יש תאריך לשביתה

יהיה קרב לא קל. ראש המועצה יורם שמעון ומנכ"ל המועצה תמיר פרץ
יהיה קרב לא קל. ראש המועצה יורם שמעון ומנכ"ל המועצה תמיר פרץ
ההסתדרות במרחב ירושלים הודיעה היום (רביעי) על שביתה שתצא לדרך בסוף החודש במועצה המקומית מבשרת ציון * בהודעה טענות קשות על הדרך בה מתייחסים במועצה לעובדים * המועצה: "אנו סמוכים ובטוחים כי בית הדין לעבודה יוציא צו מניעה לעיצומים"

אם בכוונתכם להגיע ב-30.11 למועצה לקבל שירות מסוים, ייתכן ותיאלצו לחזור הביתה מאוכזבים. הסיבה: על פי הודעת ההסתדרות, בתאריך זה אמורה להתחיל שביתה. הרקע: טענת ההסתדרות כי בכוונת המועצה לפטר עשרות עובדים וכי בימים האחרונים מתבצע הליך מזורז של עריכת שימועים לעובדים רבים. סוף פסוק? המועצה תולה את יהבה בבית הדין לעבודה שיוציא צו מניעה.

על כך שישנה כוונה לממש סכסוך עבודה שהוכרז בעבר ולא יצא לפועל עקב פרוץ מגפת הקורונה, נכתב כבר בגיליון הקודם. לדברי יו"ר ועד עובדי המועצה, שמעון בוזגלו: "יש מאבקים כרגע וזאת על רקע הניסיון של המועצה לפיטורים המוניים. זה לא נעים, אך לא ניתן לפטר אף עובד, למעט מקרים של פרישה מרצון. מדובר בניסיונות הפרטה ברוב מחלקות המועצה. אנו, ועד העובדים יחד עם ההסתדרות, לא ניתן יד לזה".

עיקר הטענות מופנות לראש המועצה יורם שמעון ולמנכ"ל המועצה תמיר פרץ. כך צוטט מעל דפים אלה בגיליון הקודם דני בונפיל, יו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות: "המצב במבשרת ציון נורא. נראה כי ראש המועצה והמנכ"ל עובדים לבד והשירות העירוני הולך לכיוון של הפרטה. לא כל דבר אפשר להביא מבחוץ, בטח לא עובדות סוציאליות. צריך לזכור כי מי שעושים את העבודה בשטח הם העובדים. אם התושבים שבעי רצון, זה בזכותם.. היו בעבר צעדים שנעשו בהסכמה אבל לא כל דבר יכול ראש המועצה לעשות". לדברי מנהל מחלקה לשעבר שחפץ בעילום שמו, "ראש המועצה והמנכ"ל לא רואים בעובדים שותפים ובכל כמה ימים צף ועולה נושא השימועים במסדרונות המועצה. רק ביום רביעי האחרון התקיימו בלשכת מנכ"ל המועצה שישה שימועים, שימוע אחרי שימוע זה מוגזם אפילו אם מדברים על ארגונים בסדר גודל כפול מהמועצה. לאחרונה, קיצץ מנכ"ל המועצה באופן משמעותי את השעות הנוספות ואת שעות הכוננות של העובדים במועצה. אנשים שהתרגלו לרמת שכר מסוימת נפגעו בעקבות החלטה חד צדדית של המנכ"ל, למרות שכמות העבודה רק הולכת וגדלה עקב הדרישות הנוקשות של הנהלת המועצה". וכך מסרה השבוע ל'זמן מבשרת' עובדת שסיימה את עבודתה במועצה לפני מספר חודשים: "העובדים נמצאים כל העת בחשש למקום עבודתם. מנכ"ל המועצה תמיר פרץ שולח בכל שבוע מספר שימועים, גם לעובדים ותיקים. עד המינוי של תמיר לפני כארבע שנים, כמעט ולא היו שימועים לעובדים הוותיקים במועצה. בכל שבוע בשנתיים האחרונות נשלחים מספר שימועים. לא מפתיע כלל שיש סכסוך עבודה".

השבוע מומש האיום. זמן קצר לפני סגירת הגיליון (אתמול, רביעי, 17.11) נמסרה ההודעה הרשמית על השביתה שבדרך. בהודעה, החתומה על ידי דני בונפיל, מפורטים העניינים שבסכסוך: "המועצה מעוניינת לפטר כ-50-60 עובדים באופן חד צדדי, ללא תכנית הבראה מגובשת ומאושרת מטעם משרד הפנים. המועצה מבקשת לצמצם את כוח האדם אצלה ולבטל משרות באופן חד צדדי ללא התייעצות עם נציגות העובדים. משבר חמור במחלקה לשירותים חברתיים במועצה: חוסר באיוש משרות עובדות סוציאליות ונתק מוחלט בין המועצה לעובדות המחלקה. התעלמות המועצה מדרישת נציגות העובדים לשחרור כספי העובדים המוחזקים בקרן ישי מזה כשנה וחצי. סחבת בלתי סבירה בטיפול קרן ישי, תוך התעלמות מפניות חוזרות ונשנות של נציגות העובדים ופגיעה ברווחתם, אשר אינם יכולים לקבל הלוואות כספיות מהקרן. פגיעת המועצה במרקם יחסי העבודה המאורגנים על ידי התעלמות מנציגות העובדים. חוסר תום לב המועצה והתנהגות שאינה מקובלת ביחסי עבודה קיבוציים בכלל ויחסי עבודה קיבוציים בשירות הציבורי בפרט. איוש תקנים או תפקידים שהיו מאוישים עד כה על ידי עובדי הרשות המקומית, באמצעות חברות חיצוניות, כל זאת על מנת לעקוף הוראות הסכמים קיבוציים ותוך פגיעה בכוח הארגוני של נציגות ועד העובדים. התעלמות מוחלטת מיו"ר ועד העובדים והוועד עצמו. המועצה אינה משתפת את נציגות העובדים בהחלטותיה בענייני עובדים כמתחייב על ידה. החלטות המועצה מבוצעות באופן חד צדדי ללא שיתוף נציגות ועד העובדים. דרישה לנהל משא ומתן ענייני, מהיר, יעיל ובתום לב, בכל הנוגע לזכויות העובדים, הכול בהתאם להסכם הקיבוצי החל על המועצה וחוקת העבודה לעובדי הרשויות המקומיות". כאמור, התאריך לתחילת השביתה נקבע ל-30.11.

מהמועצה המקומית מבשרת ציון נמסר בתגובה: "מאז כניסתו של ראש המועצה יורם שמעון לתפקיד, מבצעת המועצה תכנית התייעלות בכל הקשור להון האנושי במועצה. התייעלות אינה מילה גסה ואת הנהלת המועצה מנחה שיקול אחד בלבד – טובת המערכת ומתן שירות איכותי לתושבי מבשרת ציון. צר לנו על העובדה, כי על אף שמתקיים הליך בוררות אצל הממונה על יחסי העבודה עו"ד רבקה ורבנר, בחרו בהסתדרות העובדים להכריז על סכסוך עבודה – בדיוק על אותם נושאים הנמצאים על שולחנה של כבוד הבוררת. כפי שאירע בכל המקרים מהסוג הזה בשנים האחרונות, הנהלת המועצה סמוכה ובטוחה כי בית הדין לעבודה יוציא צו מניעה לעיצומים המוזכרים בסכסוך העבודה, שכן אין להם בסיס והצדקה. לצערנו, נאלצה המועצה לפטר בשנים האחרונות לא מעט עובדים לאחר שאלה לא עמדו ביעדים ובמטרות שהוגדרו מראש או שמבחינת שאלת הצורך – בהתאם למבנה הארגוני – הסתבר שיש מקום לצמצם את המשרה או את התקן של העובד. עובדי המועצה אינם נמדדים על פי ותק או סוג התפקיד, אלא על פי תפוקות, תוצרים ועמידה ביעדי תכנית העבודה השנתית לכל עובד. שום איום בשביתה או בעיצומים לא ישנה מדיניות אחראית זו של המועצה. על אף ההתנהלות החד צדדית של הסתדרות העובדים, תמשיך המועצה לפעול לצמצום ולייעול של  המערכת ושמירה על הקופה הציבורית, תוך קיום שיחות ופגישות עבודה סדירות עם ועד העובדים המקומי ונציגיהם בהסתדרות הכללית".