מבט לחינוך

צילום מסך מתוך שידור
צילום מסך מתוך שידור
הצ'ט שמקיים ראש המועצה בפייסבוק, הוקדש הערב לענייני חינוך * יורם שמעון ומנהלת אגף החינוך נעמי חזן ענו לשאלות התושבים

אחת לכמה שבועות מקיים ראש המועצה יורם שמעון צ'ט פתוח עם התושבים. מאות תושבים צופים בצ'ט ועשרות שואלים און-ליין את שאלותיהם, אך מפאת קוצר הזמן (הצ'ט נערך למשך שעה) כ-15 שאלות בערך זוכות בכל פעם למענה.

הערב, על רקע הכניסה לחודש האחרון של שנת הלימודים, הוקדש הצ'ט לנושא החינוך. ראש המועצה ומנהלת אגף החינוך ענו לשאלות התושבים וגם מחזיק תיק החינוך, חבר המועצה אריה מלמד, השתתף.

את המפגש המקוון פתח ראש המועצה בסקירה על דברים שהתחדשו ביישוב לאחרונה. בנושא החינוך בישר ראש המועצה כי הושלמו העבודות להקמת מבנה עבור מגמת הבישול החדשה שתיפתח בתיכון 'הראל' לקראת שנת הלימודים תשפ"ג. כמו כן, במבנה הישן של בית הספר 'אח"י' תפעל מגמת הסייבר (על תיכוני) וה'מוזיקון'. כמו כן מסר, כי בימים אלה נערכת המועצה לקראת שיפוצי הקיץ שעלותם השנה תעמוד על כמיליון וחצי שקלים. בתחום החינוך הבלתי פורמלי בישר יורם שמעון כי יצאו מכרזים להקמת מבני חברה וחוגים בשכונות עין חמד ונופי החורש. המבנה בנופי החורש יהיה תלת קומתי כאשר הקומה הראשונה תוקצה למרכז הפעלה בחירום ואילו שתי הקומות האחרות יוקצו למטרות קהילתיות. כמו כן, מתחילים לבנות בית ספר יסודי חדש עבור ילדי המשפחות שעברו לשכונות החדשות שנבנו, זאת בנוסף לגני הילדים ולמעונות היום.

ומכאן לשאלות התושבים ולתשובות שניתנו עליהן.

פתיחה מוקדמת של הגנים בבוקר: אם לילדים בגן טענה כי עקב ההחמרה במצב הפקקים, עליה לצאת מוקדם יותר בבוקר. משכך, שאלה אם יש אפשרות לפתוח את ה'בוקרון' כבר בשעה 07:00. על כך ענה ראש המועצה, כי הקריטריון לפתיחת בוקרון בשעה זו הוא אם יש לפחות 10 ילדים בצמד גנים. "מבחינתי גם אם יהיו שמונה אפשר לפתוח ב-07:00", אמר ראש המועצה והוסיף כי עלות הבוקרון היא 100 שקלים לחודש לילד ויש להירשם לכך במדור גנים במועצה.

גיוון במערכת העל-יסודית: לשאלה של תושב שטען כי לתלמידי היישוב אין אפשרויות בחירה בכל הקשור לחטיבת ביניים ולתיכון, ענתה נעמי חזן כי שני בתי הספר העל יסודיים – תיכון 'הראל' וחטיבת 'היובל' – יורחבו ובסופו של תהליך יהיו ביישוב שני בתי ספר על יסודיים שש-שנתיים. החטיבה תצמח כלפי מעלה והתיכון כלפי מטה. לדברי נעמי חזן "כבר הגשנו בנושא זה בקשה למשרד החינוך. המטרה היא לתת מגוון רחב ככל שניתן לתלמידי היישוב ושאלה לא יצטרכו למצוא את מקומם מחוצה לו. במסגרת שינוי זה יוכנסו תוכניות חדשות, רבות ואיכותיות".

זרמים אלטרנטיביים בחינוך היסודי ובגנים: על שאלה שהופנתה בנושא של בתי ספר אלה (דמוקרטי, אנתרופוסופי וכו') עדכנה נעמי חזן כי נפגשה עם הורים ושוחחה על הנושא. לדבריה "אשמח לקדם בתי ספר כאלה ביישוב. באתי מהתחום הזה. בסופו של דבר זה משרת את המטרה שלנו שכל הילדים כאן ימצאו את מקומם במערכת החינוך היישובית". במענה לשאלה אחרת, העירה נעמי חזן כי זו גם דעתה על זרמי חינוך אלה בגני הילדים. "אנחנו רוצים להפוך את מבשרת ליישוב של מערכת חינוך ייחודית ואיכותית. נעשה את זה בכל הגילאים – מגיל הרך ועד תיכון – וגם בחינוך הבלתי פורמאלי", אמרה.

הסעות: אם לתלמיד ב'מולדת' שמתגוררת בנופי החורש ביקשה לדעת מדוע בנה לא זכאי להסעה. בעניין זה השיבה נעמי חזן: "כשהתחילו ההסעות החל האכלוס ולא רצו ליצור מצב שילדים לא יעלו על ההסעות. נקבע קודם שיעלו להסעות. הודעת משרד החינוך התקבלה רק לפני חודש לגבי מי זכאי ומי לא. תלמידי 'מולדת' לא זכאים להסעות. על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך, תלמידי א'-ג' זכאים להסעות רק ממרחק של שני ק"מ ומעלה ותלמידי ד'-ו' ממרחק של שלושה ק"מ. משרד החינוך הוא זה שמבצע את המדידה לצורך זה. אנו מודעים למה שהיה. נפעל לכך שלא יהיה מצב שילדים יורדו מהסעות בגלל אי תשלום. לקראת שנת הלימודים הבאה ייצא חוזר מעודכן, מפורט ומדויק וכל הורה יידע בדיוק את המסלול ומי זכאי ומי לא. המידע יהיה גם באתר המועצה".

חינוך על יסודי דתי: כידוע, החינוך הדתי ביישוב מסתכם במספר גני ילדים ובשני בתי ספר יסודיים. למועצה אין בתי ספר על יסודיים (הישיבה התיכונית ברחוב האורן אינה כפופה למועצה). לשאלת תושבת בנושא, עדכן ראש המועצה כי יחד עם מנהלת אגף החינוך נפגש עם סגנית ראש העיר ירושלים ומחזיקת תיק החינוך, חגית משה. לדבריו "קיבלנו אצלה אוזן קשבת ולמעט מקרים בודדים, כל הפניות שלנו בנושא של שיבוץ תלמידי על יסודי בבתי ספר דתיים בירושלים – נענו בחיוב. מבחינת המספרים ביישוב, אין מבחינת משרד החינוך 'הכרה בצורך' להקמת מוסד חינוכי כזה אצלנו. התלמידים שלנו שיוצאים לירושלים, מפוזרים על פני בתי ספר רבים על פי השקפתם, כך שגם אם היה מוקם מוסד חינוכי כזה אצלנו, לא בטוח שכולם היו נרשמים אליו. היה רעיון לאחד את 'צלילי נעם' ואת 'חמדת השקד' ובכך לפנות מבנה עבור חינוך על יסודי דתי אך הדבר לא צלח בשל התנגדות הורים". בעניין הסעות לירושלים מסרה נעמי חזן, כי אם תהיה כמות משמעותית במקום אחד, יש מקום לשקול אפשרות זו.

מלגות לסטודנטים: במענה לשאלה בנושא זה מסר ראש המועצה, כי השנה הוענקו מלגות בסך כולל של 250 אלף שקלים. "אנחנו מסיימים את החלוקה בימים אלה. למעט בודדים שלא עמדו בקריטריונים, כמעט כל הפונים נענו בחיוב. מידי שנה נע מספר המלגות בין 150-250. השנה הוענקו 220 מלגות. בנוסף, יש גם מלגות פר"ח בשיתוף מפעל הפיס וגם השנה נצא ל'קול קןרא' שיפורסם".

מידע על חוגים: בהקשר זה בישרה נעמי חזן על כניסתה של יעל צוברי כרכזת חינוך בלתי פורמלי ועל כניסתו של אלעד שמיר לתפקיד רכז הנוער היישובי. בעניין החוגים מסרה כי "תצא חוברת עם כל המידע וגם נקיים יריד. עוד חסרים תחומי תוכן של אומנות. אנחנו רוצים לפתוח מרכז אומנות לכל הגילאים עם אומן בן היישוב. יהיו מסגרות למבוגרים, נוער וצעירים". באותה נשימה עדכנה נעמי חזן כי ב-30.6 יתקיים כנס מתגייסים בבית התרבות בתיכון 'הראל'. כמיטב המסורת, יתקיים מופע של סטנדאפיסט ויחולק תיק גב גדול לכל מתגייס. מי שלא יוכל להשתתף יוכל לקבל את התיק במשרדי המועצה. באירוע ישתתפו נציגים מכל חילות צה"ל וביניהם בוגרי תיכון 'הראל' שמשרתים ביחידות מובילות.