כל אחד יכול להציל

צילום: עומרי בכרך
צילום: עומרי בכרך
הגן הבוטני בירושלים יוצא זו השנה השלישית בקמפיין להצלת פרחי הבר בישראל לזכרה של נחמה ריבלין ז"ל

הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם יוצא זו השנה השלישית בקמפיין להצלת פרחי הבר בישראל, ביניהם גם מינים נדירים. המיזם, המוקדש לזכרה של הגב' נחמה ריבלין ז"ל, נועד להשיב את פרחי הבר לגינות ביתיות ולסייע בשימור המגוון הביולוגי במדינה. ריבלין ז"ל, רעיית הנשיא לשעבר ראובן ריבלין שייבדל לחיים ארוכים, הייתה אוהבת טבע אמתית שתרמה רבות לאורך השנים לחברה בישראל ולשמירת הטבע.

זו השנה השלישית שבה הקמפיין יוצא לדרך ומציע לכל בית בישראל לרכוש ולשתול בגינות הפרטיות ובאדניות זרעים של פרחי בר, ביניהם גן מינים נדירים הנמצאים בסכנת הכחדה. לכל אחת ואחד יש עכשיו אפשרות לשלב את פרחי הבר באדניות או בגינות הביתיות ובכך להתחבר לטבע הארץ-ישראלי וכמובן גם לשמר את מגוון הפרחים המקומיים. כל הזרעים נובטים בקלות, בעלי פריחה בולטת ויפה, חסכנים במים ומתאימים לכל גינה. כך לוקחת חלק כל זריעה בשימור הסביבה, ומאפשרת המשך הנאה לדורות הבאים. זה המקום לציין, כי הגן הבוטני בירושלים הוא הגדול ביותר בישראל ובו אוסף של מעל 6,600 מינים וזנים של צמחים מכל העולם. הגן מטפח, מגדל ומייצר זרעים של פרחי בר לגינה מזה 40 שנה, ביניהם כאמור 35 מינים שונים, רובם מקומיים, חלקם נדירים וחלקם ממש בסכנת הכחדה.

לאור הביקוש, שינסו מותניים בגן הבוטני השנה והגדילו באופן משמעותי את כמויות הזרעים שליקטו ואף הוסיפו עוד שמונה מינים חדשים למגוון של 35 המינים הקיימים כבר כאמור. בין המינים החדשים שנאספו: מרווה ארץ ישראלית, טופח ספרדי, ציפורנית גדולה וקחוונית מצויה. עובדי הגן הבוטני, יחד עם עשרות מתנדבים מכל רחבי הארץ, סיימו לאחרונה מלאכת איסוף של מאות אלפי זרעים של פרחי בר אלה. הזרעים נאספו, נוקו ונארזו בכ-12,000 שקיות. השותפים במיזם הם ידידי הגן הבוטני, חברי קהילת הגן, מתנדבים בעלי צרכים מיוחדים (אלו"ט ורעות), צעירים בשירות לאומי וצוות הגן הבוטני.

תום עמית, מנכ"ל הגן הבוטני: "נחמה ריבלין ז"ל אהבה את הטבע בכל ליבה. היא קידמה נושאים ירוקים כמו גידול פרחים וירקות בגינה הקהילתית שהקימה בבית הנשיא וחיברה את אזרחי ישראל לעולם הצמחים. הגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים, המאמין בערכים אלה, ראה כי זו הדרך הנכונה ביותר עבורנו להנציח את שמה של נחמה ריבלין ז"ל ולעודד אנשים לשימור הסביבה שלנו. אני קורא לכל אזרחי המדינה, חובבי הטבע, לרכוש אונליין את שקיות הזרעים, להציל את פרחי הבר שלנו ולהיות חלק מהקמפיין על שם נחמה ריבלין ז"ל".

מחיר של שקית זרעים 40-20 שקלים.

להזמנות: https://tinyurl.com/y2byv4my.

לפרטים נוספים: הגן הבוטני 02-6794012 או באתר, www.botanic.co.il.