"מבעד לחור המנעול"

תערוכת יחיד של האומנית שרה רז בגלריית 'הציפור הכחולה' בפתח תקווה

חיים נחמן ביאליק, כתב בבית השלישי של שירו "לא זכיתי מן ההפקר":

וְתַחַת פַּטִּישׁ צָרוֹתַי הַגְּדוֹלוֹת

כִּי יִתְפּוֹצֵץ לְבָבִי, צוּר-עֻזִּי,

זֶה הַנִּיצוֹץ עָף, נִתָּז אֶל-עֵינִי,

וּמֵעֵינִי – לַחֲרוּזִי

המשורר מתייחס בעיקר לתהליך היצירה המואץ בעקבות צרות הפוקדות אותו. בדומה לפטיש, הן חוצבות בלבו המתפרץ והניצוץ קופץ אל תוך עינו, ומעינו הופך לשיר. בדומה לדמעה, המעבר אל העין המשמשת חלון אל נפש האדם, והסבל והקושי הכרוכים בפעילות המתוארת, מחזקים את הקושי שבכתיבת היצירה.

כך גם בעת הקורונה. היראה והמתח, החששות ואי הוודאות גרמו לפרץ של יצירה. המציאות הכתיבה תובנות חדשות, גישה אחרת והבנה לסיטואציות דינמיות ומשתנות שאין בידך לכוון אלא אך לזרום. לפתע ניתנה הזדמנות בתוך בדידות וסגרים להעריך מחדש את תהליכי החיים – הפרט בתוך חברה והיחיד בהתייחס לקהילה, אחריות אישית ואחריות קולקטיבית, פרץ של מחאות, אי הסכמות מחד והמון תמיכה, עידוד והבנה מאידך.

שרה רז: "בתערוכה זו שילבתי את הרוח והחומר. שאלתי את הסובבים אותי – בני משפחה ומכרים – אם הייתה ניתנת להם אפשרות להציץ מבעד לחור המנעול, מה היו רוצים לראות. בדרך כלל הרוב בחרו נושאים חיוביים, שמחים ופורצי גבולות. נופים ומרחבים צבעוניים, סיפורי אגדות, הפלגות למרחקים וביקורים בארצות לא נודעות. העמדתי את ההפכים של להביט מהפנים לחוץ ומהחוץ לפנים הבית. הצבתי את הפטיש כאותו מפתח המסוגל לפתוח, לבנות, ליצור, לשנות סדרי עולם וגם לנעול, להרוס, להכות, למחות ולהציף בעיות ומשברים. הצבתי סצנות של מיניאטורות המבטאות הגיגים, אירועים ותשומת לב לדמויות מפתח בחברה. פטיש שופטים והארה על הרשות השופטת, אלימות הקשורה בביטחון לאומי, אלימות בכבישים, תאונות דרכים, אלימות כנגד נשים, מחאות החקלאים ותאונות פועלי בניין. ומובן שגם את הצגת הבונה ההישגי והחיובי: חינוך ורפואה, דת ומדינה, שכנות טובה וערבות הדדית, גילוי והפקה של משאבי קרקע – מלח, מינרלים וגז לטובת אזרחי המדינה. שנתיים הן עת ארוכה לתכנון וביצוע תערוכה. מחשבות אותן ביטאתי בשפת האמנות בחומרים שונים: בדים, צבעים, מתכות, חימר, חפצים של רדי-מייד ובטכניקות מגוונות של ציור, פסול וכתיבה. רציתי להציג את עולמי כאומנית יוצרת שמסוגלת בשפה המיוחדת לי להעביר מסרים, לחשוף, להעיר ולהאיר, להביא את הצופים המבקרים לשעה קלה של התחככות עם מציאות שבוודאי קשורה בכל אחת ואחד מהם".

התערוכה תיפתח במוצאי שבת, 11.12, בשעה 20:00 ותינעל ב-10.1.2022.

שעות ביקור בתערוכה: ימים שני, שלישי וחמישי – 17.00-19.00, ימים שישי ושבת 11.00-14.00.

גלריית הציפורה הכחולה, רח' רוטשילד 75, פתח תקוה.

האומנית בפייסבוק: שרה רז.