ירוק עולה

פינה ירוקה במבשרת (צילום: מתוך דף הפייסבוק של ראש המועצה)
פינה ירוקה במבשרת (צילום: מתוך דף הפייסבוק של ראש המועצה)
מחקר של 'גיאוקרטוגרפיה' בנושא סביבה ירוקה ביישובי ישראל, הציב את מבשרת במקום גבוה באחת הקטגוריות

יום אחד הקורונה תיעלם וכשנרצה לקרוא לעצמנו 'יישוב ירוק' זה בגלל הסביבה שלנו, כמה שטחים ירוקים יש לנו ביחס לשטחי בנייה, ירוק נגד אפור, כמה כמה…

עיתון 'ישראל היום' פרסם בסוף השבוע האחרון תוצאות מחקר של חברת 'גיאוקרטוגרפיה' בראשותו של פרופ' אבי דגני. המחקר עוסק בנושא של סביבה ירוקה ביישובי ישראל והוא מבוסס על נתוניהם של 70 יישובים בישראל (לא כולל מגזר לא יהודי) שבהם 20 אלף תושבים ומעלה.

על פי תוצאות המחקר, כ-30 אחוז מהיישובים היהודיים הגדולים כוללים בממוצע כ-10 מ"ר ירוק לתושב. ב-17 אחוז מהערים השטח הירוק או השטח הציבורי הפתוח הוא פחות מ-5 מ"ר לנפש, כמחצית ממה שצריך להיות על פי הנחיות מוסדות התכנון. המרחק הממוצע של כלל תושבי ישראל לגינה סמוכה הוא כ-150 מטרים. בערים החדשות המרחק מתקצר.

מבשרת ציון מככבת במחקר ויש לציין שלטובה. על פי המחקר, ב-55 אחוז מערי ישראל גודל הגינה הממוצעת קטן מ-5 דונם. בחמישה יישובים בלבד הגינה הממוצעת גדולה מ-9 דונם, ביניהם מודיעין, מבשרת ציון וירושלים.

חברת 'גיאוקרטוגרפיה' פיתחה מדד שמאפשר להשוות את רמת זמינות השטח הירוק והשטח הפתוח בכל יישוב בישראל על פי נתוני מערכות המידע של החברה. המדד מדרג את ערי ישראל בהתאם להיקף השטחים הירוקים והפתוחים ועל פי רמת הנגישות לשטחים אלה. המדד לא מתייחס בשלב זה לאיכות השטח. יש כמובן הבדלים בין שטח מגונן באופן אינטנסיבי לבין שטח ציבורי פתוח. שטח גינה ממוצעת ביישוב הוא מרכיב אחד במדד שחושב במחקר. מדד נוסף הוא שטח ירוק ושטח פתוח לנפש: בסעיף זה מובילות מודיעין-מכבים-רעות, מבשרת ציון וערד.

חמש הפרמטרים לאומדן עוצמת ה'ירוק' בכל יישוב: 1. סך הכול שטח ירוק לתושב. שטח זה כולל גינות ציבוריות, שטחים ללא גינון וטבע עירוני. 2. מרחק ממוצע בין בתי המגורים לשטח הירוק הקרוב אליהם. 3. הפריסה הגיאוגרפית של השטחים הירוקים – מספר גינות לאלף יחידות דיור. 4. גודל משבצת ירוקה ממוצעת בעיר. 5. צפיפות לקמ"ר.

בשנים האחרונות, בעקבות העיור הגובר והצורך בציפוף הבנייה, גובר גם העיסוק בשטחים הפתוחים בתוך הערים. בניגוד לשמורות טבע מוגנות, המרוחקות יחסית מהערים, משמשים שטחים אלה את האוכלוסייה ברמה יומיומית כגינות משחקים, פינות חמד ומקום לשאוף אוויר צח ולראות מעט ירוק בעיניים. מחקרים רבים מצביעים על החשיבות של גינות העיר לאיכות חיי התושבים. שטחים ירוקים בתוך העיר מאפשרים פעילויות ספורט, מהווים מקום מרגוע ומחזקים את הקהילתיות העירונית.

ד"ר רינה דגני, עורכת המחקר: "החסר בשטחים ירוקים ביישובים רבים מחזק את הצורך בפיתוח טבע עירוני. תהליכי התחדשות עירונית מעלים את הצורך בחשיבה יצירתית למציאת פתרונות. בשל החסר בשטח פיזי, אפשר ליצור פתרונות בתוך הבניין, קומות פתוחות, קומת גג לשימוש הדיירים, לובי גבוה שמייצר תחושת מרחב וחצרות משותפות לבניינים סמוכים. הקורונה הדגישה את הצורך בשטח ירוק במרחק הליכה מהבית. יש לזכור שלא די בפיתוח שטחים ירוקים רבים. עליהם להיות נגישים, איכותיים ומתוחזקים היטב כדי שניתן יהיה להפיק מהם את המרב ולשפר את איכות החיים ביישוב".

מהמועצה המקומית מבשרת ציון נמסר: "מאז כניסתו של ראש המועצה יורם שמעון לתפקידו בסוף שנת 2013, השקיעה המועצה בפיתוח היישוב ובשדרוג התשתיות 190 מיליון שקלים. יודגש, כי כלל כספי הפיתוח שהושקעו בפיתוח היישוב ושגשוגו, התקבלו ממשרדי ממשלה, לאחר עבודה מאומצת של ראש המועצה, בין היתר באמצעות הסכם הפיתוח שנחתם בשנת 2016 ולא מכספי ארנונה המשולמים על ידי תושבי היישוב. משנת 2013 כאמור, הוקמו ביישוב 57 גני משחקים, עשרות פינות חמד ופנאי, פארקים, בית ספר, גני ילדים, מעונות יום, אמפי-פארק, גינות כלבים, פארקי כושר, מועדוניות, מתחמים לנוער, מרכז צעירים, חניונים ציבוריים ועוד. זה המקום לציין, כי בתכנית העבודה של המועצה לשנתיים הקרובות ישנם עשרות פרויקטים שנאמדים בהיקף של עשרות מילוני שקלים לרווחת התושבים. יודגש, כי חלק מהפרויקטים הינם פרי 'שיתוף ציבור' שפורסם לפני מספר חודשים לתושבים שבמסגרתו התקבלו במועצה עשרות רעיונות לפרויקטים מצד תושבי היישוב. העבודה הקשה משתלמת והמועצה גאה להיות בין קומץ הרשויות המובילות בישראל בשני המדדים שנבדקו – הן בגודל שטח הגנים הירוקים והן במדד שטח פתוח ירוק – לנפש. המועצה תמשיך ותשקיע בפיתוח ושגשוג היישוב לצד ההשקעה בחינוך ובתרבות הפנאי".