כמה שווה דם יהודי

צילום: יח"צ 'סלע מאיר'
צילום: יח"צ 'סלע מאיר'
ליטל שמש, עיתונאית שהצטרפה למשפחת השכול, נחשפת: "לא חשבתי שזה יגיע כל כך קרוב אליי"

בספר חדש חושפת העיתונאית את הסבל שחוותה כשהצטרפת למשפחות השכול, בזמן שחיברה את הספר "כמה שווה דם יהודי?"

בספר שנקרא בנשימה עצורה חושפת העיתונאית ליטל שמש את מנגנון ההסתה, התמריצים והסבסוד של הרשות הפלסטינית לרצח היהודים. באוגוסט האחרון הצטרפה שמש למשפחת השכול המורחבת. בספר היא כותבת על הרגעים הדרמטיים בהם תפקידה הוביל לחשיפה שטלטלה את חייה.

"הייתי בבית כשהודעות על שני נרצחים בחווארה התחילו לרוץ בקבוצות הווטסאפ של אנשי תקשורת. למרבה הזעזוע, הפלסטינים בזירה צילמו את תעודות הזהות של הנרצחים, והתמונות גם הן הגיעו לתפוצה רחבה. כך, על הספה בסלון שלי, ראיתי פתאום את פניהם האהובות של הדוד שלי, סיילס, ובנו אביעד. מחבל הגיע למוסך שבו תיקנו את הרכב, ירה בהם מטווח קצר ורצח אותם. באותו ערב, כשאשתו הצעירה של אביעד עוד ניסתה לעכל שהיא עכשיו אלמנה, כבר שידרו כרגיל את תוכניות הריאליטי בטלוויזיה. חזרנו מהר לשגרה".

שמש לא חזרה לשגרה. היא חקרה את המנגנון מקפיא הדם, במסגרתו דם יהודי מתומחר ומתומרץ עבור מחבלים. תוצאות המחקר, שכולל ראיונות עם משפחות שכולות ומומחים, הפכו לספר שאינו קל לעיכול – אך הוא בגדר קריאת חובה לכל ישראלי,הרוצה לראות את המדינה שלו נאבקת בטרור בכל הכלים העומדים לרשותה.

בספר חושפת שמש את המחירון המלא לרצח יהודים: זריקת בקבוק תבערה על מכונית שווה למחבל 4,000 ש"ח. דקירה ופציעת נער יהודי באורח אנוש – 6,000 ש"ח. רצח שיוביל למאסר עולם יזכה את המחבל בלא פחות ממיליון דולרים.

ליטל שמש היא מגישת חדשות ועיתונאית, בוגרת תואר שני בתוכנית רודרמן ללימודי יהדות ארה"ב ובוגרת המכללה למדינאות בירושלים. שמש היא קצינת הסברה במיל', לוחמת לשעבר ומתגוררת בתל אביב.