ירושלים שלי

צילום: גורה ברגר
צילום: גורה ברגר
יזמי התיירות של העיר באירועים מיוחדים לכבוד יום ירושלים 2021

תקופת הפוסט קורונה היא הזדמנות לישראלים לגלות את ירושלים האמתית זו ש'נכבשה' בשנים האחרונות על ידי מיליוני מטיילים מהעולם.

בשנים האחרונות היו הסמטאות של העיר העתיקה, האתרים החשובים שהופכים את העיר למקום ביקור חובה, מורי הדרך והסיורים וכמובן המלונות מוצפים בתיירים. כעת יש רגע של חסד לגלות את העיר מחדש בלי עומסים ובמחירים המותאמים לישראלים. טיול בעיר, ליום או יותר, הוא כמו קפיצה קטנה לחו״ל. כעת, כשהשמיים סגורים, זה גם היעד הכי חו״ל שאפשר לחשוב עליו בארץ. בעיר פועלים יזמי תיירות רבים המציעים סיורים לפינות נסתרות, ברגל, ברכב, לבודדים, משפחות וקבוצות קטנות ובינוניות.


מעורב ירושלמי

פרגנו לעצמכם סיור עם 'ירושלים מחוץ לקופסא', המציעה סיורי מעורב ירושלמי, החושפים את ירושלים שמאחורי הקלעים ובתוך הסמטאות. דודי בר סלע, מורה דרך ובעל חברת הטיולים 'ירושלים מחוץ לקופסא', מכניס אותנו אל הרובע המוסלמי בו התגורר בעבר, אל חצרות קטנות וקסומות של אנשי היישוב הישן, מעלה אותנו אל תצפיות מרהיבות ולוקח אותנו לביקור בכותל הקטן דרך מבנים ממלוכיים אותנטיים עם ארכיטקטורה עוצרת נשימה, שרידי רחובות רומיים, סיפורי דו קיום או תלת קיום ברובע בו פועלות זו לצד זו ישיבות, כנסיות ומסגדים, וכמובן לא מוותר על ביקור בשני השווקים הגדולים של רחוב הגיא ורחוב בית הבד בהם ניתן למצוא כל טוב ירושלמי ובזול. דודי מציע לצאת מחוץ לקופסא גם בשוק מחנה יהודה – סיור הגרפיטי שלו, 'חמישים גוונים של ירושלים', מתקיים בנחלאות ובמרכז העיר ומזמן מפגש עם יצירות גרפיטי שיוצרות פסיפס ירושלמי מתחלף ומתעדכן בסמטאות של נחלאות, מרכז העיר ושוק מחנה יהודה, ומאפשר מפגש עם יצירות גרפיטי של חרדים, חוזרים בתשובה, חוזרים בשאלה, ימין ושמאל, דמויות וסיפורים ירושלמיים. בשוק עצמו הוא מציע  wמרוץ למיליון' עם הדרכות סיפורים ותחרות בין הבאסטות בשוק בשילוב עם טעימות מרכזיות בשוק. חוויה מגבשת ומקפיצה של שוק מחנה יהודה במקסימום.

הסיורים מתקיימים לפי הזמנה.

מפגשים עם נשות 'קהילת נשים וסיפורים בירושלים'

יום ירושלים הוא הזדמנות מצוינת לפגוש בבתיהן את הנשים מעוררות ההשראה של העיר וחברות קהילת 'נשים וסיפורים בירושלים'. המיזם, מיסודה של המחלקה לקידום נשים בעיריית ירושלים, הוא חלוץ התיירות החברתית בישראל ומאפשר להציץ ולחוות את החיים בעיר, אל הקו המחבר בין עיר דוד, נחלאות ועין כרם. המפגשים מתקיימים בשעות וימים שונים ולפי הזמנה, אלא אם מצוין אחרת. יש לפנות לכל מארחת באופן אישי.

מזל מוטל מארחת בביתה שבעין כרם תחת המותג 'החוויה התימנית' בעין כרם ומשתפת בסיפור אישי על חיי המשפחה מאז עלייתם מתימן לארץ ועד להגעתם לעין כרם, אורח החיים בכפר, הפרנסה, החינוך, המאכלים, השמחות, ההווי הדתי, היחסים החברתיים, החינה התימנית, התלבושות המיוחדות של הכלה, הטקס ומשמעותו. המפגש מלווה בריקודים לצלילי מוזיקה תימנית עם תלבושות מסורתיות. למתקדמים גם סדנת הכנת סחוג על אבן מקורית, הכנת חילבה, הכנת כובנות והפרשת חלה.

אפרת חלמיש מתגוררת בעיר דוד קרוב ל-30 שנה, אימא ל-10 ילדים, סבתא לשישה, יועצת חינוכית, מאמנת אישית ומדריכת נשים וכלות. במהלך האירוח בביתה היא מספרת בפתיחות על החיים בעיר דוד, על הצמחת משפחה במקום ייחודי שכזה, על הקשיים האתגרים, המניעים והחלומות. האירוח כולל כיבוד ביתי עשיר ומפנק או ארוחות ביתיות מלאות כיד המלך, בטוב טעם ובשפע. בנוסף, מקיימת אפרת מקיימת אירועים כמו בת/בר מצווה, ימי הולדת, ערבי צוות וכו' וכן תכניות מיוחדות כמו ערבי שיר ושירה בנושא ירושלים, תהילים ועוד, יצירת תכשיט ירושלמי או תמונה ירושלמית, סדנת אוכל ירושלמי כמו צ'ולנט/קוגל, סדנת הכנת לחמים והפרשת חלה, סדנת צילום ירושלמי ועוד. ניתן לבוא למפגש עם כיבוד ביתי קל ואפשר עם ארוחה. ברישום מראש ולקבוצות בלבד. החל מ-30 שקלים לאדם, בשעות גמישות.

שושנה קרבסי, אימא, משוררת ובשלנית, מארחת בביתה העתיק שבעין כרם לחוויה שהיא מקום, אנשים, קולינריה וסיפורים. שושנה היא מחלוצות התיירות החברתית בארץ ומקיימת מזה כעשור אירוח ביתי ברוח מורשת יהדות מרוקו וספרד. האירוח בבית העתיק כולל סדנאות, מוזיקה, הצגות וגם חיבורים עם 'בתים מארחים' נוספים בעין כרם. בהתבסס על הכשרתה בהוראת ערבית, היסטוריה ושירה, יצרה את 'מסיבת האהבה של סולטנה', חוויית ביקור המהווה תמהיל של סיפורים, אוכל, הצגה ושירה, המערבת גם את בוטיק הריבות שלה. על גג ביתה הצופה אל הנוף המופלא של עין כרם, שושנה מארחת עד 60 איש. מתאים מאוד ליום ירושלים, לקבוצות, לזוגות ומשפחות, משוטטים עצמאיים ומתארחי הצימרים בעיר. שושנה היא אם לחמישה ילדים, ביניהם מור קרבסי, זמרת מוזיקת עולם בינלאומית..

הסיור הראשון יתקיים לכבוד יום ירושלים (12.5, 17:00, עלות: 220 שקלים). סיור בין ערביים בעין כרם ומופע מוזיקלי עם המוזיקאית הבינלאומית מור קרבסי בבית העתיק בכפר. סיור בין ערביים בעין כרם הציורית להיכרות עם סיפורי הכפר בראי הדורות. נטייל בסמטאות הקסומות, נכיר את אמניה ואת הפינות הנחבאות מן העין. בתום הסיור, שיימשך כשעה וחצי. נגיע לבית העתיק בכפר שקירותיו מצפינים היסטוריה מרגשת ואדריכלות מופתית. נתכבד בשתייה חמה ומאפים משובחים לצד ריבות מתוצרת בוטיק הריבות הפועל במקום. בשעה 19:00 נתכנס על גג הבית העתיק למופע מעתק נשימה עם הזמרת יוצרת הבינלאומית מור קרבסי למופע 'ירושלים הספרדית' ברפרטואר של שירים בלאדינו, חכיתיה, פיוטים אנדלוסיים ושירה ברברית מהאטלס. ערב שכולו אהבה למורשת המוזיקלית של העם היהודי ואהבה לעיר ירושלים. יש להגיע עם נעליים נוחות, מים, מסכות. המופע על גג הבית העתיק במקום פתוח (מומלץ בגד חם). נקודת המפגש: ממול למסעדת 'כרמא' בסמוך לשני החניונים החינמיים שבמרכז הכפר. המסלול אינו מונגש. הפעילות על פי הנחיות 'התו הירוק', עם אישור התחסנות או תעודת מחלים. להזמנות 050-2452800 או במייל baitatik@gmail.com.

דלילה שמש מציעה בביתה שבנחלאות אירוח ביתי אותנטי, מפגשים וסיפורים ירושלמיים נוסטלגיים בטעם של פעם, כולל שירת לדינו וקטעי מערכוני הצגה תיאטרליים בליווי כיבוד ספרדי-ירושלמי ביתי. דלילה היא דור 20 בירושלים למגורשי ספרד ממשפחת דילהרוזה והפעילות עוסקת באופן טבעי במורשת יהדות ספרד מהמאה ה-15 ועד היום. סיפוריה נוגעים גם בימי טרום מלחמת העצמאות וקום המדינה. דלילה מתגוררת במרחק הליכה קצרה משוק מחנה יהודה, בבית עם חצר בסגנון אנדלוסי המאפשרת אירוח של עד 55 איש. הבית כולו משמש מעין מוזיאון לחפצים וכלים משנות ה-50 ונקרא אל קורטיז'ו – 'החצר הירושלמית'. דלילה משלבת במפגשים ובסיורים איתה את שלוש אהבותיה העיקריות: ירושלים, אנשים וסיפורים. המפגשים מתאימים לקבוצות עד 50 איש ומומלץ לתאם מראש עם דלילה ואולי להצליח להצטרף לסיור מומחז ומודרך בנחלאות.

דפנה קנדל מתגוררת ברובע המוסלמי כ-22 שנים בעיר העתיקה. דפנה ומשפחתה מארחים למפגש חוויתי מלב אל לב, בו שומעים את סיפור חייהם, מנקודת מבט נשית, אימהית, דרך חיבור לעבר המפואר ומבט אל עתיד נפלא. במפגש שומעים על איך עושים קניות למשפחה עם 11 ילדים, איפה מחנים את האוטו (אם יש), איך צומחים מאתגרים והעיקר על הזכות לגור במקום המיוחד ביותר בעולם. בסיום האירוח, הכולל גם קפה ועוגה, עולים לתצפית מרהיבה על ירושלים העתיקה. דפנה היא יועצת ומאמנת זוגית, מדריכת כלות ומרכזת תוכנית בת מצוה.

'אריחים מספרים' לכבוד יום ירושלים: במפגש עם האמנית רות חביליו, בביתה ובסטודיו לאריחים מצוירים שבלב עין כרם, נפליג לזמנים מלפני קום המדינה. נשמע את סיפור היכרותם יוצא הדופן של הוריה של רות, חיה רוזנטל ושלמה חביליו, וחתונתם בירושלים ביום בו פרצה מלחמת העצמאות. משפחותיהם של שלמה ושל חיה נטועים בירושלים מזה דורות רבים וסיפוריהם שזורים בהיסטוריה ובהווי של העיר. שניהם לחמו ופיקדו בירושלים בתש"ח.  שלמה נולד ב-1921 בעיר העתיקה ובאופן סימבולי נפטר לפני 4 שנים בערב יום ירושלים.

'קהילת נשים וסיפורים בירושלים' היא יוזמת תיירות חברתית מיסודה של המחלקה לקידום נשים באגף חברה בעירייה הפועלת מזה כעשור, במסגרתה כ-70 חברות הקהילה מציעות חוויית אירוח ביתי ליחידים וקבוצות ומספרות את סיפור חייהן או השכונה בה הן גרות או מקיימות פעילויות מיוחדות לחגים בשילוב כיבוד קל. בקהילה חברות נשים מכל קשת החברה הירושלמית – חילוניות, חרדיות, דתיות לאומיות, נוצריות וערביות, המאפשרות הצצה נדירה לביתן ולאורח חייהן.

מגמת האירוח הביתי בולטת מאוד בתעשיית התיירות העולמית וכעת, על רקע הקורונה, מהווה פתרון מצוין למטיילים בקבוצות קטנות. יותר ויותר תיירים מביעים עניין בתיירות חווייתית 'מחוץ למסלול' באמצעות היכרות עם האוכלוסייה המקומית באשר היא, במנהגים, במאכלים, באורח החיים, בפולקלור ועוד.

הפעילויות מיועדת לקבוצות וליחידים, לנשים ולגברים ומתקיימות בהתאם להנחיות משרד הבריאות. האירוח בבתי הנשים בתשלום ובתיאום ישירות מולן. הנשים ערוכות לשינויים בטווח קצר.

פרטי הנשים מופיעים באתר www.women-jerusalem.com.