'ליל הינומה'

על ספר חדש מאת הסופרת ותושבת היישוב ליאורה איילון

בלא מעט סופרים יכולה להתהדר מבשרת ציון ועל דבר יצירות רבות נכתב מעל דפים אלה. ובכל זאת, כאשר זה קורה בכל פעם מחדש – זה מרגש.

והפעם, ליאורה איילון עם ספרה 'ליל הינומה' שמגולל את סיפורן המופלא, לפעמים הכואב והקשה, של ארבע נשים שגורלן נקשר בחייהם של שני אדמו"רים רבי תהילה: האדמו"ר הראשון רבי יעקב יצחק רבינוביץ', שנודע בכינויו 'היהודי הקדוש' מפשיסחא; ורבי יעקב יצחק הלוי הורוביץ, שנודע כ'חוזה מלובלין'. שתיים מהגיבורות הן האחיות פייגלי ושיינדל, שנישאו בזו אחר זו ליהודי הקדוש. השלישית היא מרים שננטשה על ידי 'החוזה מלובלין' בערב החתונה מכיוון שראה במצחה צורת שתי וערב כצורת צלב. הרביעית היא ביילה, רעייתו של 'החוזה' לעת זיקנה. סיפוריהן נכרכים זה בזה וחושפים בפנינו את החיים החסידיים בראשית המאה ה-19 מנקודת מבט חדשה – נקודת מבטן של הנשים, שדמותן נותרה עד כה בצללים.

ליאורה איילון, דור שמיני בירושלים וכיום תושבת מבשרת ציון, היא צאצאית של 'היהודי הקדוש'. במסגרת מאמציה להתחקות אחר הזיקות המשפחתיות הקושרות אותה אל 'היהודי הקדוש' מפשיסחא (ממנו יצאה חסידות גור), צללה אל תוך מסורת החסידות ומסורת סיפורי חסידים. ליאורה גילתה שלנשים היו שני תפקידים עיקריים: להיות נוכחות-נפקדות שאינן מוזכרות אפילו בשמותיהן או להדגיש את גדולתו של הצדיק על דרך השלילה, מבעד לחטאיהן ולחולשותיהן. הגילוי הוביל לסדרה של ספק חלומות ספק חזיונות שבהם התגלו לליאורה ארבע גיבורות הרומן וכמו הכתיבו לה את סיפוריהן.

אגב, אין זה ספרה הראשון של ליאורה איילון. הרומן הראשון פרי עטה, 'אילו היה הים עשוי חלב', מגולל את זיכרונותיה של סבתה ומספר על שלושה דורות של נשים במשפחה אחת שגדלות בסביבה פטריארכלית נוקשה ומסורתית ובוחרות באופן אמיץ את דרכן בחיים.

כמי שעוסקת שנים בפרויקטים לקידום מעמד האישה, כסגנית יו"ר נעמ"ת ואחראית על קידום שוויון מגדרי במרחב ירושלים, שוב בוחרת ליאורה לתת קול לנשים. ב'ליל הינומה', מדברות הנשים באומץ ובפתיחות על עוני מרוד, על סבל, על רגשות ועל קשיים בצילם של קדושים. במסגרת כתיבתה, צללה אל הכתובים וערכה תחקיר מקיף על החסידים ועל חייהם. היא מצאה שלרוב, שמות נשותיהם לא מוזכרים וגם לא שמות בנותיהם, למרות שהיו להם. "'ליל הינומה' הוא תיקון העוול", אומרת ליאורה.

עריכת הספר: אלי הירש. 163 עמודים. מחיר: 72 שקלים. הוצאת עולם חדש.