למען החקלאים

תמונה יא3 וגמלאים
תלמידי תיכון 'הראל' וגמלאים מהיישוב התנדבו השבוע בעבודה חקלאית בכפר טרומן שבאזור חבל מודיעין

השבוע, יצאו תלמידי כיתה י"א3 מתיכון 'הראל' להתנדבות בעבודה חקלאית במשק חסות בכפר טרומן, ביוזמתה של סגנית המנהלת אירית אסקיו. בשונה משאר ההתנדבויות אליהן יצאו תלמידי בית הספר מאז שפרצה המלחמה, הפעם הצטרפו לתלמידים גם 14 נשים הלומדות בכיתת הוותיקים של התיכון, בליוויה של המורה ענבל מסיקה.

היציאה מבית הספר כדי לתרום לענף החקלאות, העשייה המשותפת של שתי הקבוצות יחד ולחוד וכמובן המפגש בין התלמידים לנשים ריגשו את כולם במיוחד. מיכל בבני, אחת מהמשתתפות מכיתת הוותיקים, שיתפה: "בפן הלאומי, עצם היציאה להתנדבות הייתה חשובה ומרגשת מבחינתי ונתנה לי תחושה של סיפוק ושליחות. כל כך שמחתי שהייתה לי הזדמנות לתרום ולעשות משהו למען החקלאים שלנו. בפן האישי, הרגשתי שהיציאה מהמרחב הכיתתי אל השטח והעבודה המשותפת עם שאר הנשים עזרה לנו להכיר צדדים חדשים אחת של השנייה, כאלה שקשה לראות במהלך ימי הלימודים. למשל, אחת מהנשים שעבדתי איתן עזרה לי והקלה עליי. כולן נרתמו לעשייה והיה לנו חשוב להספיק כמה שיותר בזמן הקצר שהיה לנו. כולן רצו לתת מעצמן. גם המפגש עם התלמידים היה משמעותי, חלק מהתלמידים ממש התחברו לחלק מהגמלאיות. אני אישית פגשתי תלמיד מקסים שהייתי הגננת שלו כשהיה קטן. התרגשתי לראות איך הוא גדל ושמחתי שגם הוא זיהה אותי".

תמי שליו הוסיפה: "שמחתי מאוד על ההזדמנות לתרום. אני מרגישה שקיבלנו יותר מאשר נתנו. מעבר לכך, אני שמחה במיוחד על שיתוף הפעולה עם הילדים המקסימים מתיכון 'הראל'. כיף לדעת שהם דור העתיד שלנו".

שני ברדריאן, תלמידה מכיתה י"א3 שיצאה להתנדבות, מספרת על החוויה מהצד שלה: "אני חושבת שזה ממש חשוב להתנדב ולתרום בימים אלה ולא רק ללמוד. המפגש והעבודה עם הנשים הגמלאיות היה מרענן והפך את החוויה למרגשת ולמעניינת יותר. מאוד שמחנו להכיר אותן. הן היו מקסימות ומצחיקות".

'פרויקט ותיקים' הוא פרויקט של משרד הנגב והגליל והחוסן החברתי, הקיים ב-70 רשויות מקומיות ברחבי הארץ. בתיכון 'הראל' פעיל הפרויקט מזה כחמש שנים וכיום פועלות במקביל שתי כיתות, הלומדות באופן קבוע עם מורים של בית הספר מקצועות שונים כמו אומנות, אזרחות, היסטוריה, ספרות, קולנוע, תנ"ך וביולוגיה.

אביבה קשיר, רכזת כיתת הוותיקים, מספרת: "בעיניי זה פרויקט מדהים שיכול עוד לגדול. כרגע משתתפים בו בסך הכול כ-80 משתתפים ויש רשימת המתנה. זה נותן לגמלאים הרבה – גם מבחינה חברתית. הם יוצרים ביניהם קשרים שגם יוצאים מגבולות הכיתה והם כמובן לומדים ונהנים מאוד מהלימודים. החזרה לבית הספר מבחינתם מאוד מרגשת. לחלקם יש נכדים שלומדים בבית הספר והם באים לבקר אותם בהפסקות. יש גם שיתופי פעולה, התנדבויות, סיורים וטיולים. מדובר באנשים מקסימים וזו זכות גדולה לקחת חלק בפרויקט שכזה".