להדביר נכון ובטוח

לרגל תחילת עונת המזיקים, קורא המשרד להגנת הסביבה לעשות שימוש נכון בתכשירי הדברה

עם הופעתם של המזיקים בעונה זו של השנה, מדגיש המשרד להגנת הסביבה מדגיש לציבור כיצד לעשות שימוש נכון ובטוח בתכשירי הדברה וממליץ על שורה של פעולות פשוטות לצמצום מטרדי המזיקים:

ייבוש מים עומדים: מזיקים ובעיקר יתושים זקוקים למים עומדים. ייבוש מקווי מים בתחתיות עציצים, במקלטים, בגגות, בצנרת דולפת וכדומה, יצמצם את התרבות היתושים בסביבה אורבנית ויפחית באופן משמעותי את הצורך בשימוש בחומרי הדברה. חשוב לתאם פעולות אלה עם השכנים ולהסביר להם את חשיבות פעולות הייבוש.

ניקיון וסדר: ניקיון יסודי, השלכת פסולת מיותרת והסרת צמחיית פרא בגינות, יסייעו להפחתת מקומות המסתור והדגירה של יתושים, תיקנים, פרעושים, חולדות ועכברים בגינה.

תשתיות תקינות: תיקון מכסי ביוב שבורים ושקיעת מרצפות סביב בורות הביוב יצמצמו מפגעי מכרסמים ותיקנים ויפחיתו את הצורך בשימוש חומרי הדברה.

יודגש, כי במקרים רבים ניתן לפתור את הבעיה ללא שימוש בהדברה כימית, אלא באמצעות טיפול ומניעה. מניעת בעיות מזיקים יותר משתלמת כלכלית ויותר סביבתית, מאשר שימוש בחומרי הדברה.

החלטתם להזמין מדביר? שימו לב! אסור לבצע הדברה מניעתית – מדבירים רק כשיש מזיקים. בעת ביצוע הדברה, יש לוודא שלמדביר יש רישיון בתוקף מטעם המשרד להגנת הסביבה וכי הרישיון תקף עבור סוג ההדברה המבוקשת (רישיון להדברה בבתים ובחצרות או רישיון להדברה בעסקים ושטחים פתוחים). המשרד להגנת הסביבה מדגיש כי שימוש בחומרי הדברה מותר לבעל רישיון מדביר בתוקף ואך ורק על פי הוראות התוויות. יש להרחיק תכשירי הדברה מהישג ידם של ילדים ובעלי חיים

ד"ר גל זגרון, מנהלת אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה: "כמידי שנה, האביב מביא אתו מזיקים שעלולים להוות מטרד. שורה של פעולות פשוטות מאפשרת לצמצם באופן משמעותי את מטרדי המזיקים ולהפחית את השימוש בתכשירי הדברה. חשוב לזכור, כי הדברה אינה פעולת מניעה אלא רק תגובה לנוכחות של מזיקים ובזמן שימוש בתכשירי הדברה יש להיצמד להוראות התווית".

מידע על מזיקים בבית ודרכים למנוע אותם: https://did.li/OejTY.

מידע על תכשירים: https://did.li/6pLw5.

מידע על הזמנת מדביר: https://did.li/sk3Hw.