מבשלים ללוחמים ותומכים במסעדנים

מתנדבי 'אסיף' בפעולה (צילום: באדיבות 'אסיף' - מרכז לתרבות אוכל בישראל)
מתנדבי 'אסיף' בפעולה (צילום: באדיבות 'אסיף' - מרכז לתרבות אוכל בישראל)
על מיזם של 'אסיף' - המרכז לתרבות אוכל בישראל - שדואג לארוחות חמות לחיילים וגם תומך בענף המעדנות בימים קשים אלה

'אסיף', המרכז לתרבות אוכל בישראל, הקים מיזם לבישול עשרות אלפי ארוחות לחיילים לוחמים, תוך תמיכה כלכלית במסעדות אשר עסקיהן נפגעו כתוצאה מהמצב הביטחוני. מתחילת המלחמה, הפנה 'אסיף' את מרבית משאביו לתמיכה בעורף באמצעות בישול עשרות אלפי ארוחות חמות הנשלחות למשפחות מפונות, בתי חולים, מרותקי בית, ניצולי שואה וכל מי שנפגע בעורף כתוצאה מהמצב.

כעת, ובנוסף לפעילות זו, מתגייס 'אסיף' לתמיכה בלוחמים ובענף המסעדנות. בשבועות האחרונים, נקלעו המסעדות בישראל לקשיים הישרדותיים בשל המלחמה. חלק מצוותי המסעדות גויסו למילואים, לא בכולן יש מרחב מוגן ורבים מהאזרחים מעדיפים לא לצאת לבלות בעת מלחמה. על כן, קיים חשש מצד בעלי המסעדות שלא יוכלו לשמור על כוח האדם ועל עסקיהם בתקופת המלחמה ולאחריה. נוסף לכל, קיים גם צורך קריטי לתמוך ביתר החוליות המרכיבות את כלכלת המזון המקומית – חקלאים, יצרנים, סוחרים וכדומה – ולהמשיך להניע אותה.

במקביל, נציגים רשמיים של צה"ל שיקפו למנכ"ל 'אסיף' ותושב היישוב צ'יקו מנשה, את הצורך בקבלת ארוחות מיטיבות ומזינות ללוחמים שיוצאים להפוגה מקווי העימות. לדבריהם, הארוחות המושקעות מהוות חיזוק מורלי משמעותי עבור החיילים, אשר יוצאים לסירוגין באלפיהם אל אזורי כינוס ובסיסי הדרכה בדרום, בהם אין תשתיות של מטבחים מבשלים.

במטרה לענות על צרכים אלה של צה"ל ושל ענף המסעדות, הקים מרכז 'אסיף' את 'תורנות שף – מסעדת שטח'. מדובר במיזם לתמיכה כלכלית ותעסוקתית, המאפשר לבעלי מסעדות לשמר את ההון האנושי ולספק פרנסה לצוות העובדים שלהן בתמורה לבישול תפריט מיוחד במטבח מרכזי, המשונע לבסיסים צבאיים בדרום. המיזם מתאפשר הודות לתרומות המממנות את המטבח המרכזי, חומרי הגלם, שינוע תוך שמירה על בטיחות מזון גבוהה וכמובן את שכר הטבחים. צוות מתנדבי 'אסיף' מכל הארץ מגיש את הארוחה ללוחמים בבסיסים עצמם.

צ׳יקו מנשה: ״אנו פועלים ב'אסיף' בשגרה כדי לקדם את תרבות האוכל המקומית בארץ ובעולם. זה היה טבעי עבורנו להיענות להצעה של צה"ל לסייע בהעלאת המורל של החיילים, תוך שאנו מסייעים גם למסעדות רבות להישאר עם הראש מעל המים בתקופה מאתגרת במדינה. מחזק ומעודד לראות כמה שהמיזם שלנו מצליח בשטח. התרגשתי עד דמעות בביקוריי בבסיסים הצבאיים כשראיתי את החיילים מקבלים אוכל חם וחיבוק חם מהמתנדבים ומהמסעדנים. בכדי לאפשר את המשך הפעילות המבורכת והמשמעותית הזו, גויס מימון ראשוני מפילנתרופיה יהודית בארצות הברית ובימים אלה אנו מגייסים תרומות נוספות עבור המיזם בישראל ובארצות הברית".

בעלי מסעדות המבקשים לקחת חלק במיזם, מוזמנים להיכנס לאתר אסיף, asif.org.