כן המפקדת

צילום: דובר צה"ל
אור לבני בן יהודה, בת היישוב, עשתה היסטוריה * היא הועלתה לדרגת סגן אלוף ותהיה האישה הראשונה שתפקד על גדוד חי"ר * ראש המועצה: "גאווה לכולנו. היא עוד תהיה הרמטכ"לית הראשונה"

אחד השינויים שעובר צה"ל בשנים האחרונות הוא שילוב נשים במגוון תפקידים שבעבר נשים יכלו רק לחלום עליהם. נשים הפכו ללוחמות חי"ר, ארטילריה, טייסות ומה לא. חלקן התקדמו לתפקידי פיקוד ושברו לא מעט תקרות זכוכית. כיום יש במטה הכללי שתי נשים נושאות דרגת אלוף (הפרקליטה הצבאית הראשית ונשיאת בית הדין הצבאי לערעורים). קדמה להם אורנה ברביבאי, כיום שרת הכלכלה, ששימשה כראש אגף משאבי אנוש.

אבל אף אחת מהן לא הייתה לוחמת…

אז לנו יש אחת כזו. קבלו את אור לבני בן יהודה. האמת, אין צורך להציג אותה. בכל אירוע בתיכון 'הראל' שקשור לגיוס לצה"ל ולעידוד התלמידים לשירות משמעותי – היא הכוכבת הראשית. היא התגייסה כלוחמת, המשיכה לקצונה והתקדמה. בשנים האחרונות נכנסה למועדון היוקרתי של מפקדי המערך הקרבי שעונדים לכתפיהם 'פלאפלים' (דרגת רב סרן ומעלה).

השבוע, הוסיפה עוד 'פלאפל', הועלתה לדרגת סגן אלוף ותהיה הראשונה בצה"ל שמונתה כמפקדת לגדוד חי״ר גבולות. היא תפקד על גדוד 'קרקל'. זה המקום לציין, כי כבר שימשה כמפקדת פלוגה בגדוד זה. במסגרת תפקידה אז השתתפה בתקרית שאירעה בגבול מצרים. מול לא פחות מ-23 מחבלים חמושים הובילה כוח מסתער וזכתה לצל"ש מאלוף פיקוד הדרום על חלקה בקרב זה. היא אף נפצעה אך התעקשה לשוב לשירות קרבי.

בשנים האחרונות מילאה תפקידים חשובים: מפקדת פלוגה בבה"ד 1 (אישה ראשונה בתפקיד זה), ראש מדור גיבושים במפקדת קצין צנחנים וחי"ר ראשי, ראש לשכת מפקד פיקוד מרכז וראש לשכת מפקד זרוע היבשה. היא תהיה המפקדת ה-11 של הגדוד שהוקם ב-2004 (אחרי 10 מפקדים גברים). אור לבני בן יהודה נשואה ואם לשלושה.

גדוד קרקל משתייך לחיל הגנת הגבולות של צה"ל ומספרו 33 על שם 33 הלוחמות שנפלו במלחמת העצמאות. הגדוד פועל תחת אחריות חטיבת פארן בגבול השלום עם מצרים. שם הגדוד מבוסס על חתול הקרקל אשר נפוץ באזור הערבה.

ראש המועצה יורם שמעון בירך בדף הפייסבוק שלו את אור בן יהודה לרגל קבלת הדרגה החדשה והתפקיד החשוב: "יש במה להתגאות – כולנו מצדיעים לסגן אלוף אור לבני בן יהודה. אור נולדה וגדלה במבשרת ציון, למדה בתיכון 'הראל', התגייסה לשירות קרבי ולימים הפכה למפקדת וללוחמת מצטיינת בצה"ל. ביום הזיכרון השנה, השתתפה בן יהודה בטקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל כנציגת צבא הגנה לישראל במבשרת ציון. אור, כל תושבי מבשרת ציון מחבקים אותך וגאים בך. מבקשים ממך שתשמרי על עצמך, שתמיד תחזרי לבית בשלום ובטוחים שאת תהיי הרמטכ"לית הראשונה של צה"ל".