ירוק בלב

על הגינה הקהילתית המוקמת בימים אלה במתחם פרויקט 'לב מבשרת' ביישוב

לא כל אחד זוכה לעבוד כגנן, לא כל אחד זוכה לבית עם גינה וגם לא כל אחד יכול לשתול מה שמתחשק לו היכן שבא לו באופן לא מפוקח ומוסדר.

בשנים האחרונות התפתח מושג חדש בנוף האורבני ושמו 'גינה קהילתית'. מדובר בגינה שנמצאת אמנם בשטח ציבורי, אך האחראים על התפעול הם התושבים (שברוב המקרים מתגוררים בקרבת מקום) והרשות המקומית (או כל גוף אחר) מסייעת במים ובדברים נוספים.

זה קיים במדינות רבות בעולם ובערים רבות בישראל. לכותב שורות אלה ידוע על גינה אחת כזו לפחות שכבר פועלת בהצלחה ביישוב ועכשיו מצטרפת לרשימה גינה קהילתית חדשה.

המיקום הוא במתחם מרכז הקליטה לשעבר בו חברת 'ברזאני' מתכננת להקים את פרויקט 'לב מבשרת'. אז בנייני מגורים חדשים עדיין אין, אבל גינה קהילתית נפתחת שם בימים אלה.

יונתן, המרכז את הפעילות, מסר: "כבר נעשו מספר פעולות במתחם. בתים רעועים שופצו וגם חודשו תשתיות. בימים אלה יש התארגנות של תושבים לשקם את השטחים הציבוריים ולכן יצאנו בפיילוט של גינה קהילתית. התושבים יטפחו את המקום מבחינת ניקיון, גינון, פינות ישיבה, מתקני הצללה ובכלל יצירת מקום מפגש לכולם. הפרויקט יספק את המים לגינה וכל היתר כאמור באחריות התושבים. אנו כבר רואים שזה מצליח ויש שיתוף פעולה מצד התושבים".

ביום רביעי הקרוב (14.7, 16:30) יתקיים במקום אירוע פתיחה. בתוכנית: סדנת יצירה מחומרים טבעיים, מעגל מתופפים, שוק יד2, דוכן של המוסד השיקומי 'בית דוד' בו יימכרו שתילים. במקום יחולק אבטיח קר ויהיה שמח.

זה המקום לציין כי מדובר באירוע בשטח פתוח העומד בתנאים של הנחיות הקורונה.