כסף גדול

המועצה קבעה כי היטלי ההשבחה במתחמי 'פינוי בינוי' יעמדו על 50 אחוז ולא על 25 אחוז * שני חברי מועצה התנגדו מחשש כי שיעור זה ירתיע קבלנים מלגשת למיזמים * ראש המועצה: "אכלוס מתחמים אלה יגדיל את מספר התושבים. צריך לתת להם שירות. מאיפה הכסף?" * וגם: שינויים בחוק העזר העירוני בנושא פינוי אשפה עודפת ומחלוקת בין המועצה לקניון 'הראל'

ישיבת מליאת המועצה נערכה השבוע (שני, 25.4). סעיף חשוב מאוד עסק בנושא של היטלי השבחה במתחמי 'פינוי בינוי'. השאלה הייתה האם להשאירם על 50 אחוז או להורידם ל-25 אחוז. הגזבר ששי דקל מסר, כי המועצה הזמינה חוות דעת של השמאי חיים מסילתי ולפיה יש להשאיר את היטלי ההשבחה על 50 אחוז. לדבריו, ההחלטה שתקבל המועצה היא לחמש שנים ולאחר מכן יש לשקול את הארכתה.

ראש המועצה: "יש ביישוב מספר מתחמים שמיועדים ל'פינוי בינוי' וכבר עשינו מפגשים בנושא עם יזמים ותושבים. יש קבלנים שכבר מסתובבים במתחמים ומנסים להגיע להסכמה מצד רוב הדיירים שם כדי שיוכלו לצאת בהליך ולהגיש תכניות. היטלי ההשבחה טובים לקופת הרשות ולהקים דברים לטובת התושבים.  ברגע שיתממשו פרויקטים אלה, יגדל מספר התושבים. הם צריכים כיתות לימוד, בתי כנסת ולקבל שירות מהמועצה. צריך כסף בשביל הדברים האלה ולכן יש חשיבות לגודל היטלי ההשבחה. הייתה מגמה להוריד היטלי השבחה אך אני סבור כי יש להשאיר אותם על 50 אחוז ולא להפחית ובכך לא תיפגע קופת המועצה ועדיין ישתלם לקבלנים לגשת לפרויקטים האלה".

בעניין זה היו חברי מועצה שהסתייגו. דובי כדורי הציע הפרדה בין מקבצים, למשל ברחוב הכלנית להוריד ל-25 אחוז כי שם המצב קשה יותר. יגאל ברזני טען כי החלטה זו "קוברת כל תוכנית. לקבלן לא משתלם להגדיל בפחות מפי שלושה וחצי. אף קבלן שפוי לא יסכים לפחות. רק הורדה של היטלי השבחה תגרום שיהיה להם משתלם". רוני שטייניץ, שבסופו של דבר תמך, אמר "בואו ניפגש בעוד שנה. אם לא יהיה כלום, נראה איפה אפשר ללכת לקראת הקבלנים". ד"ר שי בנימין תקף את הנושא מהזווית של הרוכשים ולדעתו "הורדת היטל ההשבחה תגרום להורדת המחיר לרוכש וזה כן משהו שייטיב עם הרוכשים ולא עם היזמים. אני לא חושב שהדו"ח של השמאי נותן לנו מידע כדי להחליט לכאן ולכאן".

בסופו של דבר הצעת ההחלטה של ראש המועצה נותרה בעינה – 50 אחוז. "אם רוצים להיות נחמדים כדי למשוך את היזמים זו לא הדרך", אמר יורם שמעון. שי בנימין ויגאל ברזני היו המתנגדים היחידים וכך עברה ההצבעה ברוב.

ביניים: מחלוקת עם קניון 'הראל'

הסעיף הלפני אחרון בישיבת המועצה עסק בהגשת ערר בעניין קניון 'הראל המתחדש'. ראש המועצה מסר כי יש בקשה של הקניון להגדלה בסך 9,500 מ"ר. לדבריו, מקובל כי יזם שבונה משהו, מקצה שטח בשיעור של 10 אחוז לטובת הקהילה – פארק, גן ילדים, בית כנסת וכו'. "קיבלנו רק 500 מ"ר ואנחנו דורשים 950 מ"ר. גם ככה חסרים לנו אלפי מ"ר לטובת תשתיות ציבוריות". מסתבר כי ועדת המשנה להתנגדויות קיבלה את ההצעה של ה-500 מ"ר ועל כך מתכוונת המועצה להגיש ערר. לדברי ראש המועצה, כאשר בקניון מבשרת בנו 3,000 מ"ר, הוקצו 300 מ"ר לטובת הציבור.

על סיכויי הערר מסר היועץ המשפטי עו"ד אלי אליאס: "הבעיה העיקרית היא שלא נקבעה אמת מידה סטנדרטית למבני ציבור. במקרים אחרים נקבע 10 אחוז ולא ברור למה שיורידו. המועצה הציגה את הצרכים שלה ובחנה את הטענה באמצעות מומחה שעשה מחקר בנושא הזה של הוצאות ויש חוות דעת מערים נוספות שחמישה אחוזים זה נמוך מאוד. היה ניסיון לבצע חקירה על שיעור גבוה יותר, אך נקבע רף של 10 אחוז כמשהו מינימלי. אם נקבעה נורמה של 10 אחוז בקניון מבשרת, צריך נימוק מדוע לסטות מזה. אין נימוקים ולכן מבחינה זו אני והשמאי חושבים שיש להגיש ערר, כדאי ללכת למהלך הזה והסיכויים סבירים. נגיע עם זה למועצה הארצית וכך גם יזמים עתידיים יידעו מה מצופה מהם. זו החלטה ראויה".

כל חברי המועצה הצביעו בעד הגשת הערר.

מנכ"ל קניון 'הראל' אבי שטרית מסר בתגובה: "אני מצר על כך שהמועצה החליטה להגיש ערר בנושא. יש עורך דין שמלווה את הפרויקט וגם לקחנו שמאי שייתן חוות דעת. הדוגמאות של המועצה לא רלוונטיות וגם בוועדה המחוזית לא חושבים שזה סביר, בטח לא בפרויקט מסחרי, אולי בפרויקט למגורים, כי ריבוי של מגורים כן מצריך הקמה של תשתיות ציבוריות. חבל ללכת ראש בראש בעניין הזה ואני מצר על כך. אני מקווה שנמצא את הדרך ללכת יד ביד עם המועצה להרחבה גדולה יותר ואולי אז נוכל לתת יותר".

ביניים: עדכון לחוק העזר העירוני הסעיף האחרון עסק באישור חוק עזר. תמיר פרץ הסביר לחברי המועצה כי זו כבר אישרה חוק עזר שיאפשר לה לגבות אגרה על אשפה עודפת. לדבריו, נולד החוק בעקבות בג"צ חולון ונקבע על פי אמות מידה של משרדי הפנים והגנת הסביבה. מסתבר כי הייתה עד כה כפילות: חוק עזר אשפה וחוק עזר שמירת הסדר כדי שלא תהיה כפילות בוטלו פרקים ג' וח' בחוק שמירת הסדר. ראש המועצה מסר כי מניעת כפילות מפחיתה משמעותית את הסיכון להגשת תביעות נגד המועצה סביב נושא זה. חברי המועצה הצביעו פה אחד בעד אישור חוק העזר במתכונתו זו