ילדים שנותנים מהלב

על מיזם פורימי מרגש בגן 'הארזים' עבור ילדים שמאושפזים בבתי חולים

חג הפורים מביא עמו שמחה רבה, אך ילדי גן 'הארזים' (חובה) והוריהם יחד עם צוות הגן חשבו על ילדים אחרים, כאלה שלא שפר עליהם גורלם לחגוג בגן או בבית הספר ומאושפזים בבית החולים בשל מחלה. בהחלטה משותפת, התגבשה יוזמה להכנת משלוחי מנות עבור ילדים המאושפזים בבית החולים 'הדסה עין כרם' במחלקות השונות.

בגן התקיים שיח עם הילדים בנושא נתינה ואזרחות טובה ועלתה השאלה "מדוע חשוב שנעזור לאחר? מדוע שלא נדאג רק לעצמנו?". הילדים השיבו שלתת לאחר ישמח גם אותם ולא רק את הילדים החולים וכי מדובר במעשה טוב ובעזרה לאחר. הם אף שאלו האם ניתן להזמין את הילדים החולים לגן או ליום ההולדת שלהם כאשר יחגגו ומה שמות הילדים אליהם יגיעו משלוחי המנות של הגן.

לפיכך, הביאו הילדים בשבועות האחרונים ממתקים, חטיפים ומשחקים לגן. את משלוחי המנות ארזו בעצמם, ספרו ומיינו. כמו כן, נכתבו ברכות מילדי הגן לילדים המאושפזים וצורפו למשלוחי המנות. ליוזמה הצטרף אבירם תורג'מן, מנהל חנות 'כפר השעשועים' במבשרת, שתרם בנדיבות תחפושות לילדים בגילאים שונים. כמו כן, הצטרפה ליוזמה מאפיית 'המיוחדים' בניהולה של משפחת ששון. השבוע חולקו משלוחי המנות והתחפושות בבית החולים ואלה התקבלו בשמחה ובהתרגשות רבה.

גן 'הארזים' פועל על פי מודל 'הגן העתידי', המציג ארבעה עוגנים המותאמים למאה ה-21 ומספקים מענים פדגוגיים המאפשרים לצוות החינוכי להבנות את דרכו הייחודית של הגן ובהם:

1. ביטוי אישי: פיתוח חשיבה באמצעות השתתפות פעילה של הילדים בבחירת התכנים הנלמדים וכן מדפי תצוגה אישיים לעבודות ולתוצרים על פי בחירה עצמאית של הילדים.

2. קהילתיות: הגן כמרחב קהילתי המטפח זהות ושייכות תרבותית ומבוסס על ערכים של אחריות ושל מעורבות חברתית.

3. יזמות ויצרנות: מרחבים ליצירה עצמית, התייחסות לילדי הגן כיזמים וכיצרנים של תכנים ומוצרים שלהם באופן המטפח יצירתיות וחדשנות.

4. למידה במרחבי חיים: התייחסות לכל המרחבים בסביבת הגן כמרחבים חינוכיים המאפשרים למידה אותנטית המתרחשת בכל זמן ובכל מקום.

הגננת ויויאן הוכברגר: "הגנים במבשרת, בהובלת המפקחת ורד מליחי, פועלים ברוח 'הגן העתידי'. השאיפה שלנו היא לגדל ילדים שיהפכו לאזרחים טובים. הגן הוא חלק מהקהילה ולפיכך תרומה לאחר היא רבת משמעות ומהווה חלק מכישורי החיים אותם לומדים הילדים לצד ביטוי אישי, יזמות ויצרנות".

צוות הגן היווה חלק בלתי נפרד מיוזמה זו: שרית רדושיצקי, נעמי סבתו, איבתיסאם עותמאן ואתי אלמקייס.