למה להרוס?

מדוע מתעקשת רשות מקומית להרוס סככת קלנועית של נכה 100%, ומדוע התחלפו בתיק כבר שלושה שופטים? פרקליט הנכה: הסרת הסככה, העומדת בהוראות החוק והעירייה - תגרום לנזק רב לקלנועית המהווה לנכה רגליים. ברחוב שבו גרה האישה ניצבות עשרות סככות דומות, ביחס אליהן מעלימה העירייה עין. לדברי הנכה, הסאגה המתמשכת נובעת מסכסוך שיש לה עם שכנים יידועי שם בבניין, המפעילים לחץ כבד על העירייה ועל הוועדה המקומית לתכנון ובניה, במטרה להתנכל לה. בסאגה, המתנהלת לאורך שנתיים כמעט, התקיימו כבר 5 דיונים.


האם עירייה גדולה ברכז הארץ רודפת אישה נכה 100%, על לא עוול בכפה, ומונעת ממנה במכוון להקים סככת צל שתגן על הקלנועית שלה מפגעי מזג האוויר? כך לפחות נטען בהליך משפטי אותו מנהלת העירייה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטעמה כנגד הנכה, אשר מיוצגת ע"י עורכי דינה – משה בן שימול ואופיר בר-עם.
בתובענה מתאר עו"ד בן שימול, מסכת התנכלויות ארוכה וקשה, אותה עוברת האישה הנכה, כבר כמעט שנתיים, מידי מחלקת הפיקוח של העירייה.
לדברי בן שימול, היות והאישה סובלת מנכות בשיעור 100% ומתגוררת בבניין לא הרחק מהים, החניה שלה חשופה לפגעי מזג אוויר, גשמים, סופות חול, ורסס ים מלוח. לדבריו, האישה השקיעה למעלה מ-20 אלף שקלים לרכישת מחסן פלסטיק, שהוקם על שטח החניה שבבעלותה, ובו החנתה את הקלנועית שלה, המהווה עבורה רגליים.
באחד הימים גילתה האישה כי הוצא צו הריסה למחסן אותו הקימה. בהודעה, אותה מצאה בפח האשפה של לובי הבניין, נכתב כי אם לא תסיר את המחסן, שלטענת אגף הפיקוח בעירייה – לא עומד בתקנים אותם מחייבת העירייה – תיאלץ העירייה להורסו. מועד ההריסה נקבע ל-20 במרץ 2020. 
בצר לה, פנתה האישה לעו"ד בן שימול, אשר ביקש לערוך דיון בהול לעיכוב צו ההריסה. בדיון, שנערך בביהמ"ש לעניינים מקומיים , ובו השתתפה גם נציגת העירייה, הוחלט שהאישה תסיר מיידית את המחסן הקיים, ותקים תחתיו מתקן קירוי – קרי, סככת צל העומדת בתקנות. 
האישה פנתה לחברה המתמחה בהקמת מתקני קירוי תקניים, וזו הסירה את המחסן, ובנתה תחתיו סככת בד השעונה על מוטות ברזל הנטועים בקרקע, מבלי לחרוג משטח החניה שבבעלות האישה, כל זאת כפי שמחייבת העירייה בתקנותיה ובהתאם לחוק. 
חרף כך, נשלחה לאישה התרעה נוספת מטעם אגף הפיקוח  בעירייה, ובה נכתב כי עליה להרוס את הסככה, מפני שגם זו נוגדת את תקנות הוועדה המקומית לפיתוח ובנייה והוראות החוק לכאורה. על פי הודעת העירייה, פקח שהגיע למקום הבחין בחריגות בנייה וציין אותם בדו"ח פיקוח. תאריך הריסת הסככה נשאר על כנו – ה-20 במרץ 2020, וזאת למרות שהמחסן שלגביו הוצא הצו כבר נהרס. 
עו"ד בן שימול פנה למחלקת הפיקוח בעירייה, וביקש לקבל לידיו את דו"ח הפיקוח החדש ובו השגותיו של המפקח, אך בעירייה סירבו לספק לו את הדו"ח, סירבו לפרט את אופי החריגות וסימוכין החוקי לגביהם, והפנו אותו לסעדו של בית המשפט. 
בשל כך, פנה עו"ד בן שימול בדחיפות לביהמ"ש לעניינים מקומיים על מנת להוציא צו מניעה נוסף להריסת הסככה, ובדיון שנערך, שבו התחלפו גם השופט וגם נציגי העירייה, טען עו"ד בן שימול כי הסככה החדשה הוקמה על פי תקני העירייה, על חניה שבבעלותה של האישה, ולאחר שסוכם עם נציגת העירייה, בדיון קודם, כי המחסן יוסר ובמקומו תוקם סככה תקנית, הסדר שקיבל את אישורו של בית המשפט. 
בנוסף, הראה עו"ד בן שימול כיצד הסככה לא רק עומדת בתקנים ובדרישות העירייה, אלא שברחוב שבו מתגוררת האישה עומדות על תילן לא פחות מ-37 סככות דומות (לרבות סככה אחת בצמוד לחניית האישה), שנגד קיומן כלל לא פועלת העירייה, ולא מוציאה להן צווי הריסה. 
עו"ד בן שימול כינה את פעולת העירייה כהתנכלות לאישה מוגבלת וחסרת ישע, תוך הפעלת אכיפה בררנית, וטען שהעירייה פוגעת במודע בזכות היסוד של האישה לניידות המוקנית לה גם בחוק הנכים. 
חרף כך, בית המשפט לעניינים מקומיים החליט שלא לבטל את צו ההריסה, אלא לדחותו, ולקיים דיון הוכחות בנושא. לדיון זה מונה שופט שלישי, אך אליו לא טרחו להגיע נציגי הפיקוח מטעם העירייה. 
בית המשפט קבע דיון הוכחות נוסף בתיק, שייערך בקרוב. וכך, מתנהלת הסאגה המיותרת הזו, הצורכת משאבי ציבור רבים, כבר כמעט שנתיים, במהלכה התקיימו כבר 5 דיונים, התחלפו שלושה שופטים ושלושה פרקליטים מטעם העירייה כאשר לדיון האחרון נשלחה ר' ענף התביעות בעירייה – לא פחות! 
לדברי האישה, רדיפתה נובעת מסכסוך ארוך שיש לה עם שכנים יידועי שם, המתגוררים בבניינה, בעניין שונה, ואלה מפעילים את קשריהם בוועדה לתכנון ובנייה ובעירייה על מנת להתנכל לה. 
עד היום הוציאה האישה למעלה מ-50 אלף שקלים על רכישת המחסן, הריסתו ובניית הסככה תחתיו, וכעת היא נאלצה גם לשאת בהוצאות משפטיות לא מבוטלות, עקב התמשכות הדיונים בעניינה.
הפרשה נדונה בימים אלה בפני בית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב.  
עו"ד משה בן שימול https://www.aby.legal  הוא שותף בכיר במשרד עורכי הדין אביטן, בן שימול יקותיאל ABY  – העוסק בליטיגציה אזרחית, דיני עבודה, דיני משפחה, ונזיקין.