'לכי לעזה'

עטיפת הספר (צילום: באדיבות כותב הספר)
עטיפת הספר (צילום: באדיבות כותב הספר)
על ספר חדש מאת הסופר ותושב היישוב אהוד אמיר

החודש יצא לאור הספר 'לכי לעזה', הרומן הראשון שכתב אהוד אמיר, תושב מבשרת ציון. הרומן מספר את סיפורם של בני שלושה דורות: פרלה, ששרדה כילדה את השואה ומיד לאחריה עלתה ארצה והצטרפה לקיבוץ צוק הכובשים שבו היא חברה כל חייה; בתה של פרלה, לאה, שעזבה את הקיבוץ בסערה לאחר רומן חטוף עם מתנדב גרמני והגיעה לתל אביב, שם הקימה מסעדה טבעונית והתניעה את חייה השמאלניים-פמיניסטיים-רדיקליים; ובנה של לאה מאותו רומן חטוף, ליאור, סגן בגולני, סטודנט למשפטים, רכז סניף הליכוד באוניברסיטת בר אילן ומתמודד על ראשות אגודת הסטודנטים. נוכח דעותיה ופעילויותיה הרדיקליות של אמו, מנסה ליאור לשמור על אורך רוח ולא להיקלע לקו האש, בפרט לאור התעקשותה לגרור אותו לפעילות השלום האינטנסיבית שלה. אל הקלחת מצטרפת פרלה, סבתו, שבערוב ימיה מבקשת לספר לו סוד שעליו שמרה עשרות שנים, סוד שעשוי להשפיע על מסלול חייו ועל זהותו.

פרלה ובתה לאה הן נשים חזקות, ללא גברים, נשים שלא פוחדות להתעמת עם העולם וזו עם זו, נשים שסוללות לבדן את נתיב חייהן ומוכנות לשלם כל מחיר כדי לחיות את חייהן לאור האידיאל, בין אם האידיאל הוא הקיבוץ, החירות שמזמנים חיי העיר או ערכי המוסר שעומדים ביסודה של הפעילות הפוליטית – לימין או לשמאל. הן חיות חיים של בדידות, חיים ללא פשרות, חיים שהושגו במאמץ של עשרות שנים. כאשר מגיע ליאור לבגרות, הן נאלצות להתמודד עם התוצאות של אורח חייהן ועם תוצאות ההחלטות שקיבלו לפני עשרות שנים. האם המסירות לאידיאל שאותה הפגינו במשך עשרות שנים הייתה שווה את מחיר הפגיעה?

'לכי לעזה' הוא רומן פוליטי אקטואלי ונשכני, המברר מה עשוי לקרות כאשר בני אותה משפחה אוחזים בדעות פוליטיות מנוגדות ולא שומרים את דעותיהם רק לשיחות ערב שבת סביב שולחן האוכל ולאן הם עלולים להגיע. אולי לעזה?

אהוד אמיר, יליד ירושלים, הוא היסטוריון, עורך ומתרגם, ומזה עשרים שנה תושב מבשרת ציון. הוא נשוי, אב לשלוש בנות ועובד ב'יד ושם' בתור כותב, תחקירן, עורך ומתרגם. הוא ערך עשרות ספרי מחקר, פרוזה ושירה בהוצאות שונות וכהיסטוריון הוא מחברו של הספר 'גדנ"ע ירושלים בתש"ח', המספר על גדודי הנוער במלחמת העצמאות בירושלים, מחקר שיצא לאור בהוצאת משרד הביטחון ב-2003. הוא פרסם שירה בכתב העת 'הליקון' ומפרסם טורי מדע ותרבות באתר האינטרנט המדעי 'הידען' ובכתב העת הדיגיטלי 'אלכסון'. 'לכי לעזה' הוא ספר הפרוזה הראשון שלו.

עריכת הספר: ורד זינגר. 334 עמודים. מחיר: 70 שקלים. הוצאת פרדס.