לשמור על עצמכן, תמיד

כל מה שרצית לדעת על גיל המעבר

גיל המעבר, שמופיע אצל נשים בממוצע בגיל 51, הוא תהליך טבעי ומהותי בחיי האישה. במהלכו,   בעקבות ירידה בייצור ההורמון הנשי (אסטרוגן), נעצר תהליך הביוץ ונפסק המחזור החודשי. גיל המעבר המוקדם מתרחש לפני גיל 40 ויכול להיות ספונטני או להיגרם על ידי טיפול (הסרת השחלות או כימותרפיה למשל).  

בניגוד לדעה הרווחת, טלטלה גדולה זו אינה מופיעה בפתאומיות אלא בהדרגה. השלב ראשון משתרע על פני מספר שנים ונקרא פרה גיל המעבר (או טרום גיל המעבר). בתקופה זו הגוף סוער: הייצור ההורמונלי הוא מבולגן (חילופי היפר-היפו-אסטרוגניה), המחזור החודשי הופך ללא סדיר ועוצמתו משתנה. בשלב זה מופיעים התסמינים. גיל המעבר עצמו מגיע בשלב השני של התהליך, שמאובחן לאחר 12 חודשים רצופים ללא מחזור. התאריך של תחילת גיל המעבר ידוע למעשה בדיעבד.

האשם בתופעות גיל המעבר – הירידה באסטרוגן: האסטרוגנים הם ההורמונים האחראיים להתפתחות איברים נקביים במהלך ההתבגרות ולאחר הביוץ. בדומה לאינסולין או לאדרנלין, הם מיוצרים באופן רציף וטבעי על ידי גופנו. כך מבטיחים כמה עשרות הורמונים מסתובבים בדם את האיזון הדרוש לתפקוד תקין של הגוף: שמירה על חום הגוף, ויסות קצב הלב, ניהול רגשות ועוד. בגיל המעבר, משתנה ייצור טיפות האסטרוגן ומשתנה האיזון ההורמונלי. חוסר איזון זה מורגש בכל הרמות – הפיזיות והפסיכולוגיות כאחד.

התסמינים משתנים מאחת לשנייה: בנוסף לתפקיד המפתח שלו בתהליכי הרבייה, מעורב האסטרוגן באגירת שומנים, טמפרטורת הגוף, זרימת הדם, בניית העצמות ואיכות העור והשיער. זה מסביר מדוע בגיל המעבר, כאשר איזון ההורמונים משתנה, מופיעות תחושות אי נוחות שונות: עלייה במשקל, גלי חום, הזעות לילה, שינויים במצב הרוח, עצבנות, הפרעות שינה ואוסטאופורוזיס. העור מושפע גם הוא: הוא הופך להיות יבש יותר, דק יותר ונפול. אנו מדברים על הזדקנות עור הורמונלית.

זיהוי גלי חום: זהו הסימן השכיח ביותר של גיל המעבר, אך לא תמיד הוא שיטתי. גל חום מתאפיין בתחושת חום פתאומית, אינטנסיבית וקצרה שהעולה מהחזה אל הפנים, עם הופעת אדמומיות, דפיקות לב והזעה.

רגישות העור: העור הוא אחד האיברים הרגישים ביותר להורמונים הנשיים. כאשר רמות האסטרוגן יורדות, משתבשת פעילות תאי העור ועלול להופיע יובש. לכן, חשוב להתאים את שגרת היופי שלך על ידי העדפת טיפול ספציפי נגד הזדקנות הורמונלית ולמען שיפור הנוחות.

לסיכום, אין דרך אחת לחוות את גיל המעבר. העוצמה, התדירות והחוויה הפסיכולוגית של תסמינים אלה שונים מאוד מאישה אחת לאחרת. יש הרואות בגיל המעבר הלם, סערה של ממש, כאשר עבור אחרות השלב הזה ייעלם כמעט מבלי לשים לב. כדי להילחם בגלי חום, הגבילי אלכוהול, קפה או סיגריות המקדמים את הופעת הסימפטום הזה. בחיפוש אחרי אפקט מרענן מיידי, השתמשי במוצרי טיפוח ייעודיים לגיל המעבר שיעניקו לך תחושת רעננות מיידית.