כוננות שביתה

לידיעת צרכני התחבורה הציבורית: בכוונת איגוד ועדי התחבורה ב'כוח לעובדים' להשבית את קווי האוטובוסים בפעם השלישית * צפויים שיבושים בקווים שעוברים במבשרת ציון

איגוד ועדי התחבורה ב'כוח לעובדים' הודיע לחברות האוטובוסים 'אלקטרה אפיקים תחבורה 2021' (לשעבר 'אגד תעבורה'), 'סופרבוס' ו'דן בדרום' כי בכוונתו להתחיל בצעדי שביתה החל מיום שני הקרוב (23.5) למשך שמונה שעות (6:00-14:00) אם לא תחול התקדמות בעניין שכר הנהגים.

באיגוד מוחים על כישלון המגעים בין החברות לבין משרד התחבורה בנוגע לשיפור שכר הנהגים ותובעים העלאת שכר מיידית. כזכור, שבתו הנהגים המאוגדים ב'כוח לעובדים' פעמיים בחצי השנה האחרונה, שביתות שבעקבותיהן הורה בית הדין לעבודה בירושלים לחברות המפעילות להאיץ את המשא ומתן מול הממשלה ואת הדיונים להסדרת הנושא מול ארגון העובדים.

זה המקום לציין, כי חברת 'אלקטרה אפיקים תחבורה 2021' היא מפעילת התחבורה הציבורית באזורנו. ואכן, ברשימת הערים השובתות שפורסמה מטעם 'כוח לעובדים' מצוין שמה של מבשרת ציון.

ראיד משעל, יו"ר ועד העובדים ב'אלקטרה אפיקים תחבורה 2021': "בשבוע שעבר שמענו הרבה מילים יפות בכנסת מנציגי המשרד, אבל לא באנו לכנסת לשמוע עוד פעם מילים יפות. בעקבות השביתות הקודמות שלנו, הודה משרד התחבורה, כי השכר של הנהגים זקוק לשיפור. אנחנו לא מסוגלים ולא מסכימים לחכות יותר. או שהמשרד יממן או שהחברות יממנו, אבל מישהו חייב לממן את זה ועכשיו. אם הם זקוקים לתזכורת לכוחם של הנהגים, הם יקבלו בשבוע הבא".

תם פרומוביץ', ראש ענף תחבורה ב'כוח לעובדים': "עד כה גילו הנהגים המאוגדים ב'כוח לעובדים' איפוק רב. יצאנו לשתי שביתות אזהרה קצרות על פי הנחיות בית הדין לעבודה. בלית ברירה אנחנו נאלצים להחריף את המאבק עד שנראה שינוי אמתי. צריך להבין כי לנוכח עומסי העבודה, החשיפה היומיומית לאלימות והתשתיות הלקויות, תובעים נהגי האוטובוס להביע את מחאתם הצודקת".

שי מלכה, סמנכ"ל השירות ודובר חברת 'אלקטרה אפיקים', מסר בתגובה: "סוגיית שכר הנהגים היא חשובה ביותר והחברה עושה כל שביכולתה כדי לקדם עניין זה מול משרדי התחבורה והאוצר. רק משרדים אלה יכולים לגרום לשיפור שכר הנהגים והנושא תלוי אך ורק בהם. מעמדם של נהגי התחבורה הציבורית חשוב ביותר וראוי שיהיה בראש סדר העדיפויות. החברה עושה כל שביכולתה להעלאת שכר הנהגים ושיפור מעמדם, אך הכתובת לכל זאת הם משרדי התחבורה והאוצר. קיום שביתות על רקע נושאים אלה לא יסייעו בקידום הנושאים ורק יגרמו לפגיעה קשה בציבור הנוסעים, שאין להם אפשרויות תחבורה ציבורית סבירות אחרות. בכוונת החברה לפנות לבית הדין לעבודה לביטול השביתה ולמניעת הפגיעה בציבור הנוסעים".

תגובת משרד התחבורה טרם נמסרה.