יש איך לקבל תגמולים

יותר מ-100 אלף שקלים תגמולים ופיצויים נפסקו לפועל שקרע את גיד כף היד במהלך עבודתו – בשל שימוש בתקנה ייחודית של הביטוח הלאומי

תושב כפר בצפון בשנות ה-20 לחייו שעבד כפועל בחברה לייצור מרכבים מבודדים לרכבי קירור וחימום – נפצע במהלך עבודתו מלוח נירוסטה,  והחל לדמם מכף ידו השמאלית. הפועל פונה לבית חולים , שם אובחן כי קרע את אחד מגידי כף ידו השמאלית. הוא עבר ניתוח לאיחוי הגיד, שלאחריו ידו הושמה בסד.
מיום שחרורו מאשפוז, ובמשך מספר חודשים, הונחה הפועל לשהות במנוחה, תוך שהוא עובר סדרת טיפולים, בין היתר, ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה. 
בעקבות הפציעה, החל הפועל לסבול מכאבים עזים וממגבלות ממשיות בתנועה, ולדברי עורכת דינו שליוותה אותו החל מיום הפגיעה, עו"ד מאיסה ח'דירי, ולתקופה של שנה לאחר הפציעה, נשללה ממנו כל יכולת לבצע עבודה או להתקבל לעבודה מכל סוג – בשל היותו עובד כפיים, ובשל העדר השכלה.
"התאונה, השלכותיה ותוצאותיה גרמו לתובע כאב וסבל בלתי נתפסים; עד היום הוא סובל מהשלכותיה הנפשיות של התאונה", טוענת עו"ד ח'דירי, אשר הגישה למוסד לביטוח לאומי (המל"ל, להלן) תביעה להכיר בפציעה כתאונת עבודה. 
בעקבות התביעה, המל"ל הכיר בתאונה כתאונת עבודה ושילם לפועל את דמי הפגיעה ועוד בהיותו מובטל שולמה לו גמלת נכה נזקק.
בשלב יותר מאוחר, קבעה וועדה רפואית מטעם המל"ל, כי הפועל סובל מנכות צמיתה בשיעור של 5 אחוזים (בגין הצלקת שנותרה בידו).
במקביל, הגישה עו"ד ח'דירי, תביעה נגד החברה שהעסיקה את הפועל, ונגד חברת הביטוח שביטחה את עובדי החברה נכון ליותם התאונה. בתביעה נטען, כי תאונת העבודה נגרמה עקב רשלנותה של החברה, שלא דאגה, בין היתר, לספק לעובד אמצעי הגנה כמו כפפות ולא עשתה שימוש באמצעי בטיחות כלשהם כדי למנוע תאונות מסוג זה.
לתביעה צורפה חוות דעת של רופא מוסמך, מומחה באורתופדיה, שקבע, כי קיים קשר סיבתי בין הפגיעה בעבודה לנזקים מהם סובל העובד עד היום. ולהערכתו, נכותו של העובד גבוהה יותר ממה שנפסק לו במל"ל, והיא עומדת על 10 אחוזים: "בעקבות הפגיעה קיימת ירידה בכושרו התפקודי של התובע. בהתחשב בגילו, בעברו התעסוקתי ובמגבלות התפקודיות, להבנתי יש הצדקה להפעיל את תקנה 15 לתקנות המל"ל ולהעלות את נכותו המשוקללת בהתאם".
עו"ד ח'דירי מסבירה, כי תקנה 15 הותקנה כהשלמה לאופן שבו נקבעות דרגות הנכות במל"ל.   לדבריה, בעוד שקביעת דרגת הנכות נעשית לרוב בהתאם לנכות הפיזית האובייקטיבית, תקנה 15 מבקשת לבחון את ההשפעה הישירה של הנכות על נפגע העבודה הספציפי, כמו במקרה זה, שבו התובע לא יוכל עוד לשוב לעבודת כפיים בשל הפגיעה הקשה בכף ידו.
ואכן, לנוכח קביעת המל"ל לפיה הפועל סובל משיעור נכות נמוך, הגישה עו"ד ח'דירי ערר, אליו צירפה את חוות דעתו של הרופא המומחה, ובמסגרתו ביקשה להחיל על העובד את תקנה 15 לתקנות המל"ל. הערר התקבל, ונכותו של הפועל הועלתה לשיעור של 10%. 
בנוסף, ולאחר מאבק משפטי מול החברה שהעסיקה את הפועל וחברת הביטוח שביטחה אותה, הגיעו הצדדים להסכמה לפיה המעסיק יפצה את העובד ב- 60 אלף שקלים, נוסף על תגמוליו החודשיים מהמל"ל. 
לדברי עו"ד ח'דירי, בכך יגיע סך כל הפיצויים והתגמולים להם יזכה העובד, בשל התאונה, ליותר מ-100 אלף שקלים.
לאחרונה, העניק בית משפט השלום בנצרת לפשרה בין הצדדים תוקף של פסק דין. 
עו"ד מאיסה ח'דירי, https://mkhdiri-law.co.il/ עוסקת במיצוי זכויות מול המוסד לביטוח לאומי, בכל תחומי הנזיקין, חדלות פירעון, צווארון לבן ועוד.