כל המציל נפש אחת

בלב ליבם של בני העולם ישנה ציפייה שאנחנו, היהודים, אלה שמחזיקים בשיטת החיבור ועברו עליות ומורדות באיחוד ובפילוג בינינו לאורך הדורות, נממש זאת בקרבנו

אחרי כשלושה שבועות של קרבות בערי אוקראינה, מתחילים לצוף הסיפורים הקשים על אזרחים במצוקה. מעברי הגבול לפולין ולמולדובה עמוסים במשפחות קרועות, רובן של נשים וילדים שהכניסו מכל הבא ליד למזוודה ומצפים לישועה בחורף האירופאי המקפיא.

בתוך כאבם של כשני מיליון פליטים הנסים על נפשם לעבר עתיד לא נודע, מרגש לראות כיצד ארגוני סיוע ישראליים ויהודיים עושים מאמצים כבירים כדי לספק שירותים חיוניים כמו מזון, ציוד רפואי ותמיכה נפשית עבור אזרחים יהודים ולא יהודים שנמלטו מבתיהם או עבור מי שאינם מסוגלים להימלט משם בשל הקרבות העזים.

הסולידריות שמתגלה בשטח יפה וטובה, בוודאי מצד יהודים שמושיטים יד לאחיהם היהודים. יש מהם שנרתמו למשימה כדי להביע הזדהות ואחווה ויש מהם שעצרו את עבודתם ואת שאר עיסוקיהם באמצע החיים וטסו על חשבונם כדי להתנדב ולסייע הומניטרית לאזרחים בלב התופת.

גם אני משתדל לסייע ולהסביר בכל כוחי ולשוני במה תלוי תיקון העולם, איזה טיפול שורש יגרום לשני הצדדים לחדול מלהילחם ומה המתכון לשלום.

המקובלים מסבירים שהמילה 'שלום' מקורה במילים 'שלם' ו'שלמות'. אדם או עם יכולים להרגיש שלמים בתנאי שכל הכוחות המנוגדים שבהם באים לאיזון. שלום יציב מחייב מערכת יחסים של התקשרות הדדית שבה כל אחד נותן לשני את מה שחסר לו. ביחסי גומלין כאלה יש קשר והבנה, חיבור ואהבה עד לרמה של השלמה מלאה, אלא שכל הקושי ביצירת קשרים הדדיים כאלה ובתחזוקה שוטפת שלהם, מתחיל כשהאגו האנושי קם על יוצרו ופורם כל קשר שנרקם.

לכן, בימינו, דורשת הדרך לשלום על פני האגו המתעצם מאוד את אם כל החוכמות, חוכמת הקבלה. אנחנו מכירים אותה כתורת הסוד העתיקה וכפנימיות התורה, אבל ביסודה מעניקה הקבלה שיטה סדורה כיצד לפתח שאיפה גדולה להתעלות מעל האגו.

אז "העושה שלום במרומיו" – כוח הטבע הפנימי, האחד והשלם שכולל בתוכו הכול – "יעשה שלום עלינו", יאזן אותנו. הוא יוסיף לנו כוחות של השפעה טובה, אהבה ונתינה ויאפשר לנו להגיע סוף סוף אל המנוחה והנחלה ולהרמוניה עם מערכת הטבע הגדולה שכולנו חלקים ממנה.

בלב ליבם של בני העולם ישנה ציפייה שאנחנו, היהודים, אלה שמחזיקים בשיטת החיבור ועברו עליות ומורדות באיחוד ובפילוג בינינו לאורך הדורות, נממש זאת בקרבנו. ברגע שנתחבר בינינו כאיש אחד בלב אחד, נהיה דוגמה לכל העמים, 'אור לגויים'. שינוי זעיר ברובד היחסים בינינו יקרין על רובד היחסים העולמי, שכן כולנו חלקים מעולם אחד גלובלי ואינטגרלי וכך יצטרף חיבור לבבי לחיבור לבבי נוסף ובהדרגה נתקרב כולנו לתיקון עולם.

אם נבצע שינוי רוחני מהפכני כזה, נקנה לנו מעמד של כבוד ונעורר רצף של תגובות חיוביות כלפינו מצד כל באי עולם. כל אדם יזכה לתחושת שלמות וערבות, ביטחון והתחשבות מצד הזולת. ברגע שנקשור אותו מחדש למקור החיים ולמערכת הרוחנית האחת, יאיר גם הוא לאחרים ויהפוך לחלק מ'עם ישראל' – הקבוצה האידיאולוגית שפניה ישר לאל ולכוח האהבה שבטבע. כך נתחיל כולנו לסייע נפשית זה לזה ונמשוך את עצמנו מתוך הביצה שהאגו הפיל אותנו לתוכה. תהיה זו העזרה וההצלה הגדולה ביותר שנוכל להעניק לכל איש ואישה, לכל עם ומדינה ברחבי העולם וכידוע "כל המציל נפש אחת – כאילו הציל עולם ומלואו".