לא סוכה של שקרים והסתה

לאחר שעברנו בשלום את ראש השנה ועשינו חשבון נפש ביום הכיפור, נשאלת השאלה: מה הלאה?

עם ישראל, ברובו הגדול, ישהה לא מעט מהזמן הקרוב בסוכה שהוכנה בעוד מועד. לאחר שעברנו בשלום את ראש השנה ועשינו חשבון נפש ביום כיפור, נשאלת השאלה: מה הלאה? האם יוסיף העם שלנו להיגרר אחר התעמולה של נתניהו ומרעיו, שאליה הצטרף בימים האחרונים בכל הכוח גם 'בן זוגו' בשנים האחרונות, השר לשעבר אריה דרעי? אמת, אתם צודקים, גם המחנה השני – כלומר השמאל-מרכז – אינו נקי מהשמעת דברי בלע. אבל הוא עושה זאת בדרך הכי מזיקה לעצמו: זלזול באינטליגנציה והשפלת היריב.

זה בדיוק מה שנתניהו רוצה: מחנה הימין, שבראשו הוא עומד, יעמיק את שנאתו למחנה השני בבחינת "כן ירבה וכן יוסיף", כי כך הוא מבטיח לעצמו שני דברים:

1. אנשי הימין יוסיפו לעמוד לצדו. לעולם לא יזכרו את דעתו האמתית על בני עדות המזרח: "חיילי גולני הם חיילים מצוינים כל עוד בקצונה נמצאים קצינים לבנים". רק תתארו לעצמך מה היה קורה אם יאיר לפיד או גנץ היו אומרים את הדברים הללו על חיילי גולני?

2. לא נראה לי שבעתיד הקרוב יוכל אחד ממנהיגי המרכז-שמאל, לפיד או גנץ, להרכיב ממשלה מבלי לשתף בה את אחת הרשימות הערביות שנבחרו לכנסת.

לא חשוב מה תעשה הממשלה הנוכחית, קשה לי להיזכר במילה טובה או תמיכה של אנשי הימין. גם כאלה, אנשים מאוד הגונים וערכיים, לא יעזו להכריז על כך בפומבי כי הם הרי כבר יודעים מה תהיה התוצאה. לכן, הם מעדיפים לשתוק או להרחיק את עצמם מהעיסוק בפוליטיקה.

אני בטוח שהאנשים הללו, הנמצאים במנזר השתקנים של הליכוד, יודעים בהגינותם כי ביטול הוויזה לאזרחי ישראל יש בו ברכה גדולה לכולנו. הרי יש להניח שגם בוחרי הימין היו נהנים מכך… אבל מה לעשות והבוס הגדול התנגד. שרת הפנים, איילת שקד, אף יצאה חוצץ בנושא זה נגד בנימין נתניהו והאשימה אותו בכך שהוא שואף לכך שההחלטה על ביטול הוויזה לארצות הברית תתקבל תחת שלטונו. אותה הגברת, איילת שקד, והפעם בשינוי אדרת, עושה הכול על מנת לשוב ולהיות בממשלה הבאה תחת שלטונו של נתניהו. ככה זה בפוליטיקה.

בואו וניקח את נושא החם של הימים האחרונים – ההסכם הצפוי עם לבנון בשאלת מאגרי הגז המצוי בחופי ים התיכון הקרובים לישראל ולבנון: עוד בטרם ראה את ההסכם הצפוי להיחתם בין שתי המדינות, יצא נתניהו במתקפה חריפה נגד ההסכם. למה? באמת אתם מצפים לתשובה הגונה מנתניהו?

לא רק בצמרת המדינית בישראל, אלא גם בצמרת הביטחונית מברכים על ההסכם הצפוי. זה הסכם שיביא ברכה כלכלית לישראל וגם ללבנונים ועיני אינה צרה על כך. והכי חשוב, כך אני סבור: שקט להרבה שנים בגבול הצפון. הוא ידחק הצידה את החיזבאללה ואת תומכי ארגון זה באיראן. להתנגדות החריפה של החיזבאללה להסכם הגז עם לבנון, למרבה האירוניה, יש שותפים נאמנים בישראל…