מאירה אוהד דורי, פועלת של אומנות

צילום: רן ארדה
צילום: רן ארדה
תערוכה חדשה ממבחר יצירותיה של מאירה אוהד דורי תוצג בגלריית 'המשכן – בית מאירוב' בחולון

התערוכה 'מאירה' מוקדשת לאומנות של הציירת מאירה אוהד דורי ולתחנות החשובות בחייה האומנותיים באמצעות מגוון מעבודותיה שנעשו באמצעים שונים: עבודות ברישום, עבודות אקוורל, עבודות באקריליק, בשמן ובזפת משנים שונות.

עד היום, הציגה מאירה אוהד דורי עשרות תערוכות יחיד בארץ ובעולם ועבודותיה נרכשו בין היתר לאוספים של סלקום, בנק לאומי, בנק דיסקונט, מלון 'המלך שלמה' באילת, משרדי ממשלה, בניין הרווחה בחולון ואוספים עירוניים פרטיים בארץ ובעולם.

מאירה אוהד דורי מגדירה עצמה כ"פועלת של אומנות" וכשהיא מציירת תמיד ניתן לראות אותה "בבגדי עבודה" שמוכתמים לא אחת בצבע כזה או אחר.

כבר מילדות 'הציגה' מאירה בתערוכות שיזמה ושארגנה בעצמה עם עבודות גרפיטי שציירה על קירות בסמטאות התחנה המרכזית הישנה בתל אביב, סביבת מגוריה בשנות החמישים של המאה הקודמת. עבודות ראשונות אלה נוצרו יש מאין באמצעים דלים כגון גירים ועלים שאותן ראו וחוו העוברים והשבים ברחובות. בשעתו, הייתה זו פעולה שנבעה מצורך נפשי עמוק ליצור אומנות גם במקום שלא הייתה בו נוכחות אומנותית. כיום, כמו אז, משתמשת מאירה בציור כבמדיום שדרכו היא מעבירה לעולם (וגם לעצמה) חוויות, תחושות ורגשות שמקורם מתת המודע.

מאירה אוהד דורי: "אינטואיציה חזקה מניעה אותי בעבודתי וכוח פנימי ומגוון זה פורץ בדרכים שמפתיעות לעתים גם אותי. ההומור ניכר בכל קו וכתם וההתמודדות עם אתגרים אומנותיים היא מרגשת ובעלת משמעות עמוקה ביצירותיי. הבדים הגדולים, הצבעים העזים והקומפוזיציה נראים לכאורה פשוטים, אלא שלאחר התבוננות נוספת הם חושפים מורכבות, סיטואציה ומשמעות נוספת וחבויה. מה שיוצר עבורי עניין מעבר לחוויה האסתטית, הופך לאחד באמנותי והאחד הזה הוא תמיד אני".

רפאל וזאנה, אוצר התערוכה: "המבט הראשון ביצירות האומנות של מאירה סוחף את המסתכל לעולם של צבעים – גם אם זה רקע שחור מאיים או לבן אטום שמקיף את הבד, הצבע חודר כמו קרן אור מבעד לווילון ומאיר עולם פנימי. כמו במטבח הישראלי ששואב השראות מטעמי התרבויות בעולם, כך גם את היצירה של מאירה ניתן להגדיר כפיוז'ן, קצת מכל דבר והרבה על הבד. העיניים אוכלות את הצבע ושבעות. וכמו במטבח הישראלי, אין מתכון מדוד ואין כמויות קבועות מראש, הכול 'לפי הטעם'. תהליך היצירה בא לידי ביטוי בקווי מתאר מתארכים ומתקצרים פתאום, חיוך הופך לדמעה, זה ילד או שזו ילדה? זו שמש עגולה או שזו בכלל הלבנה? מישהו שכח לסגור למאירה את המקרר והיא ממשיכה להוציא עוד ועוד מרכיבים שביחד יוצרים סיפור אקלקטי גדוש" .

מאירה מציירת בסגנון נאיבי. הדמויות בציוריה אינן קונקרטיות וגם לא הפריטים שמופיעים בציור. אם מופיעות דמויות, הן לרוב יופיעו מן הגב על מנת להסיר פריטים מקטלגים או מזהים. הכול מופיע במרומז, כמו בכתב חידה, זאת על מנת שגם המתבונן יוכל להשלים בעצמו את החוויה המרומזת.

סיפור הציור המופשט של מאירה מצטרף לדרכם של יוצרים רבים מהמאה ה-20 שראו ביכולת לבטא רגשות באמצעות צורה וצבע ערך עליון. עולמו הפנימי של היוצר השתלט על העולם הריאליסטי על ידי פירוק לגורמים של צורות ושל מבנים מוכרים, עד כדי טשטוש הגבול והיכולת לסמן ולזהות את הטבע כמו שהוא.

'הסדרה הלבנה': זירת ההתרחשות מתפרסת על כל שטח הבד ומופיעות מה שאנחנו מצליחים לזהות כדמויות אנושיות, חיות, צורות גיאומטריות, אותיות וספרות, לצד טקסטורות וכתמי צבע לא מוגדרים וגבולות עדינים שנמרחים וזולגים אלה באלה. שילוב המופשט בפיגורטיבי בציוריה ממחיש באופן פלסטי תפיסה זו, שכן יצירותיה מייצגות עולם אחר שקיים ובה בעת לא קיים בעולמנו אנו. ההיאחזות בממשי ובפיזי מוצאת ביטוי לא רק בשימוש האקספרסיבי בצבע, אלא גם בעצם החריטה בבד, שהופכת חלק מהיצירות לכמעט תבליטים.

'סדרת הילדים': סדרה צבעונית שבה בולטת היכולת להימנע מהבעות של הדמויות המצוירות במסגרת המקום המיועד לכך במרכז הפנים. אך בכל זאת, על ידי הוספת אלמנטים מופשטים מסביב, אפשר ללמוד על התחושה ועל עולמה הפנימי של הדמות. הסדרה שמחה, מלאה בהומור ומצליחה לספר סיפור מורכב על מפגשים ועל חוויות מהיום יום.

'הסדרה השחורה': מאופיינת בעיקר בחלוקה לרצועות צבע אשר פעם מתמזגות זו עם זו ופעם מופרדות על ידי קרן אור ששוברת את ההגמוניה של הצבעים הכהים. סדרה מופשטת של קומפוזיציות שמבטאות את מצב הרוח של היוצר ומצליחות להשפיע על מצב הרוח של הצופה.

הסדרות המשולבות ואלה הניסיוניות שנוצרו על בדי פשתן או באמצעות שימוש בזפת, מספקות הזדמנות טובה להתמקד בטכניקות השונות שבהן עושה מאירה שימוש ומאפשרות לצופה להפעיל גם את חוש הריח לצד חוש ההומור.

מועדי התערוכה: 5.2-19.3.

שעות פתיחה: שלישי-חמישי 17:00-20:00; שישי-שבת 10:00-13:00.

גלריית 'המשכן – בית מאירוב', רח' הרצפלד 31, חולון. טל': 03-6516851.

הכניסה לגלריות העירוניות בחולון ללא תשלום.