ירוק, נקי ובריא

סקר שאריות חומרי הדברה בתוצרת חקלאית מקומית קובע: בפירות ובירקות המשווקים על ידי 'חקלאי גרנות' לא נמצאו חריגות כלל

תוצאות סקר שפורסם לאחרונה על ידי השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, שופכים אור על הימצאות שאריות חומרי הדברה בתוצרת החקלאית הטרייה המיוצרת בארץ בצורה מפורטת ומקיפה. הסקר בוצע בפירות ובירקות הנדגמים בשדה ובבתי האריזה ובהם תוצרת חקלאית מקומית. הסקר כלל כ-1,400 דוגמאות מ-80 גידולים שונים בדגש על גידולים מקבוצת היבולים הקלים כמו תבלינים וגם קבוצת גידולים המיועדים בעיקר לשווקים המקומיים ולא לייצוא.

במסגרת הסקר נבדקו 1347 דוגמאות תוצרת טרייה של ירקות ופירות מכל האזורים והמגזרים בארץ, הכוללים 80 גידולים שונים. 57 אחוז מהדגימות היו ירקות וגידולי שדה, 26 אחוז פירות, שישה אחוזים הדרים ו-11 אחוז תבלינים. ממצאי הסקר עולה כי באבוקדו, אבטיח, אגס, אננס, בטטה, בננה, בצל, גויאבה, גזר, דלעת, כרוב, מנגו, פיטאיה, פסיפלורה, ארטישוק, רימון, שסק – לא נמצאו חריגות כלל  – שיעור חריגה של אפס אחוז .

על פי הסקר, כ-88.3 אחוז מהדגימות עמדו בתקן, ו-51.9 אחוז מהדגימות נמצאו ללא שאריות חומרי הדברה כלל. מתוך 11.7 אחוז הדוגמאות החריגות, 3.6 אחוז נמצאו כחריגות קלות ברמות נמוכות מאוד. כמחצית מן החריגות נובעות משימוש בתכשירים בגידולים אשר לא מורשים בתווית התכשיר ולכן כל שארית של החומר אפילו בשיעורים נמוכים ביותר נחשבת כחריגה. כמו כן, בשמונה אחוזים נמצאו חריגות ברורות שגררו חקירה של היחידה המרכזית לאכיפה וחקירה, שהובילו ברובן לקנסות מנהליים.

מעל ל-1,200 תכשירים שונים רשומים לחקלאות בארץ, המכילים כ-440 חומרים פעילים. משרד החקלאות ופיתוח הכפר מפקח על השימוש בחומרי הדברה בחקלאות. הפיקוח נעשה, בין היתר, דרך בדיקת הימצאות שאריות חומרי הדברה בתוצרת חקלאית טרייה המיוצרת בארץ כשהתוצרת נבדקת לאחר קטיפתה ולפני שיווקה. הפיקוח מאפשר למשרד לכסות את כל צינורות השיווק האפשריים שמהם מגיעה תוצרת לשווקים ולרשתות השיווק.

תמיר בושניצקי, מנכ"ל 'חקלאי גרנות': "אנו שמחים על פרסום תוצאות הסקר ורואים חשיבות רבה להעלאת המודעות לנושא שימוש בחומרי הדברה בחקלאות ובשיתוף הציבור. אנו משפרים תדיר ומטעימים במטעים ובשדות שלנו את מערכות הבקרה המתקדמות בעולם לשימוש בחומרי הדברה, ושמחים כי גידולי האבוקדו שלנו נקיים לגמרי משאריות הדברה".  

'חקלאי גרנות' היא חברת שיווק, מכירה והפצה של פירות וירקות לרשתות המזון, הנמצאת בבעלותם של החקלאים מהקיבוצים והמושבים החברים ב'תאגיד גרנות'.