כנס המחול המשולב הראשון בישראל

צילום: יואל לוי
צילום: יואל לוי
הכנס ביוזמת 'ורטיגו כח האיזון' ולהקת 'יסמין גודר' יפגיש בין קהילת המחול המקצועית, עולם התרבות וארגוני אנשים עם מוגבלות

21 שנים עברו מאז הצלחתו של המופע הראשון של 'כח האיזון' של להקת 'ורטיגו' – מופע פורץ דרך, ששילב רקדנים מקצועיים ורקדנים עם מוגבלות ויצר בסיס חדש לאפשרות שעולם המחול יכול להיות נגיש לכולם. 

בעקבותיו הוקם 'ורטיגו כח האיזון – מחול משולב' – גוף החוקר ומחבר אנשים שונים עם יכולות פיזיות מגוונות, עם וללא מוגבלות, במרחב תנועתי-אמנותי מאפשר, שוויוני ולא שיפוטי. מאז, הפך 'כח האיזון' – אותו מנהלים במשותף חי כהן וטלי ורטהיים (חי, 48, כוריאוגרף, רקדן, מורה למחול, משתמש בכיסא גלגלים, נפצע בגיל 14; טלי, 49, כוריאוגרפית, רקדנית, מורה למחול) לשם דבר בתחומו עם פעילות ענפה ברחבי הארץ והעולם, שכוללת סדנאות, מופעים ומפגשי מחול בקרב קהל מכל המגזרים והגילאים במטרה להעלות את המודעות ולחשוף את המחול המשולב לקהלים רחבים.

כנס המחול המשולב הראשון בישראל הוא מהלך חדש בתחום זה – יוזמה משותפת של 'כח האיזון' בשיתוף פעולה עם להקת 'יסמין גודר'. הכנס נועד להפגיש בפעם הראשונה בין קהילת המחול המקצועית ועולם התרבות וארגונים של אנשים עם מוגבלות במטרה ליצור קרקע פורייה לשיתופי פעולה בהווה ובעתיד והכנת תשתית לפסטיבל המחול המשולב שיתקיים בעוד שנתיים.

טלי ורטהיים וחי כהן: "הבנו שהמחול המשולב, בדרך שפיתחנו והובלנו, הוא בעל ערך אישי וחברתי גבוה לאוכלוסייה הרחבה בכלל ועולם המחול בפרט. הגיע הזמן להגדיל את אפשרויות הפעולה והיצירה, לשתף את הידע הרב שנצבר ולהרחיב את שיתופי הפעולה באמצעות הכנס. אנו שמחים על שיתוף הפעולה עם יסמין גודר המביאה ידע וניסיון רב בעבודת שילוב של מחול ומוגבלות ויצירה מקצועית לצד פיתוח אפשרויות תנועה קהילתיות לאנשים עם פרקינסון".

בכנס ישתתפו גורמי מקצוע ואמנות, שותפים פוטנציאליים וקובעי מדיניות, לסקירה ודיון מקצועי ואמנותי על ההשפעות ויחסי הגומלין בין המחול והמחול המשולב. כמו כן, תינתן סקירה בנושא "התופעה העולמית המתרחבת של מה שמכונה 'תרבות של מוגבלות' או 'אמנות נכות' התופסת מוגבלות כחלק מפוליטיקה חיובית של זהויות, וכמקור לראיית עולם אלטרנטיבית במגוון תחומי חיים, בין השאר בשדה האמנות." (ד"ר גילי המר מתוך נייר עמדה לקידום התקנה לאמנות של אנשים עם מוגבלויות).

מושבי הכנס יעסקו בשאלות זהות על מחול ומוגבלות וברעיונות לשיתופי פעולה וחלומות שניתן להגשים ביחד.

ד"ר נילי ברויאר מהמרכז ללימודי מוגבלות, האוניברסיטה העברית, תציג מודל שפיתחה הקושר בין הסטיגמה של המוגבלות לבין פרפורמנס ויצירה המבטאים דרכי התמודדות עם הסטיגמה והתנגדות אליה. המוגבלות כתופעה פרפורמטיבית משתנה ודינמית שניתן לשחק בה בחיי היומיום ועל הבמה.

חי כהן וטלי ורטהיים יציגו את המפה העולמית והישראלית של המחול המשולב, את החזון לעתיד של התחום בארץ ואת יוזמת פסטיבל המחול המשולב שהכנס בא לקדם. מקימי ומובילי 'ורטיגו כח האיזון', ענף העוסק במחול משולב לאנשים עם וללא מוגבלות כחלק מלהקת ורטיגו.

יסמין גודר, כוריאוגרפית ויוצרת, תדבר על יצירתה Face In, שיצרה ללהקת Candoco הלונדונית, להקה מעורבת יכולות (mixed abilities), על עבודתה החברתית עם אוכלוסיות שונות, ביניהן אנשים עם פרקינסון, תוך שימוש במרחב המחול כמרחב לשיח, אמפתיה, הנאה והנעה חברתית, ועל הקשר של אלה ליצירות שיצרה ויוצרת עבור להקתה.

ראשון, 10.10, 09:30-16:00, מרכז תרבות מנדל, תל אביב יפו.

להרשמה ולפרטים נוספים: pob@vertigo.org.il.