למשטרה נחוצות שיניים ולא תותבות

היכן נעצרת ההרתעה? שוטרים בפעילות במזרח ירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
היכן נעצרת ההרתעה? שוטרים בפעילות במזרח ירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
לא ייתכן ששוטר לא יוכל לירות במתפרע משתולל, בין אם הוא על טרקטורון במחנה צבאי בנגב והוא מסרב לעצור ואף מאיים בדריסת המתקרבים אליו, ובין אם הוא תוקף אותו פיזית ואישית

כאשר דנים באסון שנפל על החברה הערבית ועלינו בשנים האחרונות – האלימות, הרציחות וריבוי הנשק שנאגר במגזר – לא נחמץ לכם הלב? במיוחד כאשר זוכרים את ה'שיכחה' שפקדה את המדיה ואת הגורמים האמורים לשמור עלינו, אזרחי ישראל. כאשר גם 'שכחו' לספר לנו על הנשק הרב שנגנב מנשקיות צה"ל בתקופת כהונתם של אייזנקוט וגנץ, גם 'שכחו' שיש לטפל ב'שבדים' מהפזורה כאשר הם רכובים על טרקטורונים ומשתוללים באין מפריע במחנות צה"ל.

במשך שנים עסקו אלה בביזת נשקיות צה"ל (והוראות הפתיחה באש קושרות טוב טוב את ידי החיילים השומרים – זוכרים?). הרמט"כלים לאורך השנים לא הפסיקו את החגיגה המשונה הזו. ושלא תהיה לכם טעות, כל המרחבים הפרוצים הללו מרושתים שתי וערב במצלמות. במשטר נורמלי הרי אמורים לדעת איך עושים במציאות הזו גם שימוש חיובי, כלומר זיהוי מיידי של הפורצים/פורעים הללו ואיתורם בבתיהם. המשטרה התעלמה ואת התוצאות אנו רואים מול עינינו יום יום כאשר הדם נשפך. ואנחנו, מרוב הומניות מטופשת, לא לומדים, לא לומדים.

לדעתי, המערכת המשפטית היא היא הסיבה המרכזית לאין אונות של המשטרה. זו, המשפטית, בשיטותיה שלה (סמרטוטיות במסווה של הומניות, הומניות, הומניות ובכל מחיר; זכויות הפרט בכל מחיר ולא זכויות הכלל), סירסה את המשטרה בתהליך שנמשך על פני שנים ארוכות. התהליך הזה מתייחס, איך לא, גם לנושא של תאונות הדרכים, במיוחד במסגרת פועלם, שוב, של צעירים בדואים בדרום, חלקם במכוניות פאר. המערכת המשפטית כשלה כאן בגדול, כפי שכשלה כשל עמוק בנושאים אחרים. צריך לומר את האמת. עונשים מקלים עד כדי גיחוך פוקדים את הנאשמים הערביים המגיעים לשיפוט. אובדן גורם ההרתעה החל כאן ושלא ימרחו אותנו. המשטרה למדה מהר שאין שכר ראוי לעמלה בשל היחס של בתי המשפט כלפי המובאים לדין מקרב בני דודינו.

וכך אנו עדים לאובדן מוחלט של גורם ההרתעה, אחד הכלים המרכזיים בעבודת משטרה. לכן צריך להתחיל בדחיפות בתיקון המצב וקודם כל על ידי שינוי בהוראות לפתיחה באש. לא ייתכן ששוטר לא יוכל לירות במתפרע משתולל, בין אם הוא על טרקטורון במחנה צבאי בנגב והוא מסרב לעצור ואף מאיים בדריסת המתקרבים אליו, ובין אם הוא תוקף אותו פיזית ואישית. השוטר חייב שתהיה לו יכולת סבירה של התגוננות, מה גם שהוא איננו מייצג את עצמו בלבד וגם ובמיוחד אם הוא עושה זאת באופן שאיננו מסכן את חיי התוקף, ירי ברגליים למשל. התוצאה של סירוסו המתמשך של הכוח האמור להגן עלינו נראה ברחובות ערינו המתרוקנים לעת לילה. מתי ראיתם לאחרונה שוטר מקוף?           

כל אלה מבטאים אובדן טוטאלי של הביטחון האישי. נשים לדוגמה, חוששות להימצא בשעות הלילה ברחובות באר שבע והערים המעורבות. שתיקת הפחדנים מעצימה תופעה זו הגם שהיא מתפשטת לערים אחרות. שימו לב: גל הטרור הזה עתיד לשנות את מפת ישראל אם לא ישתלטו עליו – תחילה על ידי חקיקה הולמת. עכשיו, לא מחר.

מחיר הגז בישראל: הנמוך בעולם

בשעה שמחירי הגז במקומות רבים בעולם נעים סביב 30 דולרים, מפרסם משרד האנרגיה כי מחירי הגז בישראל ירדו ברבעון האחרון פעם נוספת לשפל של 4.64 דולרים – אולי המחיר הנמוך בעולם כיום מבין המדינות שאינן מסבסדות את מחיר הגז. מעניין אם שלי יחימוביץ' תפרסם עכשיו התנצלות בגין הקמפיין הגס והמרושע שניהלה במשך שנים נגד הפקת הגז…