כיצד לטפל בפיגמנטציה בחורף?

צילום אילוסטרציה: senivpetro, freepik
צילום אילוסטרציה: senivpetro, freepik
על בעיית העור הנפוצה: כיצד לטפל בה נכון וכל מה שצריך לדעת

יותר מ-200 מיליון נשים ברחבי העולם סובלות מכתמי פיגמנטציה, המשנה את איכות העור שלהן. זיהום סביבתי יחד עם קרינת UVA – הם הגורמים העיקריים לכתמי עור. אף על פי שכל הגוף נמצא תחת ההשפעה המזיקה של הזיהום הסביבתי, העור הוא האזור המושפע ביותר. המזהמים שהוא פוגש בכל יום יוצרים רדיקלים חופשיים על האפידרמיס. אלה מקדמים את יצירתם של סימנים כהים וגוון עור לא אחיד.

פיגמנטציה זו אחת הבעיות השכיחות שמטרידות נשים רבות ובעצם כוללת בתוכה מצבים קליניים שונים, כאשר המשותף לכולם הוא הצטברות של פיגמנט המלנין במוקדים שונים, מה שיוצר בסופו של דבר כתמים חומים בעור. המלנין נותן לנו את גוון העור, אך קיימים מצבים של ייצור יתר של מלנין, הגורמים לפיגמנטציה – כתמים בעור הפנים. הגורמים להיווצרות יכולים להיות חיצוניים – חשיפה לשמש, שימוש בתרופות פוטו-סנסיטיביות (היכולות לגרום לכווייה) שימוש בהורמונים, דלקת בעור כמו אקנה, פצע, כווייה – וגם פנימיים, כגון הזדקנות העור.

איך נוצרת פיגמנטציה בעור?

בעור שוכנים תאים הנקראים מלנוציטים. תאים אלה ממוקמים בין השכבה העליונה של העור, האפידרמיס, לבין השכבה האמצעית, הדרמיס. בכל פעם שאנחנו נחשפים לשמש, 'שולחים' המלנוציטים פיגמנט אל השכבה העליונה של העור. פיגמנט זה נקרא מלנין. המלנין נשלח אל פני העור על מנת ליצור עליו 'שכבת מגן' כהה (או במילים אחרות – שיזוף) שתסייע לגוף בהתגוננות מהשמש.

היום כבר ידוע, שחשיפות ממושכות לשמש משפיעות על עורנו לטווח הארוך. קרני השמש מזרזות את הזדקנות העור, ובנוסף – פיזור לא אחיד של הפיגמנטים גורם להיווצרות כתמי פיגמנטציה, שצצים באופן מידי או לעיתים לאחר שנים (עד כ-30 שנים קדימה).

מכיוון שהבעיות הללו עלולות להיות כרוניות או מתמשכות, יש צורך שהטיפול יהיה יעיל ובטוח לשימוש ארוך טווח ולא יגרום לתופעות לוואי בעור. לא משנה מה הגורם לכתמים בעור, תמיד חשיפה לשמש תחמיר אותם. זו אחת הסיבות שאנו נוטים לטפל בבעיות הכתמים בחורף אחרי שהחמירו בקיץ. סיבה נוספת לטיפול בכתמים דווקא בחורף נכונה רק בחלקה. הטיפול לרוב כולל חומרים חזקים, אשר גורמים לרגישות של העור בעיקר בחשיפה לשמש ולכן את אותם חומרים מומלץ למרוח בעיקר בחורף.

מי הנשים שסובלות מפיגמנטציה?

נשים צעירות המקבלות טיפולים הורמונליים, נשים בהיריון, נשים עם דלקת בעור, אקנה, פצע, קעקועים, כוויות, נשים מבוגרות עם עור דק יותר וייצור יתר של המלנין, נשים עם עור כהה אשר להן יש נטייה גבוהה יותר לייצור פיגמנטציה.

אז מה כולל הטיפול בפיגמנטציה?

קודם כל מניעה – להשתמש בהגנה מפני השמש בחורף כמו בקיץ, מהזריחה עד השקיעה, בכדי למנוע היווצרות הפיגמנטציה. בנוסף, יש להשתמש במוצרי טיפוח המעניקים לחות ובכך גם מפחיתים את המלנין. הטיפול בפיגמנטציה קיימת מורכב ותלוי כמובן בצורת הפיגמנטציה, אבל הטיפול תמיד יכלול גם תכשיר הבהרה, אשר מפחית את כמות המלנין ואת התהליך הדלקתי (אשר מחמיר פיגמנטציה). הבעיה העיקרית בתכשירים הללו זה שהם מגרים את העור וגירוי של העור לאורך זמן עלול להחמיר את הפיגמנטציה ולא להיפך.

מותג 'לה רוש פוזה' מציע את סדרת פיגמנטקלאר הכוללת: פיגמנטקלר סרום + פיגמנטקלר קרם פנים SPF30  – שמעניקים טיפול והגנה מסביב ליממה: שגרת טיפול יומיומית לבוקר ולערב לטיפול בכתמי פיגמנטציה והגנה מנזקי קרינת השמש. מוצרי הסדרה אינם מגרים את העור לאורך זמן, פועלים על היווצרות המלנין בכמה אופנים שונים והופכים את הטיפול ליעיל ובטוח. סדרת פיגמנקלאר מפחיתה את הפיגמנטציה הקיימת על העור ומונעת היווצרות פיגמנטציה חדשה על ידי שימוש בחמישה מרכיבים עיקריים: LHA: להתחדשות התאים והפחתת כתמים הקיימים, גינקו בילובה וחומצת פרולית: אנטי-אוקסידנטים חזקים הפועלים כנגד הרדיקלים החופשיים, ויטמין B3: חומר אנטי דלקתי, המונע ישנות הפיגמנטציה ו-P רזורסינול: חומר המפחית את ייצור המלנין. כחלק מבעיות הפיגמנטציה ישנה בעיה נפוצה של כהויות מתחת לעיניים – סרום פיגמנטקלאר מכיל חומרים אשר פועלים ביעלות על הכהות (רזורצינול, אנטיאוקסידנטים חומצה ליפוהידרוקסית וניאצינאמיד) וכן קפאין אשר ממריץ את זרימת הדם באזור.