לדעת איך להתאחד

מעמד תמיכה במשפחה שכולה (צילום: דוברות עיריית בית שמש)
מעמד תמיכה במשפחה שכולה (צילום: דוברות עיריית בית שמש)
התאגדות מתוך פחד או חוסר ברירה, לעולם מכתיבה לנו את התנאים ולא מסוגלת להפוך אותנו לשולטים במצב

מאז האסון בשבעה באוקטובר רובנו מאוחדים, אבל לא מספיק כדי לצאת מנצחים בלתי מעורערים מהמלחמה ולא ליפול שוב במנהרות שלה. מאוחדים, אבל בחיבור שנכפה עלינו כמו על עדר שמתאספים סביבו טורפים: מחבלים, אנטישמים וסתם להקות שמריחות רווחים.

אם היינו מבינים עד כמה הסכנה גדולה וקרובה, היינו מצופפים שורות הרבה יותר, נדחקים אחד לשני באופן הדוק בלי להשאיר מרווחים, אבל זו לא שיטה. התאגדות מתוך פחד או חוסר ברירה, לעולם מכתיבה לנו את התנאים ולא מסוגלת להפוך אותנו לשולטים במצב.

אנחנו חייבים להתנער, להתעודד ולהבין שיש לנו יכולת לשלוט במצב בצורה שלמה ומוחלטת ולהתרומם מעמדה של התגוננות אל החלטה עצמאית מבחירה חופשית. אנחנו בעצמנו יוצרים את הסיוטים; ומנגד יכולים אנו גם להניס ולהבריח אותם. גורלנו נמצא בידינו ונפתר בינינו – רק צריך לדעת איך.

קודם כל עלינו לשאת עיניים. כי העיניים שלנו מושפלות, מחפשות פתרון רגעי ופלסטר נקודתי. זה לא יכול לעבוד. כמו תמיד, נחבוש פצע אחד ונתחיל לדמם במקום אחר. לכן, יש להרים את הראש ולראות את התמונה השלמה של השדה הרחב שבו נמצאים אנו.

כבר אלפי שנים שאנחנו מתחברים כמו עכשיו, באותה צורה נלוזה, עקומה, סוטה מדרך הישר, בבריחה, בהתגוננות מוכה ונרדפת. מתחברים מאין ברירה, ניצלים לרגע בזכות האחדות ושוב מתפזרים וחוזרים להתקפל תחת התנפלות שמחייבת אותנו להתאגד. וכך שוב ושוב. כבר אלפי שנים, בתוך שטח ישראל ומחוצה לה בגלויות, מתרשלים אנו בחיבור רוחני הנובע משורש העם וייעודו, גוזרים על עצמנו להיות חבורה עראית ופגועה של מוכי גורל.

ההתרשלות בחיבור הקשור בטבורו למדבר, לבית אברהם ולמעמד הר סיני שבו הפכנו לעם, מביאה עלינו חבטות וחיי צער. אנחנו משתמטים מלהישיר מבט אל התפקיד שהתחייבנו לו, מתחמקים מלהסתכל אחד לשני בעיניים ולהגיד "איתכם אני רוצה לעשות שלום, אתם העם שלי, הבטחנו להתאחד כאיש אחד באהבה מוחלטת ואני רוצה בזה יותר מכל דבר אחר".

הגורל שלנו תלוי ביושר להודות שיש לנו תפקיד כלפי העולם: להתאחד, להיות השראה לכולם ולהפסיק לברוח מעצמנו בתוך המנוסה המבולבלת מאויבינו. עלינו לעמוד נטועים בקרקע זו של אדמת ישראל ולהעיר בינינו את האהבה עד שתזרח. לא חלילה בגלל שאין לנו ברירה, אלא מתוך בחירה, כי ככה אנחנו רוצים. זו תהיה עמדת הניצחון הנצחי שלנו.