לחיות את החיים

זוגיות חדשה בגיל מבוגר היא דבר מורכב ומאתגר * איחוד של שתי משפחות בזוגיות חדשה הוא חיבור של מזל ושל רצון טוב מצד כל המעורבים

בני (שם בדוי, כיתר השמות במאמר זה), שאתו למדתי יחד לתואר השני, הוא גבר נאה בגיל חמישים בערך שמתגורר בדירה שכורה במרכז הארץ. הגעתי אליו לכוס קפה.

בניין ישן עומד על עמודים שנוטים ליפול. אני פוסע בחדר מדרגות ישן. על דלת עץ ישנה אין אפילו שלט "כאן גרים בכיף". דפיקה קצרה והדלת נפתחת, מיד ניתן להרגיש שאין מגע של אישה בבית. קירות לבנים ללא תמונות, אין בבית עציצים, ריהוט פשוט. הכול נראה בדירה זמני כמו לפני מעבר. הגעתי עם עוגה טעימה ובני ניגש להכין לנו קפה, כמו פעם. אין מכונת קפה אז מכינים בקנקן על הגז. תחושה מוזרה להיות במטבח עצוב. בדרך כלל המטבח הוא המקום השמח בבית שמחבר את המשפחה ברגעים טעימים ושמחים.

בני, איש עסקים, בנה בית פרטי ביישוב נחשב, הקים משפחה ונולדו שתי בנות ובן. לאחר מספר משברים ובתום שני עשורים של זוגיות, החליטו בני ורעייתו להתגרש. גם יועצי נישואים לא הצליחו לגשר ולקרב בין בני הזוג. בני עזב את הבית ועבר לעיר אחרת. הבית שאותו בנה הוצע למכירה ונחתם הסכם גירושין שבו נקבעו הכללים, תשלומי המזונות, הסדרי ראיית הילדים וחלוקת הרכוש.

בני לגם מהקפה והחל לשטוח את דבריו. ״הקטע הקשה לאחר משבר הנישואין שלי הוא איך מתחילים מחדש עם זוגיות? לאדם צעיר בשנות העשרים זוגיות נשמעת פשוטה יותר – להכיר, לצאת, לבלות ולפתח קשר עם אישה. בגיל חמישים הזוגיות היא מורכבת ומאתגרת יותר״. "מה הבעיה עם זוגיות חדשה?״, ניסיתי להבין את דבריו של בני. ״אני לא מסוגל להיות בכל האתרים האלה שברשתות החברתיות. בעיניי זה נראה כמו שוק של בשר, סליחה על הדימוי, אז מה שנשאר לי זה להכיר דרך חברים בכל מיני ניסיונות שידוכים״.

"נו, זה לא רע", אמרתי לבני. "כן אבל יש אבל אחד גדול ומהותי", אמר בני והמשיך בדבריו, "כאשר אתה נפגש עם אישה כבת חמישים, אתה לא נפגש רק איתה, אתה נפגש עם כל העבר שלה, הילדים שלה, המשברים שלה, הבעיות הכלכליות שלה, חוסר האמון שלה בגברים, הרצון שלה להספיק את כל מה שהיא מרגישה שאיבדה בשנים האחרונות. בקיצור, כמו שאמרתי, מורכב ומאתגר". בני היטה את גופו לאחור, נשען על הספה. "אני ממש מתוסכל מהמצב הזה", אמר.

בגיל צעיר, נפגשים שני אנשים, חולמים יחד חלומות משותפים כאשר הם עדיין דף חלק בחיים. בגיל של בני, דורשת זוגיות חדשה מאמץ אחר, לדעת לקבל את בת הזוג החדשה עם כל העבר שלה, בדיוק כמו בני שמגיע עם העבר שלו. איחוד של שתי משפחות בזוגיות חדשה הוא חיבור של מזל ושל רצון טוב מצד כל המעורבים.

״אתה חייב לשמוע", המשיך בני וסיפר, "פגשתי את אסנת, אישה נהדרת. היה לנו קליק מטורף. חשבתי, הנה אלוהים פותח לי דלת חדשה. פתאום משום מקום אסנת אומרת לי 'אני צריכה שהילדים שלי יאהבו אותך ויסכימו לקבל אותך למשפחה שלנו'. אתה מבין, עכשיו יש לי ועדת קבלה בפני ילדים בני 16. מטורף, לא?״.

לאט לאט תפסו דבריו של בני משמעות שלא הייתה ידועה לי. לזוגיות חדשה בגיל מבוגר יש השלכות רבות. ישנם מעגלים נוספים משני הצדדים שאינם תורמים תמיד לחיזוק הקשר, לעיתים אף מונעים את הקשר ומקשים עליו.

"בכל זאת בני, זו הזדמנות נהדרת להתחיל משהו חדש, לבחור בגיל מבוגר עם תובנות מה אתה באמת רוצה לעצמך בזוגיות חדשה. הפעם אתה בוחר לאחר שרכשת ניסיון״, ניסיתי לעודד את רוחו של בני לפני שנפרדנו.

בני עוד הספיק להגיד לי בחדר המדרגות ״לא בטוח שהיום הייתי מתגרש. אולי הייתי מתאמץ יותר כדי לשמור על המשפחה שלי״…