מבצע סבתא

הסורגות בפעולה בספרייה במוצא (צילום: רות בקי קולודני)
הסורגות בפעולה בספרייה במוצא (צילום: רות בקי קולודני)
יוזמה מרגשת במוצא עילית: 25 נשים סרגו בתוך שלושה שבועות למעלה מ-100 כובעי צמר עבור לוחמי צה"ל

בימים אלה שבהם נמשכת הלחימה אנו שומעים עוד ועוד על יוזמות של אזרחים למען חיילי צה"ל ותושבים מאזורי עימות שפונו מבתיהם. החורף הגיע ועמו הצורך בציוד שיחמם לחיילים את הגוף ואת הלב.

רות בקי קולודני ממוצא עילית הרימה את הכפפה והחלה לגייס נשים מיישובה וכן הצטרפו ממג"ש (מועדון הגמלאים של מבשרת) ביוזמתה של ורדה ברש. וכך, בתוך שלושה שבועות, נסרגו כ-110 כובעי צמר על ידי 25 נשים שנרתמו למשימה.

רות בקי קולודני: "עבורנו מדובר בסגירת מעגל, שכן היישוב שלנו עבר תלאות ביטחוניות לא מעטות – פרעות תרפ"ט שבהן נרצחו בני משפחת מקלף ממוצא ובמלחמת העצמאות היישוב שלנו הופצץ ונגרמו הרבה אבדות לשיירות שעברו דרכנו בדרך לירושלים. גם אז סרגו נשות היישוב כובעי צמר לחיילים, אלא שאז קראו להם 'כובעי גרב'".

קשר מיוחד נותר בין הסורגות ממוצא לאחד מגדודי התותחנים. על כך מספרת רות: "לפני שבועיים פורסם מכתב למערכת שכתבתי לעיתון 'הארץ' על אריה אברמזון, שבשנות העלייה השנייה היה מראשוני אגודת השומרים. בעקבות פרסום המכתב קיבלתי טלפון מאריה מזרחי, שנקרא על שם אריה אברמזון, שהיה חבר טוב של איבו ב'אגודת השומרים'. אריה מזרחי היה תת אלוף בצה"ל ושימש כקצין תותחנים ראשי. שוחחנו גם על הנושא של סריגת כובעי הצמר והוא ביקש שנעשה משלוח מיוחד לגדוד התותחנים שעליו פיקד במלחמת יום הכיפורים. כמובן ששלחנו כובעים גם ליחידות נוספות כדוגמת חטיבת גולני וגם לחמ"ל שנמצא בהרצליה ושם שולחים ציוד על פי דרישות שמגיעות משרד הביטחון".

רות מספרת כי למיזם הסריגה יש גם ערך מוסף חברתי. "בשנים האחרונות, נבנתה כאן שכונה חדשה של 'אזורים'. מיזם הסריגה היווה הזדמנות לחבר בין תושבות ותיקות ובין נשים מהשכונה החדשה. אנו נפגשות פעמיים בשבוע בספרייה שגם מהווה מקלט למקרה חירום, כך שהסריגה ויתר הפעילויות שלנו מחזקות את המרקם החברתי ביישוב וגם תורם לרווחתם של החיילים היקרים ששומרים עלינו".