ינואר בהיכל התרבות במודיעין

מחממים את החורף עם 'אלף שמשות זוהרות', 'אופרה גורמה' וגם הצגות מובילות לילדים

'אלף שמשות זוהרות' ('גשר'): עיבוד בימתי לספרו של חאלד חוסייני. זהו סיפור על חברות אמיצה בין שתי נשים, כאשר ברקע מתרחשת הטרגדיה הגדולה של מלחמת האזרחים באפגניסטן. מריאם חותנה בגיל 15 עם ראשיד, סנדלר אלמן המתגורר בקאבול. חיי הנישואים שלהם הולכים ומתדרדרים מכיוון שמריאם לא מצליחה להוליד ילדים. כשני עשורים לאחר מכן, בעיצומה של מלחמת האזרחים באפגניסטן, נושא ראשיד לאישה את ליילה, שכנתם בת ה-14 שכל משפחתה נהרגה בהפצצה. לעומת מריאם, ליילה הצעירה מולידה לראשיד שני ילדים והמתח בבית מגיע לשיאים חדשים. כשהטליבאן משתלטים על המדינה, הופכים החיים למאבק נואש ברעב, ראשיד הופך אלים יותר ויותר ומשרה פחד על נשותיו. לבסוף, הן מחליטות לעשות יד אחת כדי לשנות את גורלן האכזרי, גם אם המחיר יהיה קשה מנשוא. מוצ"ש, 1.1, 20:30, אודיטוריום היכל התרבות מודיעין. מחיר: 129-239 שקלים.

רסיטל – איבו פוגורליץ׳: איבו פוגורליץ׳, הווירטואוז היוגוסלבי שכבש את העולם בהופעה. היצירה: 'גאספארד של הלילה' מאת ראוול, קונצ׳רטו לפסנתר בגרסה לשתי ידיים. השוואות: מרתה ארחריץ׳, סטפן קובצ׳ביץ׳.. במפגש זה תתקיים גם הרצאה בנושא המנצח האיטלקי קלאודיו אבדו. ראשון, 2.1, 19:00, אודיטוריום היכל התרבות מודיעין. מחיר: 85-95 שקלים.

אופרה גורמה – התזמורת הקאמרית הישראלית ו'הקשר הווקאלי וינה – תל אביב': התזמורת הקאמרית הישראלית וסולני אופרה מווינה ומתל אביב בפניני אופרה קומית ברוח חדשנית ורעננה. מופע מוזיקלי ייחודי בנימה קולינרית שמשלב אופרה, סטפס, ארוחה איטלקית שתוכן בזמן אמת במטבח שעל הבמה, בית קפה שבו מתחממים העניינים והגרלת עוגות משובחות בסיום הקונצרט. בכיכובם של סולני 'הקשר הווקאלי וינה – תל אביב והתזמורת הקאמרית הישראלית בניצוחו של יזהר קרשון ובבימויה של רוזמרי דנצינגר. ראשון, 2.1, 20:30, אודיטוריום היכל התרבות מודיעין. מחיר: 170 שקלים.

'אלאדין': מחזמר מדליק ונפלא לילדים ולכל המשפחה על אלאדין ועל הרפתקאותיו בעקבות חיפושיו אחרי מנורת קסמים. אלאדין פוגש בנסיכה יפה ובשדון מקסים שמוביל אותו אל סוף שמח ומפתיע. המחזמר מלווה בשירים קצביים ונוגעים ללב, אפקטים מיוחדים ובלעדיים ותלבושות ססגוניות. בהשתתפות: דורי בן-זאב בתפקיד המלך, רונו גיבור על הוא אלאדין, יסמין היא ספיר דרמון (מתוכנית הטלוויזיה 'ראש גדול'), מאיה גל, זיו פלג ומוטי וסרמן. בימוי: נתן נתנזון. פזמונים: מירית שם אור. מתאים לילדים בגילאי 3-9 ולכל המשפחה. שלישי, 4.1, 17:30, אודיטוריום היכל התרבות מודיעין. מחיר: 75 שקלים.

תרבויות מבעד לעדשה 'הים': עלילת 'הים' מתרחשת בכפר דייגים מבודד אי שם באיסלנד. הכפר כולו מתקיים מתעשיית הדייג המקומית, אבל מציאות כלכלית חדשה מאיימת למוטט הכול. בהדרגה, נכנעים בעלי ספינות הדייג המבוגרים ללחץ החברות הגדולות שמנסות להשתלט על תעשיית הדייג ומוכרים להם את הספינות. התוצאה: פחות עבודה ויותר תסכול עבור תושבי הכפר. שחקנים: גונאר אייולפסון, הילמיר סנאר גודנסון, הלנה דה פוגרולס,  קריסטביורג קיילד,  סוון נורדין,  גודרן ס. גיסלדוטיר, סיגורדור סקולסון, אלווה אוסק אולפסדוטיר, נינה דוג פיליפוסדוטיר והרדיס תורוולדסדוטיר. במאי: בלטזאר קורמקור. מרצה: גליה פסח. שלישי, 4.1, 20:00, אולם עינן-עזריאלי. מחיר: 70-99 שקלים.

'סאב רוסה' מאת הכוריאוגרף איציק גלילי (מחול, הבלט ישראלי, מופע בכורה): עשור לאחר שהציג ערב בלתי נשכח מיצירותיו של איציק גלילי, חוזר הבלט הישראלי לשתף פעולה עם הכוריאוגרף הבינלאומי הנודע, הפעם ביצירה חדשה שהוזמנה במיוחד עבור הלהקה בתהליך יצירה אינטנסיבי מתמשך. היצירה בנויה מ-14 סיפורים קצרים, פיסות הרהורים על תפיסות רווחות של כוח וחולשה, דעות קדומות והרס עצמי, נשיות וגבריות, שעבוד ושחרור. כל אלה נארגים זה בזה לכדי קרנבל צבעוני של דמויות ודימויים. בדרכו המהפנטת, משרטט גלילי תנועות מחזוריות, רוקם מעגלי חיים שנפתחים ונסגרים, מתווה לוגיקה פנימית שמתבהרת כמו החיים תוך כדי תנועה. ביד אומן הוא מרכיב ומפרק סכמות וסטריאוטיפים, נע ונד בין יצירות מוזיקאליות קלאסיות לבין שקט מוחלט עוטף כל, בין מוזיקה פופולארית לבין יצירות מקוריות שהלחינה במיוחד המוזיקאית סיגל גולדסובל. בה בעת מתבוננת העבודה במבט מחויך, הומוריסטי, לעתים גרוטסקי, על תהפוכות הגורל, משתעשעת עם הדרמה, מהלכת על חבל דק בין סנטימנטליות לאפלה, בין האקספרסיבי למרומז, בין הפשוט למופשט, בין בנאליות להארה. מדברת את הזמן. בהשתתפות 23 רקדנים. כוריאוגרפיה: איציק גלילי. מוזיקה מקורית ועריכת קולאז': סיגל גולדסובל. עיצוב תפאורה: סשה ליסיאנסקי. עיצוב תלבושות: לירון פניאל. רביעי, 5.1, 20:30, אודיטוריום היכל התרבות מודיעין. מחיר: 129-169 שקלים.

איה פלוטו: "פלוטו כלבלב מקיבוץ מגידו. יש לו הכול: מרק ועצם זה טוב ויפה, אבל בעצם נמאס לו לשבת כך לבדו". הכלבלב הקטן יוצא להכיר את העולם. הוא פוגש חברים חדשים ומגלה תגליות על העולם מסביב. הצטרפו למסעו של פלוטו – עיבוד בימתי לספרה הקלאסי של לאה גולדברג. שבת, 8.1, 11:00, אודיטוריום היכל התרבות מודיעין. מחיר: 69-80 שקלים.

בן ויהונתן ארצי – מועדון זמר: אילנה כץ בשירה בציבור. אורחים: בן ויהונתן ארצי. בן ויהונתן מנגנים על פסנתר וגיטרה ושרים מתוך האלבומים שלהם. מכיוון שבן ויהונתן יודעים לנגן כל שיר ששמעו, מבצעים בן ויהונתן בחצי השני של המופע, באופן ספונטני, שירים על פי בקשת הקהל. מוצ"ש, 8.1, 20:30, אולם עינן-עזריאלי. מחיר: 119-159 שקלים.

ארבע אימהות ('בית לסין'): קומדיה ישראלית חדשה. הילה היא צעירה שגדלה בבית דתי לאומי, אך הסתירה זאת מיונתן אהובה. כעת, כשהם עומדים להינשא, היא מבינה שהסוד עתיד להתגלות וחוששת שהוא יהרוס את עתידם המשותף. מה שהילה לא יודעת זה, שגם ליונתן יש סוד קטן. יונתן נולד לזוג נשים שנפרדו כשהיה בן שנה והתחתנו כעבור זמן קצר עם בנות זוג אחרות וכך יצא שיונתן הוא בעצם בן לארבע אימהות. איך יצלחו השניים את המפגש הרב-משפחתי הראשון? קומדיה שנונה ועכשווית על מערכת יחסים שונה שמתרחשת בירושלים, מקום שלא קל להיות בו שונה. מאת: דניאל לפין. בימוי: אילן רונן. משתתפים: נעמה אמית, לירית בלבן, שירי גדני, עדי גילת, יובל ינאי, מירב פלדמן, אורנה רוטברג ואודי רוטשילד. חמישי, 13.1; מוצ"ש, 15.1; וראשון, 16.1, 20:30, אודיטוריום היכל התרבות מודיעין. מחיר: 129-239 שקלים.

התזמורת האנדלוסית אשדוד – 'ירושלמי': שילוב ייחודי של אומנים מסגנונות שונים המביאים את מסורת הפיוט הירושלמי מזוויות שונות ביחד ולחוד רוקחים קונצרט ספרדי-ירושלמי-ישראלי סוחף. מנצחת ומנהלת מוזיקלית: סיוון אלבו בן חור. בהשתתפות: איציק קלה, דוד מנחם ואנסמבל הפיוט מירושלים. שלישי, 18.1, 20:30, אודיטוריום היכל התרבות מודיעין. מחיר: 119 שקלים.

'ונטו': ונטו הוא לא רק מופע, אלא אירוע אינטראקטיבי ויזואלי מרהיב שמתאים לכל המשפחה מבית היוצר של אילן עזריאל (יוצר המופע הבינלאומי 'אלומיניום' והמופעים אלומיני במוזיאון, אלומינצ'יק ואיש רוח) ובבימויו של אודי גוטשלק. בשעה שכדור הארץ  מאוים  על ידי ההתחממות הגלובלית, צריכה מוגברת ופסולת העומדים לכלותו, מגיע ונטו, האיש הנכון בזמן הנכון. בניסיונו להציל את כדור הארץ מפגעי הטבע והאדם עצמו, חוצה ונטו ימים ויבשות, צולל למעמקים ואף ממריא לחלל. ונטו סוחף עמו את הקהל למסע קסום בסיוע עשרות מאווררים ומפוחים ומאות יריעות ושקיות פלסטיק משומשות שנגזרו, נתפרו והודבקו ידנית לכדי דמויות ויצורים מרהיבים. על הבמה שילוב של מוזיקה, תנועה, אפקטים מיוחדים והרבה דמיון ורוח שחוברים לכדי יצירת אמנות ויזואלית מהפנטת ופורצת דרך. מתאים לכל המשפחה ולילדים מגיל 5. משתתפים: גל אלפרט, ליאור דניאל, ספי סמואל ויגל תמיר. יוצר ומנהל אומנותי: אילן עזריאל. כתיבה ובימוי: אודי גוטשלק ואילן עזריאל. דרמטורגיה: אודי גוטשלק. עיצוב וייצור במה ואביזרים: אילן עזריאל. רביעי, 19.1, 17:30, אודיטוריום היכל התרבות מודיעין. מחיר: 99-129 שקלים.

חיים שפירא – CARPE DIEM: קיסר-פילוסוף מרקוס אורליוס יסביר על נפלאותיו של יום חולין. ההומניסט פיקו דלה מירנדולה מנסה לאחד את כל האמיתות הפילוסופיות והתיאולוגיות  ולהחזיר לאדם את כבודו. ההוגה הפוליטי ניקולו מקיאוולי מגיע להאזין להרצאותיו של פיקו דלה מירנדולה בפירנצה וכותב את 'הנסיך'. האסטרונום ג'ורדנו ברונו קורא את אפלטון, מתרשם עמוקות מן המודל ההליוצנטרי של קופרניקוס, מסתבך עם הכנסייה ומוצא להורג מפני שסירב להתכחש לאמונתו. בשוק הססגוני ביותר של רומא 'קמפו די פיורי' ניצבת כיום אנדרטה אשר הוקמה לכבודו. רביעי, 19.1, 20:30, אולם עינן-עזריאלי. מחיר: 95-120 שקלים.

ערים מרתקות – שרים סן רמו: בטיסה פרטית וישירה ממודיעין לסן רמו, אל המוסיקה הנהדרת של פסטיבל סן רמו מהשנים היפות: רוברטה, זינגרלה, אילמונדו, קרוזו ועוד. על הבמה יעבירו את הערב הנפלא הזמרים מורן לוי ואבי ונטורה בליווי נגנים וירטואוזים שיגרמו לכם להרגיש ממש בפסטיבל סן רמו. המופע ילווה בקטעי קישור והסברים על השירים. חמישי, 20.1, 20:00, אולם עינן- עזריאלי. מחיר: 129-159 שקלים.

אומנות – פבלו פיקאסו, חלק א' – 1001 הפרצופים של פיקאסו: דניאלה שלו, אוצרת ומנהלת מחלקה במוזיאון ישראל, בסדרת מפגשים חווייתית המתמקדת באומנים נבחרים. בכל מפגש נדבר על אומן אחר, נבחן את מקורות יצירתו ונכיר את סגנונו הייחודי תוך היכרות עם סיפור חייו, הרקע הגיאוגרפי והתרבותי שממנו בא ומקומו בתולדות האומנות. המפגשים יכללו צילומים אותנטיים, תמונות של היצירות וקטעי סרטים רלוונטיים. שני, 24.1, 20:30, אולם עינן- עזריאלי. מחיר: 85-139 שקלים.

כימים אחדים ('הקאמרי'): עלילת המחזה מתרחשת על רקע ההוויה החברתית, החלוצית והחקלאית של תקופת טרום המדינה. זה סיפור על אהבתם של שלושה גברים לאישה אחת, ועל בנם זיידה שזכה לשלושה אבות. העלילה מתפרסת על פני כשלושים שנים – משנות העשרים ועד שנות החמישים – ומתרחשת בכפר בעמק יזרעאל. האישה היא יהודית והגברים הם משה רבינוביץ' – איכר אלמן כביר כוח ושתקן שברפתו היא מתגוררת; סוחר הבקר הגס גלוברמן; ויעקב שיינפלד, מומחה לבישול, תפירה, חיזור וריקוד. בין אירועים דרמטיים לסיפורים משעשעים ושנונים, נפרשת שגרת יומם הבלתי רגילה של ראשוני המתיישבים בעמק. עלילה פתלתלה ומלאת הומור שחושפת בפנינו אט אט סוד משפחתי כמוס. תפאורה: רוני תורן. תלבושות: פולינה אדמוב. תאורה: נדב ברנע. מוזיקה: יוסי בן נון. תנועה: אלה רוטשילד, עוזרת במאי: דברת אסולין. מאת: חנן שניר ובבימויו. שותפה לכתיבה: דנה ידלין, על פי ספרו רב המכר של מאיר שלו. משתתפים: אולה שור סלקטר, רמי ברוך, מוטי כץ, מיכה סלקטר, דנה מיינרט, נעמה שטרית, דן שפירא, אוסי בן יהודה, אבי טרמין וניר שטראוס. שלישי ורביעי, 25-26.1, 20:30, אודיטוריום היכל התרבות מודיעין. מחיר: 129-239 שקלים.

איילת אידלברג – 'החיים האלה': הסרט 'החיים האלה' (ארצות הברית) והרצאה 'המסע אל האושר – מפסיכולוגיה חיובית ועד קארמה וגורל'. זרם הפסיכולוגיה החיובית שהוצג לראשונה בארצות הברית בשנת 2000 , מציע גישה אלטרנטיבית לטיפול ולריפוי הנפש. במקום לשאול מה עושה אנשים אומללים לאומללים פחות, הושם הדגש על השאלה מה עושה אנשים בריאים בנפשם, מאושרים ושבעי רצון מחייהם. השאלה "מה ממלא אותנו באושר?", מובילה למחקר מרתק ולתשובות שיכולות לשנות את חיינו לטובה. בהרצאה זו נשאל: האם מה שקורה לנו הוא תוצאה מקרית של גורל או תוצאה מכוונת של קארמה? כיצד נוכל לדעת אם מה שקורה לנו הוא טוב או בעצם רע? מה המקום של שביעות הרצון בחיינו? מהי הדרך האפקטיבית ביותר להגברת האושר? שבת, 29.1, 17:00, אולם עינן-עזריאלי. מחיר: 75-95 שקלים.

כשהקלאסי והפופ נפגשים – גיל שוחט מארח את עדן אלנה: Set me free: אם יש קונצנזוס ישראלי חד וחלק הוא כשרונה של עדן אלנה. היא רקדנית, שחקנית, אושיה תקשורתית וכוכבת טלוויזיה, אך מעל הכול – זמרת עם יכולות קוליות נדירות ברמה בינלאומית. כנציגת ישראל בתחרות האירוויזיון, הגיעה לצלילים הווקאליים הגבוהים ביותר בכל היסטוריית התחרות כולה, משתווה בהפקתם למריה קארי בלבד. עדן היא לא אמנית מבטיחה, כי אם מקיימת: מקום ראשון באקס פקטור, מקום ראשון בכוכב הבא – הבטיחו לה זינוק חסר תקדים לקריירה אדירה. זה חיבורה הראשון עם גיל שוחט ועם תזמורת קלאסית שבו היא תבצע את שירה לאירוויזיון לצד שירים ישראלים ובינלאומיים. במקביל, יבוצע הקונצ׳רטו לפסנתר מאת באך. משתתפים: עדן אלנה. נתי כהן – תופים. אנסמבל הקשת פוליפוניה. גיל שוחט – פסנתר, ניצוח, הנחיה וניהול אומנותי. מוצ"ש, 29.1, 21:00, אודיטוריום היכל התרבות מודיעין. מחיר: 129-210 שקלים.