לא הצליח לו

צילום אילוסטרציה: kalhh, pixabay
צילום אילוסטרציה: kalhh, pixabay
התובע הייצוגי טען כי אי-סימון המשקל על גבי עצמות אותן רכש לכלבתו גרם לו לנזק ממוני. לנוכח הראיות בתיק, ולאחר שהשופט איים כי יחייב את התובע בהוצאות כבדות, בוטלה התביעה. פרקליט החברה: "מדובר בתובע סדרתי. טוב יעשה בית המשפט להבא, אם יטיל על תובעים שכאלה הוצאות כבדות".

בעל גורת כלבים, הגיש לפני כשנה בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברה לייצור מזון לכלבים (החברה, להלן), בטענה שעל אריזות חטיפים שהיא משווקת לא סומן כנדרש משקל החטיפים. 
לדברי התובע הוא רכש חטיף לכלבים בסניף של אחת מרשתות השיווק ומאחר שכלבתו אהבה מאוד את החטיף, הוא שב לסניף ביום שלמחרת לקנות לה חטיפים נוספים. אלא שאז, לטענתו, צד את עינו חטיף אחר של אותו המותג, שעלותו כשל קודמו – 9.90 שקלים. לדבריו, כאשר ביקש להשוות בין תכולת שני החטיפים, הוא גילה שאין כל סימון של משקל על גבי אף אחת משתי האריזות.
לטענת התובע, היעדר פירוט המשקל על גבי אריזת המוצר, מונע ממנו לערוך השוואה כלכלית-צרכנית בין מוצרים דומים, ויתרה מכך, אף מונע ממנו לעשות שימוש מושכל ונכון במוצר עצמו, שכן על גבי האריזה מופיעה המלצת היצרן להזנה יומית בגרמים בהתאם למשקלו של הכלב.
בבקשה לייצוגית העמיד התובע את הנזק על 10 שקלים לכל מוצר, כך שהנזק האישי שלו הועמד על 20 שקלים. לגבי שווי הפיצוי לקבוצה כולה, נטען כי עד היום ניתן להעריך שנמכרו לפחות כ-200-250 אלף יחידות מהמוצרים הרלוונטיים, ולכן הנזק הכספי המצטבר הוא כ-2.5 מיליון שקלים.
עו"ד גיל אדר, המייצג את החברה, טוען בכתב ההגנה כי מדובר בתובע סדרתי, שהגיש בקשה קנטרנית וקטנונית, העוסקת בזוטות, לא מוצדקת ולוקה באי דיוקים רבים. 
"למבקש לא נגרם כל נזק", טען עו"ד אדר, "ניכר כי התובענה הוגשה בחופזה ובחוסר תום לב, מבלי שהמבקש בדק את העובדות הרלוונטיות כראוי, ובכך הוא מטעה את בית המשפט". לטענת עו"ד אדר, החברה הייתה מודעת לבעיה הנקודתית של אי סימון משקל על גבי המוצרים האמורים, והיא טיפלה בה עוד בטרם הגשת הבקשה לייצוגית. 
לדבריו, מדובר בכמות מינורית של 5,250 חטיפים, שהגיעה ללא סימון המשקל. כמות זו, כך נטען, נמכרה למשווק משנה, ואף ניתן לו זיכוי מידי החברה, בעלות הפקת תוויות סימון המשקל, והדבקתן על האריזות. עוד נטען, כי המשווק מכר את החטיפים ללקוחותיו, ובהם אותה רשת בה נרכש המוצר, לאחר שהדביק עליהם את התוויות. 
לדברי עו"ד אדר, התובע מתיימר לייצג קבוצה, אך זאת בשעה שלא הוכח כלל קיומה של קבוצה, ולא הוכח כל נזק הנטען לחבריה. 
"המבקש (התובע) ביצע שתי רכישות בסניף בודד של רשת שבינה לבין המשיבה (יבואן המזון) אין כל קשר עסקי, והמבקש אינו נמנה עם לקוחות המשיבה", נטען בכתב ההגנה, "הוא אינו 'קורבן תמים' של הטעיה, כפי שהוא מנסה לטעון, וככזה אינו יכול לייצג את ציבור לקוחות המשיבה, שאיש מהם לא טען כי הוטעה על ידה… המבקש הוא תובע 'מקצועי', והוא זה המבקש להתעשר על חשבון ציבור הלקוחות ועל חשבון המשיבה, ללא עילה".
לטענת עו"ד אדר, על העובדה שהבקשה לייצוגית הוגשה בחוסר תום לב, ניתן ללמוד מכך שהמבקש מיהר להגיש אותה לבית המשפט, מבלי ששלח קודם לכן מכתב התראה לחברה. 
אמנם החוק אינו מחייב לשלוח מכתב מסוג זה, אך בית המשפט ציין כי כאשר מדובר ב"תובע מקצועי" הרף הנדרש גבוה יותר ונכון יהיה אם יפעל מראש בפניה ממוקדת לטובת תיקון הליקוי. 
כמו כן, מציין עו"ד אדר, גודל הקבוצה הנטענת ונזקה, חופפים בצורה מופלאה את הנזק הכספי המקסימלי שבו יכול לדון ביהמ"ש השלום, שהאגרה שבו חסכונית בהרבה מזו של ערכאה גבוהה יותר. 
כמו כן, מתייחס עו"ד אדר בכתב ההגנה לעובדה שהתובע נמנע מלציין את כתובתו. "העובדה שהוא מסתיר את מקום מושבו, העלויות הגבוהות הכרוכות בהליך התביעה הייצוגית מעצם היותו ארוך ומורכב, עצם היותו של התובע 'תובע מקצועי' – כל אלו מעלים תהיות רבות לגבי יכולתו הכלכלית של המבקש לשלם את הוצאות המשיבה אם יושתו עליו", דברי עו"ד אדר.
שופט בית משפט השלום בפתח תקווה, אמיר לוקשינסקי – גל, שדן בבקשה, אישר לצרף את קבלן המשנה של חברת המזון כצד להליך. 
בדיון שהתקיים לאחרונה בבית המשפט טען בא כוחו של קבלן המשנה, כי את המוצרים המדוברים רכשו בסך הכל 10 אנשים, כך שגם אם מתייחסים למלוא הנזק שלכאורה נגרם, מדובר, בחשבון פשוט, בתביעה של כ-100 שקלים. 
לאור כל את, קבע כבוד השופט לוקשינסקי – גל, כי על בא כוחו של המבקש להגיש בקשה מתאימה למשיכת תביעתו בתוך שבעה ימים, אחרת יחייב אותו בהוצאות כבדות. לאור זאת משך התובע את תביעתו.
עו"ד גיל אדר https://www.adar-law.co.il   עוסק בכל תחומי המקרקעין, ובליווי משקיעי נדל"ן ישראלים בעסקאות בחו"ל. בין השאר עוסק משרדו בניסוח חוזי שכירות ורכישת נכסים, עסקאות מכר, ייצוג בבתי משפט של רוכשים ומוכרים, איחורי מסירה, ליקויי בנייה, עבירות בנייה ועוד.