לדעת להיפרד

בחיים אנחנו אוספים שק גדול ומיותר על הגב שלנו * כל התפיסה הזו בעולם המערבי לצבור רכוש ודברים, מונעת מאתנו את החופש האמתי להיות חופשיים באמת

בחיים שלנו אנחנו לא נפרדים מאוסף של דברים, גם כאשר לעתים אין צורך בהם, רצון כזה להקיף את עצמנו ברכוש ובחברים לטובת ביטחון אישי.

נתחיל במערכות יחסים. ישנם קשרים חברתיים אשר אינם תורמים לנו דבר, קשר חברתי שנוצר פעם לאור נסיבות חברתיות אך כיום הקשר הזה מעיק. לא רק שאינו תורם, הוא אפילו מזיק לנו, מוריד אותנו ולוקח מאתנו אנרגיות מיותרות. למה כוונתי? לחבר שדואג להעביר רק ביקורת שלילית עלינו, חברה שלא נמצאת אתנו בקשר בשעת קושי, חברים אשר עסוקים בתחרות מולנו, משפחה בעלת אינטרסים שליליים ועוד. כל הדוגמאות האלה ועוד לא גורמים לנו לעצור ולשאול מדוע יש צורך להמשיך בקשרים האלה? מדוע אנחנו לא יודעים להיפרד? האם הבעיה היא החשש להישאר עם פחות?

פעם בשנה אנחנו יורדים למחסן בבית כדי לעשות סדר. בכל פעם אנו מופתעים מכמות הדברים אשר אספנו בתוך המחסן. שוב אנחנו שואלים את עצמנו בעבור מה היינו צריכים את כל הדברים האלה? למה אספנו אותם בכלל? מה חשבנו לעצמנו? שוב מנקים את המחסן, מסדרים מחדש, זורקים לאשפה את כל הדברים המיותרים, אך לאחר שנה שוב אותה סיטואציה חוזרת.

ירון (שם בדוי), חבר יקר שלי, הגיע לגיל מבוגר עם תובנות וסיפר לי: ״צברתי רכוש רב, עייפתי מלטפל בכל הבירוקרטיה. אני מביט בלוח השנה ומבין שלא נשאר לי עוד הרבה זמן. אני מבקש שתעזור לי להיפרד מהרכוש. זה מציק לי כל הטיפול הזה. רוצה לחיות ולא להיות קשור, פשוט להיפרד מהמשקולות שעל הגב שלי״.

בתחילה לא הייתה ברורה לי תפיסתו של החבר. פתאום נזכרתי בדבריה של בתי הבכורה, שהייתה תקופה ארוכה בהודו: ״אבא, להודי כיף. אם הוא רוצה לעזוב, הוא לוקח מקל על הגב עם שקית של בגדים והולך. לא מחובר לדבר״.

כל התפיסה הזו בעולם המערבי לצבור רכוש ודברים מונעת מאתנו את החופש האמתי להיות חופשיים באמת.

בקושי הגדול שלנו הוא להיפרד מקשרים חברתיים נמצאת הדילמה הגדולה שלנו. אנשים נשארים במערכות יחסים גם כאשר אינן תורמות להם דבר ואפילו מזיקות להם. אנחנו לא יודעים להיפרד. החשש שלנו כה גדול לקבל את ההחלטה ויותר מכך לבצע אותה.

כדי להיפרד צריך כוח נפשי וצריך להאמין שיבוא משהו אחר אולי טוב יותר. להיפרד זה חלק מהחיים שלנו. להיפרד זה שלב שאותו חייבים לעבור. להיפרד זו העוצמה להגיד שלא צריך יותר להקיף את עצמנו באנשים או בדברים שאין לנו צורך בהם.

ירון חברי היקר החל להיפרד מהרכוש. חלקו נמכר וחלקו הועבר לילדים. לפתע הכסף מאפשר לאסוף חוויות, לטייל בעולם, ללמוד ולחיות את החיים. הכסף הפך לאמצעי לטובת החיים וכבר אינו מטרה. לדעת להיפרד מכסף זה אולי הקושי הגדול של בני האדם.

בחיים לא מלמדים אותנו להיפרד. להיפך, מלמדים אותנו לצבור עוד ועוד, להגן על עצמנו ולעטוף אותנו בציוד, ברכוש ובאנשים שלא תורמים לנו דבר. בחיים צריך לדעת להיפרד.

פגשתי את חברי ירון. ״הנפש שלי נרגעה. הבנתי, בחיים ישנים במיטה אחת, אוכלים בצלחת אחת ואין צורך ביותר". בהחלט שינוי בתפיסה המגיע בגיל מאוחר.

התובנה החשובה היא שאנחנו אורחים כאן בחיים האלה. רצוי לצבור חוויות ולא רכוש. כדאי להיות בקשרים חברתיים חיובים גם עם אלה מעט קשרים. אין צורך במחסן מלא בציוד שאין בו צורך.

ירון חייך: ״את כל מה שהיה כבד לי פשוט הורדתי לאט לאט מהכתפיים שלי. עכשיו אני מרגיש חופשי״.