'מאנא' עם 'ורטיגו'

צילום: אפרת מזור
צילום: אפרת מזור
להקת המחול עם בכורה מחודשת * והפעם: יצירתה של נעה ורטהיים, העוסקת במושג 'בית', מקבלת בימים אלה משמעות מיוחדת

להקת המחול 'ורטיגו' חוזרת להופיע עם יצירתה הידועה של נעה ורטהיים 'מאנא', שעלתה לראשונה ב-2009. במהלך החזרות ובשלב היצירה, לא שיער אף אחד עד כמה תהפוך העבודה לרלוונטית בעקבות האירועים הקשים של השבעה באוקטובר.

'מאנא' הוא מונח קבלי שפירושו כלי של אור. 'מאנא' הוא גם כלי אומנותו של האומן, המתווך בין החוכמה המופשטת של האומן, ההשראה וההארה, לבין המעשה הגשמי.

בשנה בה נוצרה היצירה לראשונה, קיבל המונח 'מאנא' משמעות נוספת: נעה ורטהיים העתיקה אז, יחד עם משפחתה, את מקום מגוריה אל קיבוץ נתיב הל"ה, שם הקימו את כפר האומנות האקולוגי 'ורטיגו'. באותם הימים, מבחינת נעה, המושג 'בית' – הן במישור הפרטי והן במישור האומנותי – עבר טלטלה עזה. דווקא אז חשה נעה שהיא מהלכת בעולם כחסרת בית, בלתי נראית וזקוקה שמישהו יאיר אל תוכה כמו אל קרבו של כלי ריק כדי לחוש קיימת. כחלק מתהליך היצירה, הועתקה המשגה זו אל הבמה. נעה חיפשה אחר קו או גבול, התוחם בין הפנים לחוץ, בין היחיד לשלל מעגלי ההשתייכות שלו, תוך שהיא בוחנת את האפשרות להתכנס או לצאת מבעד לדלת ובודקת אם מהווה הבית הגנה או חיץ.

על רקע האירועים האחרונים שפקדו את המדינה, מקבלים היצירה 'מאנא' והמושג 'בית' משמעות בלתי צפויה שמעולם לא נדרשנו אליה קודם לכן. מושג ה'בית' משול ל'מאנא', כלי שמאפשר את הגשמת הרוח. קירות הבית האיתנים הופכים ביצירה – כמו בחיים עצמם – להכרח קיומי.

במקביל לבכורה של 'מאנא' ומאז פרוץ המלחמה, עוסקת הלהקה בפעילות הפוגה בעורף: מפגשי מחול למפונים מכל הארץ, אירוח ותמיכה לחמ״ל אומנים וצוותי מתנדבים בכפר האומנות האקולוגי ומעגלי ריפוי, שירה ותנועה לחיבור ולתמיכה.

כוריאוגרפיה: נעה ורטהיים. יוצרת שותפה: רנה ורטהיים קורן. מוזיקה: רן בגנו. תאורה: דני פישוף, תפאורה: זוהר שואף. תלבושות: ששון קדם.

רביעי-חמישי, 13-14.12, 20:30; שישי, 15.12, 14:00.

מרכז 'סוזן דלל', תל אביב.

לפרטים נוספים ולהזמנת כרטיסים: https://vertigo.org.il/vertigo-company/mana2023/