להתגרש בטוב

אפשר לנהל הליך ברוח טובה (צילום אילוסטרציה: Stefamerpik, Freepik)
אפשר לנהל הליך ברוח טובה (צילום אילוסטרציה: Stefamerpik, Freepik)
בימים אלה, הסתיים בהסכם עוד גישור לגירושין, בתום הליך גישור מוצלח שהתקיים במרכז הגישור במבשרת על ידי מגשרי משפחה מוסמכים הפועלים בהתנדבות

כתבה: עו"ד ומגשרת יונית פרגו, המרכז לגישור מבשרת ציון

בדומה לגישור בכל תחום אחר, הליך גישור לגירושין הוא רצוני, כלומר הליך המחייב רצון של שני הצדדים לקחת בו חלק. מדובר בדיאלוג שמתקיים בין הצדדים באמצעות מגשרי משפחה מוסמכים תוך שמירת סודיות וחיסיון לאורך כל ההליך. הנושאים העיקריים שנדונים בהליך הגישור ונכללים בהסכמי הגירושין הם אחריות הורית (משמורת), דמי מזונות ורכוש, אלא שבהסכם גירושין המתקבל בדרך של גישור, ניתן לכלול הסדרה של נושאים רבים נוספים המאפיינים את המקרה הספציפי, שהסדרתם חשובה לצד אחד או לשני הצדדים.   

הגישור מתקיים בדרך של מפגשים משותפים של בני הזוג עם המגשרים, וכן שיחות נפרדות של המגשרים עם כל צד, ואורך בין כמה מפגשים ועד עשרות מפגשים – בהתאם למורכבות המקרה. הגישור לגירושין כרוך בתשלום סמלי עבור כל מפגש.

הליך גישור לגירושין ייחודי בהשוואה לגישורים בנושאים אחרים בכמה פרמטרים. ראשית, מדובר בתחום חורץ גורלות שבו למצב המשפטי ישנה משמעות רבה. בהתאם לכך, ממליצים המגשרים לצדדים לקבל ייעוץ משפטי במקביל להליך הגישור. שנית, בגישור לגירושין הדמויות הכי חשובות בהליך אינן נמצאות בחדר הגישור ואינן נשמעות – הילדים של בני הזוג. לכן, במידת הצורך ידאגו המגשרים להזכיר לצדדים כי טובת הילדים היא השיקול המכריע בכל החלטה והחלטה לאורך ההליך. בנוסף, מדובר בהליך שכמעט תמיד מציף אמוציות בעצימות בדרגות שונות. בהקשר זה, תפקיד המגשרים הוא קריטי להמשך מוצלח של ההליך. המגשרים יאפשרו הצפה ואוורור של הרגשות, אולם יחד עם זאת יעמדו על ניהול שיח מכבד תוך התמקדות בקידום הבנות ופתרונות. 

בגישור לגירושין שהסתיים בימים אלה במרכז הגישור במבשרת ציון, מדובר בבני זוג מהיישוב שלהם שני ילדים בגיל העשרה, אשר פנו למרכז הגישור כיוון שהיה חשוב להם לסיים את קשר הנישואין בצורה יפה ומכבדת. ואכן, הדרך המכבדת והחברית שבה ניהלו הצדדים שיח קשוב, גם כאשר האמוציות וחילוקי הדעות צפו ועלו, היה מרשים ומעורר השראה. 

בני הזוג הגיעו להבנות בנושאים המקובלים בהסכמי גירושין – אחריות הורית (משמורת), מזונות וחלוקת רכוש, אולם המעניין במקרה שלהם היה הרצון המשותף של שניהם למזער את הזעזוע בחיי הילדים ולאפשר להם הסתגלות הדרגתית למצב החדש באמצעות 'נסטינג' – סידור בו הילדים ממשיכים להתגורר בבית המגורים של המשפחה וההורים מתגוררים בבית עם הילדים לחילופין, כל שבוע הורה אחר, כאשר בשבוע שהצדדים אינם בבית הם מתגוררים בבתים נפרדים. הסדר ה'נסטינג' מצריך חשיבה על פרטים רבים בכדי לאפשר תפעול מיטבי של ההסדר שימנע אי הבנות וסכסוכים עתידיים. הצדדים – ביחד עם המגשרים – התעמקו בכל היבטי ההסדר והעלו צרכים ופתרונות עד אשר הגיעו להסכמות ביחס לכל הנושאים. מדובר בסידור מיטבי עבור הילדים, אולם כזה שלא יכול להתאים לכל זוג, כיוון שסידור כזה כרוך בעלויות גבוהות וכן מחייב מערכת יחסים ותקשורת טובה בין ההורים.

את כל ההסכמות שאליהן מגיעים הצדדים בהליך הגישור, מנסחים בהסכם משפטי, כאשר מרכז הגישור מציע שירות של עריכת ההסכם על ידי עו"ד לענייני משפחה בעלות נמוכה משמעותית מהמחיר בשוק. את ההסכם מגישים לבית המשפט לצורך קבלת תוקף של פסק דין ולאחר מכן פונים לבית הדין הרבני לסידור הגט.

בשנת 2023 קיבל מרכז הגישור כ-15 פניות לגישורי גירושין – חלק מן הפניות נסגרו בהסכם וחלקן מצויות עדיין בהליך. הפניות באות מכל גווני האוכלוסייה ומטווח גילאים רחב. בשתי פניות שהגיעו למרכז מדובר היה בזוגות שעברו את גיל 80 וביקשו להתגרש. אל מרכז הגישור במבשרת מגיעות גם פניות בתחום המשפחה שאינן בתחום הגירושין, כגון בנושאי הורות משותפת, סכסוכים במשפחה וכמובן בתחום של גישור בין דורי.

גישור לגירושין טומן בחובו יתרונות עצומים בהשוואה לגירושין בהליך משפטי. מדובר בהליך שהוא זול יותר משמעותית וקצר יותר מהליך משפטי, אולם היתרונות המשמעותיים ביותר הם ניהול הליך מכבד באווירה נעימה וכן הליך בו השליטה בתוצאות ההליך ובתוכנו של הסכם הגירושין נמצאת אצל הצדדים, זאת בניגוד להליך משפטי בו השופט הוא זה שיחליט עבור הצדדים בנושאים הכי גורליים בחייהם.

בנוסף ליתרונות שצוינו, הליך גישור לגירושין פעמים רבות מאפשר בניית ערוץ תקשורת הורית טובה יותר בין הצדדים בהמשך הדרך, בעוד ההליך משפטי מעצם טבעו מעצים את הקונפליקט בין הצדדים ומקשה מאוד על קיומה של תקשורת הורית מיטבית.

ממרכז הגישור במבשרת נמסר: "אנו גאים על השירות המקצועי שמציע המרכז באמצעות מגשרים מוסמכים ומנוסים, הפועלים בהתנדבות ומתוך אמונה בהידברות, ועל ההצלחה בתחום גישורים במשפחה בכלל וגישורי גירושין בפרט. בנוסף לסכסוכי משפחה, מטפל מרכז הגישור בהצלחה בסכסוכים בתחומים נוספים – סכסוכי שכנים, סכסוכים עסקיים ועוד. כמו כן, החל המרכז לקבל לאחרונה מבית המשפט הפניות לגישורים בתביעות קטנות".