ירושלים במרכז היצירה

צילום: באדיבות בית הספר
צילום: באדיבות בית הספר
על תערוכה בנושא 'ירושלים' בבית הספר 'חמד"ת השקד'

כל מי שנכנס לבית הספר 'חמד"ת השקד' לאחרונה לא יכול היה לפספס את התחושה המיוחדת שעמדה באוויר. במרחבי בית הספר מוצגת בימים אלה תערוכה בנושא ירושלים – 'ירושלים שלי' – בה כל שכבה הציגה נושא אחר הקשור בבירת הנצח של העם היהודי: הכותל, בית המקדש, מקומות בירושלים, שערי העיר, שמותיה של העיר ורבניה.

המיוחד בתערוכה הזאת היא העובדה שהתלמידים יצרו את המוצגים בשילוב של מספר תחומי לימוד: תנ"ך, מתמטיקה, אנגלית ומדעים. בין המוצגים היו תפילות אישיות שכתבו תלמידי שכבה א', עבודות כתיבה בסימן 'מעשים טובים את הגאולה מקרבים' של שכבה ב', מיצגים ששכבות ג'-ד' פיסלו לאחר שחקרו מקומות שונים בירושלים ועבודות חקר ודגמים של כיתות ה'-ו' על רבני ירושלים ואנשים חשובים שתרמו לה.

בנוסף, במסגרת שיעור אוריינות מתוקשבת עם המורה תמר הר שושנים, עסקו כיתות ה'-ו' במקומות שונים בעיר על פי בחירה והתאימו למקום תמונות ושיר או קטע משיר המשויך למקום ולעיר. תלמידי הכיתות בחרו באישיות שתרמה לציונות, להקמת המדינה ולשמה הטוב. לאחר מכן, הם ערכו עבודת חקר ויצרו אינפו-גרפיקה. התלמידים נעזרו בתוכנה הגרפית CANVA – פלטפורמה ליצירת גרפיקה בעזרת תמונות וסמלים באופן פשוט ונוח מאוד לשימוש. בנוסף לכך, כיתות ג' בנות עסקו בסיפור מחזק על עברו של שמחה הולצברג, 'אבי הפצועים'. הבנות ערכו מצגת שיתופית לפי פרמטרים של אוריינות כגון שאילת שאלות, הבעת עמדה ועוד.

רבקי קלרמן, מנהלת 'חמד"ת השקד': "מטרת הפרויקט היא להביא את התלמידים להנעה והנאה מתוך כלי למידה פדגוגיים וטכנולוגיים. אין ספק כי התלמידים נהנו מהעבודה, למדו רבות ונכנסו לאווירה המתאימה. יישר כוח לכלל צוות המורים על עבודה משותפת בפרויקט. בבית הספר שוקדים על כך שהתוכנית החינוכית תהיה רב תחומית, תקיף את כל תחומי החיים של התלמידים ותביא לידי ביטוי את כישוריהם השונים".