כבוד למסורת תימן

צילום: אילן לואי
צילום: אילן לואי
מסורת הג'עאלה התימנית חוזרת למושב גבעת יערים

הרבה זמן לא הייתה התרגשות כזו באולם התרבות במושב גבעת יערים. והפעם, ערב שכולו יהדות תימן שבו בלטו בנוכחותם בני הדור הצעיר שצמאים למורשת בית אבא. את הערב ליוו בנגינה, תיפוף על פחים ושירה רביד כחלני, בועז גודקא אביעד יחיא, יאיר צברי והגיטריסט עופר מזרחי. 

ערב הג׳עאלה, תרבות ושירת יהודי תימן, התקיים בהשתתפות מקהלת Voices of Yemen – קולות תימן. ניסים בן יהודה, יו"ר ועד המושב שהפיק את האירוע במשותף עם האגודה לטיפוח חברה ותרבות, לא יכול היה להישאר אדיש: "אין ספק כי הדור הצעיר של יהדות תימן משתוקק לחשיפה וללימוד כל התרבות והמסורת של אבותינו – תפילות, מנהגים ומסורת. ערב זה סיפק להם הצצה מרתקת ומרגשת עד דמעות מהמראות ומהחיבור למורשת".

הלהקה הביאה לרמת עוצמה בלתי נתפסת את שיריו של המשורר הדגול של יהדות תימן, רבי שלום שבזי, מחבר ספר 'הדיוואן', ספר השירים שכתב ובו למעלה מ-1,000 שירים המלמדים על אורחות חייהם של אבותינו בתימן ויש הרואים בו כספר ההיסטוריה של בני העדה.

גם נשות המושב לא עמדו מהצד והגישו את מיטב מאכלי תימן על פי המסורת:  לחוח, מלוואח, ג'חנון, חילבה וחריף. כל אלה מהווים את המרכיב המרכזי בג'עאלה – המנהג בו התכנסו יהודי תימן בכל שבת לאחר תפילת הבוקר וארוחת השבת ושרו שירי שבת ושירי רבי שלום שבזי כשבין לבין שמעו דברי תורה.

בן יהודה לא שוכח לציין את חבריו לפעילות המסורת – פעילי הציבור עדינה עוזרי, זוהרה דוד, צמח בן אהרן וכן את יגאל בן שלום, נשיא האגודה לטיפוח ותרבות יהדות תימן – הפועלים במרץ לחבר את הדור הצעיר למורשת בית אבא.

זה ערב ראשון ברוח מסורת יהודי תימן במושב, ולאחר התגובות משוכנע בן יהודה כי הערב הבא בהשתתפות הדור הצעיר והובלתו הוא רק עניין של זמן.