יהיה מקווה?

ועדת 'הראל' פרסמה כי הוגשה לפניה בקשה מהמועצה להקמת מקווה בשכונת רכס חלילים * תושבים מהשכונה יצאו בעצומה ולדבריהם: "הקמת מקווה עלולה לגרום לשינוי בצביון השכונה" * רב היישוב: "מדובר בצורך אלמנטארי. לא מבין על מה המהומה"

קרב חדש בשכונת רכס חלילים. המועצה הגישה בקשה לוועדת 'הראל' להקמת מקווה ברחוב אופל שבשכונת רכס חלילים. כמקובל, לכל תכנית בנייה יש לתושבים את הזכות להתנגד ואכן יש כאלה. בעצומה שהפיצו תושבים נכתב: "קיבלנו הבוקר ידיעה מאוד מטרידה על הקמת מקווה ברכס חלילים. אנו מתנגדים לרעיון של הקמת המקווה. שלא תהיינה אי הבנות או מניפולציות פוליטיות כלשהן: אין לנו שום דבר נגד מסורת ישראל או נגד מנהג דתי זה או אחר, אלא שתפיסת העולם שלנו חילונית ומבחינתנו זו תפיסה יהודית לגיטימית במדינת ישראל".

בהמשך המכתב הם מפרטים את הסיבות להתנגדות: "1. התאמת שימוש קרקע למאפייני תושבי השכונה: יש מעט מאד דתיים המתגוררים בשכונת רכס חלילים. נראה כי בהחלטה לבנות מקווה בשכונת רכס חלילים בצומת הרחובות אופל/ברקת/ישפה לא נלקחה בחשבון עובדה זו. 2. נראה כי לא נעשה בירור במחלקה לשירותים חברתיים של המועצה הבוחן אלו צרכים חברתיים חשובים לתושבי מבשרת ציון ולתושבי שכונת רכס חלילים בפרט. 3. לא נערך סקר בקרב תושבי השכונה על מנת לברר מה הצרכים החברתיים שלהם והתאמת מבני ציבור העונים לצרכים אלה. 4. קרבה בין מבנה המספק שירות לאוכלוסייה הזקוקה לשירות: אם יוקם מקווה – הוא ישרת אנשים מחוץ לשכונה. במעוז ציון יש שני מקוואות, ברחוב מצפה הבירה וברחוב שדה חמד. שם גרים יותר אנשים דתיים. השירות קרוב לבתיהם. לעניות דעתנו, אין צורך במקווה נוסף ביישוב. 5. מקווה בסמוך לביתנו יגרום לבעיות חנייה כמעט בכל שעות היממה. יש לציין, כי כבר קיימת מצוקת חנייה בשכונת רכס חלילים בסמוך לבית הכנסת. אף על פי שהוכשרה קרקע ונבנתה חנייה ציבורית סמוכה לבית הכנסת, עדיין קיימת מצוקת חנייה באופן שוטף. אין ספק, כי הקמת מקווה באזור זה תגביר משמעותית את בעיית החנייה בשכונה. 6. הקמת מבנה שכזה תמשוך אנשים שאינם תושבי הסביבה ועלולה לגרום לשינוי בצביון השכונה החילונית והיישוב כולו ובכך יגרום לעזיבת אוכלוסייה חילונית מבוססת ואמידה אל מחוץ לשכונת רכס חלילים בפרט ומחוץ למבשרת ציון בכלל. 7.   אנו מעוניינים להמשיך באורח החיים שלנו ואף היינו שמחים שתהיינה יותר פעילויות ביישוב לציבור הרחב בשבתות (כולל פתיחת מסעדות, בתי קולנוע ועוד, כך במקור) במקום שאנשים ייאלצו לנסוע מחוץ לגבולות היישוב".

בשיחה עם 'זמן מבשרת' הגיב הרב הראשי ליישוב, הרב שלמה בן עזרא, לדברים: "בחלק זה של מבשרת יש רק מקווה אחד והוא מיושן ויעבור שיפוץ. מקווה זה מרוחק משכונות אחרות של מבשרת. בשכונת רכס חלילים אין מקווה ומדובר בצורך אלמנטארי. האם אישה שצריכה לטבול בשישי בערב צריכה ללכת שעה ברגל? שלא לדבר על סופי שבוע גשומים בחורף או שבתות קיץ שבהן השבת נכנסת בשעה מאוחרת. אני באמת לא מבין על מה המהומה".

מהמועצה המקומית מבשרת ציון נמסר בתגובה: "ליישוב ישנה פרוגרמה תכנונית לצרכי ציבור עד לשנת 2040. במסגרת זו, הוגדרו בכל רחבי היישוב שטחים ייעודים לצרכים ציבוריים כדוגמת בתי ספר, גני ילדים, מרכזי ספורט, בתי כנסת, מקוואות, גני משחקים, שטחים ירוקים וכו'. נכון להיום, לא התקבלה שום החלטה במועצה על הקמת מקווה בשכונת רכס חלילים. המועצה מחויבת לבחון כל בקשה המונחת בפניה. כך עשתה בעבר וכך עושה גם במקרה הזה. לגופו של עניין יודגש, כי המועצה בוחנת, בטרם קבלת כל החלטה, חלופות במגרשים שונים ברחבי היישוב במטרה לנצל בצורה מיטבית את הקרקע ובחלק מהמקרים לפעול לעירוב שימושים. בימים אלו, בוחנת מחלקת הנדסה במועצה חלופות למקווה בחלקו הצפוני של היישוב בהתאם לפרוגרמה כאמור".