מאבדים את הדרום, פעמיים

על הפריסה של צה"ל והפריסה של הבדווים בנגב: מה יהיה? * ומה עם דרום תל אביב? מה עומד מאחורי אוזלת ידה של המשטרה שם?

במאמרי שפורסם בגיליון הקודם של 'זמן מבשרת'  (גיליון 1026, 29.7, עמ' 46, 'כשוך הפרעות') העליתי את הבעיה הבאה והמתגלגלת לפתחנו, לאט אבל בטוח (בעצם גם לא לאט במיוחד…) והיא עוסקת בהתנגשות הצפויה בין צרכי הפריסה של צה"ל לבין הפריסה רבת התיאבון (שאיננו יודע גבול) של הבדווים בנגב. דיבורים ראשונים על הצפוי לנו בוויכוח הזה כבר נשמעו במסדרונות הכנסת ובישיבות של ועדותיה.

כמעט מיותר להדגיש בפני השרים, המצויים בעובי הקורה, את סכומי העתק שהושקעו והמושקעים בתהליך אדיר זה. ראוי להזכיר שוב: העתקת הצבא דרומה בשני העשורים האחרונים הייתה אקט ענק של השקעות בנייה, חשמול, טלפוניה, פריצת דרכים, ועוד. חלק מהצבא כבר עושה שימוש במרחבי הנגב חמישים שנה ויותר, במיוחד חיל האוויר. אבל בעשור האחרון חברו לחיל האוויר גם יחידות רבות אחרות ובמיוחד בסיסי ההדרכה של הצבא. 

מפעל הענק הזה התנהל ומתנהל ברובו מתחת למסכי הרדאר של המדיה וטוב שכך. אבל אין עובדה זו גורעת כמלוא הנימה מחשיבותו הגדולה. העובדה כי נשמעים דיבורים שיש ללכת לקראת הערבים (ומנסור עבאס) גם בתחום הזה מדאיגה מאוד. יש להגיד לאלה שעיקר מחשבותיהם בקיום הקואליציה גם בכל מחיר, כי יש גבול והגבול הוא באינטרסים המובהקים ביותר של צה"ל.   

ואגב, בהקשר זה שוב עלינו לשאול: היכן שר הביטחון בני גנץ? מדוע לא נשמע קולו?

ביניים: ואם זו הייתה אימא שלך…

ביום ראשון השבוע התקיימה הפגנה בדרום תל אביב במחאה על אוזלת ידה של משטרת תל אביב והזנחת ביטחונם של תושבי שכונות הדרום. לעניות דעתי, היום, לנוכח ריבוי המקרים הללו, נחוצה ועדת חקירה – לא על הצוללות, אלא על דפוסי הפעולה של משטרת תל אביב.

מעולם לא חזינו בטיפול משטרתי מוטה וקהה חושים, חסר הבנה ציבורית אלמנטרית ואטום לכללים הבסיסיים ביותר של צדק ויושר, גם כאשר מדובר במעשי אונס אכזריים במיוחד כלפי נשים מוחלשות בדרום העיר העברית הראשונה, כפי שמעניקה בטוב לבה משטרת ישראל ללקוחותיה הנדכאים/ות בפועל.

שוב ושוב אנו נותרים עם המסקנה ההכרחית, כי לכאורה קיימת הכתבה של קולות נעלמים, ממקורות לא ידועים, החורצת גורלות ומשמידה כל שארית של נאמנות לציבור וכל כלל בסיסי של מלחמה נחרצת בפשע, גם אם הוא מיובא מחו"ל.

את התוצאה אתם יכולים לראות גם ב'טיפול' בשפי פז ובמקורביה ובתושביהם הוותיקים (והאומללים) של שכונות דרום תל אביב. למקרא האירועים הקשים הפוקדים תושבים ותיקים אלה, אתה שואל את עצמך מיהו הלחשן הספון במאורתו ומיהו הלוחש למשטרת תל אביב את לחישותיו הארסיות והשטניות על פיהן תתנהג מעצמת הכוח הזו? מיהו? משטרת תל אביב לא איבדה את הצפון, היא איבדה את הדרום, המקום בו זקוקים לה יותר מכל.

ועדת חקירה לדרום תל אביב עכשיו!