יופי של לילה

המדריך לטיפוח עור הפנים בלילה וחשיבותו

המונח 'שנת יופי' הוא מדויק. שנת הלילה הרציפה המומלצת בהיבט זה, היא בין 6 ל-7 שעות. במהלך שינה איכותית, יורדת רמת הורמון הסטרס קורטיזול, מה שמאפשר לתאי העור להתחדש ולהשתקם. שנת לילה שאינה איכותית או מספקת, תשפיע לאורך זמן לרעה על קצב הזדקנות העור.

בלילה, העור אינו חשוף לרדיקלים חופשיים ולשמש, כך שמנגנוני ההגנה מוחלפים במנגנוני התחדשות. מחסור בשינה משאיר את רמות הקורטיזול גבוהות ופוגע במנגנון החידוש של העור. רמות גבוהות של קורטיזול גורמות לפירוק מהיר יותר של קולגן, שהוא אחד המרכיבים החשובים ביותר לעור מוצק וצעיר.

במהלך היום, נלחם העור שלנו בגורמים רבים ובעיקר בזיהום אוויר, אבק וקרני שמש. בנוסף, סובל העור מאיבוד נוזלים. בשעות הלילה, כשאנו עוברים למנוחה, כל המערכות הפיזיולוגיות בגוף פועלות באופן אפקטיבי יותר. טמפרטורת הגוף עולה וזרימת הדם בעור גבוהה וזה מרחיב את שטח הפנים שאליו יכול הקרם לחדור וגם מאפשר ספיגה טובה יותר של הקרמים.

קרם לילה – בזבוז או תועלת? לשימוש על בסיס יומי בקרם לילה קיימת חשיבות רבה בטיפול בעור – הן מבחינת החדרת לחות והן החדרה של חומרים פעילים לעור. קרם לילה הוא מרכיב חשוב בכל טיפול קוסמטי. לרוב, קרם הלילה הוא לרוב עשיר יותר מקרם היום ותפקידו הוא להזין את העור, לספק לו את הלחות שדרושה ולסייע בצמצום התופעות החיצוניות המזיקות לו כדוגמת יובש (ממזג האוויר או ממזגנים), רדיקאלים חופשיים, זיהום אוויר וכו'.

זמן השינה הוא זמן אידיאלי לספיגת רכיבים פעילים. שגרת הטיפוח בערב צריכה לכלול ניקוי טוב של עור הפנים לפני השינה ולאחריו שימוש בקרם לילה עשיר ברכיבים פעילים מחדשי עור, למשל כאלה שהם מבוססי רטינול, חומצות או תכשירים מבוססי פפטידים.

בבוקר חשוב לחזק את מנגנוני ההגנה של העור. תכשירים נוגדי חמצון, סרום עם ויטמין C, מסכות ויטמין C ואנטי אוקסידנט יגנו על העור גם אם הוא נתון בלחץ. חומצה היאלורונית היא אנטי אוקסידנטית וכן חומצות שומן כמו אומגה 6. מומלץ להשתמש גם בהן.

ומה לגבי ה'שקיות' וה'שחורים' מתחת לעיניים? שימוש בקרם עיניים/ג'ל עיניים בלילה יעיל במיוחד. על העור הנקי שלפני השינה ניתן להטפיח בקלות ולהחדיר אותו היטב. אם רוצים להיפטר ממראה עיניים עייפות, להפחית קמטוטים, שקיות, עיגולים שחורים ולוודא שהעיניים שלכן לא ייראו נפוחות בבוקר, שימוש בקרם עיניים או בג'ל עיניים לילי הוא אמצעי טוב לטיפול.

קרם יום: מרכיבי לחות לשמירה על המחסום העורי – ויטמינים ומסנני קרינה בדגש על נוגדי חמצון שנועדו להגן על העור מפני נזקי הסביבה והם מעכבים תהליכי הזדקנות.

קרם הלילה: יותר חומרים פעילים לשיקום העור מנזקים קיימים + חומרים מעודדי בניית תאים מחודשת. הוכח באופן מדעי, כי היווצרות התאים בלילה היא אינטנסיבית יותר. התאים מתחלקים פי שמונה מהר יותר בלילה מאשר בצהריים. משכך, יפיק העור תועלת רבה יותר משימוש בקרם לילה שמכיל מרכיבי שיקום ובנייה כגון ליקופן, חומצה ליפואית, ויטמינים שונים ועוד.

חשיבות השימוש בקרם לילה על בסיס קבוע נובעת משני גורמים עיקריים שמבדילים קרם לילה מקרם יום: הישארות הקרם על עור הפנים למשך כל הלילה; והימנעות מחשיפה לגורמים חיצוניים כמו קרינת שמש ופגעי מזג האוויר.

מתי כדאי/צריך להתחיל בשגרת ניקוי פנים:

  • לגבי הגיל הרצוי להתחיל עם קרם הלילה: הדעות, כך מסתבר, חלוקות ואין תשובה חד משמעית.
  • בעבר, המליצו לבעלות עור יבש להתחיל בעשור השלישי לחייהן ולבעלות עור שמן בעשור הרביעי או החמישי.
  • כיום, הסברה הרווחת היא ששימוש בקרם לילה מומלץ כבר בגיל העשרה שהוא מרכיב חשוב לטיפול באקנה או סבוראה למשל.
  • עם השנים, פותחו קרמים שונים המכילים חומרים פעילים שחלקם יכולים להאט את קצב הזדקנות העור, לגרום להבהרה של העור ולצמצם תהליכים דלקתיים כרוניים.
  • שימוש קבוע בקרם לילה יכול גם להוות חלק מטיפול קוסמטי שמשלב טיפול אצל קוסמטיקאית או רופא עור אחת למספר שבועות.