעיר היה מכוסה כולו בבוץ, הוא לא יכול היה לדעת אם מתחת לבגדיו צצות בליטות, או שהוא אדם שמן. לדבריו, הוא חשד כי הצעיר מחזיק בסכין או בנשק מאחורי גבו ולחלופין, שמדובר באדם שאינו בריא בנפשו, אך למשמע קריאותיו, הגיע למסקנה, כי הוא שפוי ומסוכן.
"הוא מגיב לנו 'אתם לא תעצרו אותי', אז מבחינתי אני שולל את העניין שהוא פסיכופט או חולה בראש…" העיד המאבטח במשטרה. 
לדברי עו"ד בירן, עדותו המזעזעת של המאבטח, מעידה על חריגה קשה מנהלי הפתיחה באש. "האם יורים באדם כזה? רק משום שהוא מכוסה בבוץ ושאולי יש ברשותו נשק או סכין מוסווים?" טוען עו"ד בירן. לדבריו, גם הסברה כי מדובר באדם הלוקה בבעיה נפשית, אינה מהווה קריטריון מספיק לפתיחה באש, מה גם שסברה זו נשללה במקום על ידי המאבטח.
גם הסייר שהיה מעורב באירוע נחקר במשטרה. לדברי עו"ד בירן, עדותו סותרת בצורה חריפה טענות רבות שאותן השמיע המאבטח שפעל עימו, אך גם הוא טוען, כי לבושו המוזר של הצעיר היווה עבורו אות לסכנה והצדיק את הירי.
לדברי הסייר, המאבטח אמר לו שהצעיר נראה לו חשוד, מסוכן ולבוש בווסט. לדבריו, שניהם רצו לכיוון הצעיר. בתחילה שלף המאבטח את אקדחו וכיוון אותו כלפי הצעיר ומיד לאחר מכן, גם הסייר שלף את נשקו. בהמשך, כך טוען הסייר, צעקו השניים לעבר הצעיר קריאות כמו "תעצור!". 
לדברי עו"ד בירן, גרסה זו עומדת בסתירה חמורה לגרסתו של המאבטח, שטען שקודם צעקו לעבר הצעיר קריאות ורק לאחר מכן האקדחים נשלפו.
"הבגדים נראים גדולים עליו, לא משהו סטנדרטי, משהו נראה מוזר בלבוש שלו, והוא כולו מרוח בבוץ" מעיד הסייר. "אני רואה שהוא מתחיל להוות בעיה ולהוות סיכון לפגוע בנו".
בשלב זה מעיד הסייר, כי היריות עצמן גרמו לו לפגיעה זמנית בשמיעה ועל כן התקשה להבין מה אומר הצעיר. מה גם, שקריאותיו הכביכול מאיימות נשמעו לאחר היריות ולא לפניהן. 
"הוא דיבר, אבל לא יכולתי לשלול מבטא. אחרי הכדור הראשון בקושי שמעתי והאוזן הייתה מצלצלת, אבל זה נשמע כאילו יש לו מבטא ערבי. לא יכול להגיד משהו מדויק שאמר, היה שלב אחרי שירינו בו, הוא גם התחיל ללכת אלינו ואמר "זה לא יעזור לך…" עדות הסייר. 
על פי הנטען בתביעה, גם עדות הסייר מצביעה על כך שחטאו היחיד של הצעיר, היה הרושם הראשוני שחרץ את גורלו וכי קריאותיו המאיימות אירעו בכלל לאחר היריות. כלומר, אדם שמגיע  בבגדים מוזרים מהווה בעיה וסיכון בטחוני, המצדיקים שליפת נשק כלפיו וירי אל גופו.
על פי התביעה, גרסת הסייר מסגירה את העובדה, כי הוא כלל לא עבר תדריך בטחוני הנדרש על פי הנהלים. הדבר מלמד, כך נטען, על היעדר פיקוח על המאבטחים, העסקת מאבטחים לא מיומנים ואי הקפדה על כללי הזהירות והבטיחות בתחנת הרכבת. 
לכתב התביעה צורפה חוות דעתו של ד"ר יחזקאל טיטיון, מומחה בכירורגיה אורתופדית, שקבע, כי הצעיר אובחן כסובל משבר פתוח בירך ונזקק בשל כך לטיפולים ניתוחיים. בשל כך נגרמו לו נכויות זמניות וצמיתות.
לתביעה צורפה גם חוות דעת נפשית, מטעם ד"ר לאוניד גורודצקי, מומחה לפסיכיאטריה, אשר העריך את נכותו הנפשית הצמיתה של הצעיר, כתוצאה מהאירוע, בשיעור של 40 אחוזים.
את התביעה לפיצויים, עד לגובה סמכותו של בית המשפט (2.5 מיליון שקלים), הגיש עו"ד בירן, בשם הצעיר, נגד חברת האבטחה שהעסיקה את המאבטח והסייר, נגד הגוף הציבורי שמעסיק את חברת האבטחה ונגד חברת הביטוח המבטחת את אותו גוף ציבורי התביעה נדונה בימים אלה לבית המשפט השלום בהרצליה.