יוצרים בחברותא

על תערוכה חדשה של אמנים חרדים וחילונים שתוצג בבניין בית המשפט העליון

בית המשפט העליון, בשיתוף פעולה מיוחד עם גלריית 'המקלט' לאמנות חרדית השוכנת בשכונת מקור ברוך בירושלים, הפיקו תערוכה חדשה המשותפת לאמנים חרדים וחילונים, שיצרו עבודות אמנות בהשראת המונח 'חברותא'. האמנים המציגים, משני המגזרים, העניקו באמצעות האומנות מגוון פרשנויות ויזואליות למושג, בין אם מנקודת מבט אישית מתוך תפיסת עולמם ואם בפרשנות רחבה בעידן העכשווי ובהקשר הישראלי. היצירות בתערוכה עוסקות בנושאים המחברים בין אדם לאדם ובין אדם לאלוקים ומתווכות בין אוכלוסיות שונות.

את התערוכה אצרו במשותף ד"ר אורנה יאיר, אוצרת בתי המשפט ומנהלת מוזיאון מורשת בתי המשפט; ונעה לאה כהן, אוצרת ומנהלת גלריית 'המקלט'. אוצרות התערוכה מתייחסות לפרשנות הרחבה שיש למושג 'חברותא' בתרבות הישראלית ונעשתה מתוך רצון ליצור גשר בין החברה החילונית והחברה החרדית. במסורת היהודית, 'חברותא' הוא מונח עתיק יומין המכוון לחברת הלומדים, שם הוא בעל משמעות מושגית עמוקה שמדברת על לימוד הקורפוס המשותף. במגזר החילוני המונח הוא בעל משמעות רחבה שמחברת בין חברה לשיתוף – בצוותא, ביחד, בעמיתות  – שכם אל שכם – עד כדי הדדיות בכל קבוצה באשר היא.

בתערוכה יוצגו יצירות שהוכנו במיוחד עבור תערוכה זו כמו גם עבודות ממגוון היצירה הקיימת באוספים של אמנים ואספנים, בין היתר של האמנים מוטה ברים, אילן ברוך, מירה מיילור, רחלי טאובר, אניטה בירקנפלד, ארם גרשוני, אלי שמיר, דוד ניפו, ליאוניד בלקלב ונעמה אהרונסון.

מוזיאון מורשת בתי המשפט נפתח לציבור בשנת 2005 בבית המשפט העליון בירושלים ומציג את תולדות מערכת בתי המשפט. המוזיאון מציג תערוכות בכל בתי המשפט בארץ ומקיים עושר פעילויות עבור מגוון רחב של קהלים ובשיתוף עם קהילות שונות בחברה הישראלית.

גלריית 'המקלט' היא גלריה חברתית לאמנות יהודית עכשווית השוכנת בשכונת מקור ברוך בירושלים. הגלריה הוקמה בשנת 2003 על ידי קהילה של חוזרים בתשובה בראשות איקא ישראלי, מרדכי ('פופיק') ארנון והרב אורי זוהר, במטרה ליצור הלימה בין אורחות החיים הדתיים והתפיסה התרבותית הייחודית שלה ולאפשר זיקה לאמנות בחברה שלא הכילה מקומות מסוג זה בשעתו.

התערוכה תהיה פתוחה לקהל עד ה-16.12, בימים ראשון-חמישי בין השעות 9:00-15:00.

בית המשפט העליון, רח' שערי משפט 1, קריית בן גוריון, ירושלים.