'כישופים'

צילום: באדיבות 'סדן הפקות אומנות'
צילום: באדיבות 'סדן הפקות אומנות'
תערוכה מיצירותיהן של ניל וקארין רומנו בגלריה 'פריסקופ' בתל אביב

קסם כישופי עובר בוורידים של התאומות הזהות ניל וקארין, המציירות בהרמוניה ובסימביוזה כפייתית אימפולסיבית, בלתי ניתנת לשליטה ולניתוק. כגוף אחד וכמוח אחד, הן מפיקות סדרות של ציורים גדולי ממדים, מוצפים בדימויים מומצאים שמושטחים בצבעים דשנים וחומריים; לצד סדרות ציורים קטנים, אקספרסיביים, ספונטניים, רוטטים באנרגיה סיסמוגרפית שטובלת בטכניקות צבעוניות מגוונות, משולבות בשריטות, חריטות והדבקות. בנוסף, הן יוצרות סדרות בשחור לבן, במדגמים עשירים בנוסח ארט נובו, מיניאטוריות פרסיות וערבסקות מוסלמיות.

העבודות הגרפיות האלה מתוכננות עד הפרט האחרון על ידן, מושפעות מתתי תרבויות: אומנות אאוטסיידרית, נאיבית ופולקלוריסטית. הן מביימות סצנות דרמטיות המזכירות סרטים של הקולנוע האקספרסיוניסטי האפל של רומן פולנסקי, קישלובסקי וחודרובסקי; ספרות דקדנטית, סיפורי מתח של אלן אדגר פו, סימבוליזם בנוסח אודיליון רדון, אקספרסיוניזם גרמני וצפון אירופאי, גותיקה ואומנים כמו הירונימוס בוש עם ציורי הגיהינום שלו והקפריצ'וס של גויה.

רשת סבוכה זו של אינוונטר תרבותי, מעורבבת עם דימויים של חיות היברידיות, דמוניות, אביזרים יומיומיים שהוצאו מהקשרם ובפרטים ארכיטקטוניים מתקופות שונות שמשמשות רקע למחול אורגזמי, מלא תשוקה מינית ואקסטזה. במרכז העבודות נמצאות נשים יפות בעלות כוח על אנושי, משוכפלות בדמותן המתפרקת ומשתכפלת שוב במראות מצוירות בצדי העבודות.

פסטיבל נוסח פליני, המשתקף כקלידוסקופ אינסופי, מקרין את הפנים הסוער שלהן על גבי המצעים המצוירים. הן מתארות בדיוק ריאליסטי סצנות חלומיות בלתי אפשריות של ארץ זרה לא נודעת שנפרסת לפנינו כחבילת קלפים בעלת סימנים אזוטריים מעולם האסטרולוגיה והמיסטיקה. הדרמה שהן יוצרות כתוצאה ממלחמות שבין המינים, מסתיימת לא אחת במוות ובחנק, נמצאת בתוך יער כאוטי שהן משתדלות לעשות בו סדר על ידי סימטריה סגנונית, המאזנת בין הנורמלי לאי נורמלי והממתנת את הרגשות העזים שפורצים לכל עבר מהעבודות אל החלל ואל הצופה המשתאה לעוצמתן.

ריבוי פרספקטיבות, לעיתים משובשות, בצירוף דימויים מעולם הצומח והחי, מקבלים אינטרפרטציה רגשית, ייחודית ומוקצנת. הצופה נע בין תחושת משיכה ודחייה כאחד, אך אינו יכול להישאר אדיש אל מול העושר הצבעוני והדימויים מלאי סמלים איקונוגרפיים ואניגמטיים.

הן מתייחסות לתערוכה בחרדת קודש ועובדות ללא לאות במשך שעות רבות ביום באקסטזה פולחנית טקסית. האנרגיה הטורנדית שלהן שואבת כוחות מזמנים אחרים שבהם הפולחן, הפנטזיה, הכישוף והטקסיות היו נתונים בידי השמאן, שהיה משחר לאלים, שייצגו את הפחדים הקמאיים של השבטים.

העבודות שלהן משוחררות מכל מגבלה או מוסכמה אומנותית ולפיכך הן רעננות ואותנטיות. בביאנלה העכשווית של ונציה (2022), שהתזה שלה לקוחה מהספר שכתבה האומנית והסופרת לאונורה קרינגטון, 'חלב חלומות', הן היו משתלבות נהדר. הלא נודע על היבטיו השונים, הטבול בפרצי צבע עזי ביטוי, מלווה בעיוותי פרופורציות ובדמויות גרוטסקיות שנכלאות בצירופים של טבע, אדם וחיות דמוניות, הוא חלק בלתי נפרד מעולמן המופלא של ניל וקארין, בדומה ליוצרות האאוטסיידריות המככבות כיום בביאנלה.

המציאות הגדולה, 'The Great Reality', מונח שטבע קנדינסקי, אשר סוריאליסטים רבים אימצו אותה, היא המציאות האמתית שקיימת בשבילן, זו המורכבת מפסיפס זוהר של אלכימיה, קסם ואגדות. הן מנסות לרסן את הרגש המוקצן המתפרץ על ידי האומנות שלהן לבל יבלע אותן, לעיתים לשווא; אך חצופים זוכים לטעום מסיפורי 'אלף לילה ולילה' מבעד לחור המנעול שאסור להצצה.

ניל וקארין: "ביער הכאוטי הזה הכישוף הוא הניסיון לחוות את המציאות. הכישוף הוא ההיאחזות בא-נורמליות ולו לרגעים מספר כדי לשחד את הנורמלי התובעני שפועל על פי חוקי הפיזיקה".

גלריה 'פריסקופ', רח' בן יהודה 176, תל אביב. אוצרת: שרי פארן.

התערוכה תיפתח ביום חמישי (28.7, 20:00) ותינעל ב-27.8.

שעות ביקור בתערוכה: שני-חמישי – 17:00-20:00, שישי-שבת – 11:00-13:00.

אתר האומנות של ניל וקארין:

https://nilkarinromano.weebly.com/

אינסטגרם:

https://www.instagram.com/_blackorchids_/

פייסבוק:

https://www.facebook.com/nil.romano/

  :Gmail  Romanotwinsart@gmail.com

טלפון: 0546776986