מגבירים מודעות

חודש אוקטובר הוא חודש מודעות לסרטן השד * ב'כללית' פועלים להעלאת המודעות לנושא בקרב נשות האזור

לרגל חודש המודעות לסרטן השד, פועלים במרפאות 'כללית' במחוז ירושלים לעורר מודעות ולעודד נשים להגיע ולהיבדק לאיתור מוקדם של סרטן השד.

חודש המודעות הבינלאומי לקידום המאבק והעלאת המודעות לסרטן השד, חל בכל שנה בחודש אוקטובר. מנתוני הרישום הלאומי לסרטן של משרד הבריאות עולה, כי נכון ל-31 בדצמבר 2018, חיו בישראל 24,778 נשים שאובחנו עם סרטן השד בשנים 2014-2018 וכי סרטן השד אחראי לכשליש ממקרי הסרטן החדשים בכל שנה בכלל הנשים בכל קבוצות האוכלוסייה בישראל .

זה המקום לציין, כי צוותי 'כללית' במחוז ירושלים, הכולל בתוכו את מבשרת ציון והסביבה, מקדמים יוזמות מקומיות לעידוד נשים מעל גיל 50 להגיע ולבצע בדיקת ממוגרפיה. מדבר בבדיקת דימות מהירה של השד שמטרתה לגלות ממצאים ממאירים בשלב מוקדם, האם יש שינויים ממאירים התחלתיים בשד, כגון גושים קטנים שאינם ניתנים למישוש. באמצעות הבדיקה ניתן לזהות גידול בשלב מוקדם מאוד עוד לפני שניתן להרגישו באמצעות בדיקה ידנית. גילוי זה משמעותי לסיכויי ההחלמה. הבדיקה פשוטה ואורכת מספר דקות.

על מנת להגיע לכל היישובים בפאתי ירושלים, נשלחת ניידת ממוגרפיה מטעם 'כללית' ומנגישה את השירות לקצוות המרוחקים של המחוז, כך שלכל אישה מגיל 50 ומעלה תהיה האפשרות לבצע בדיקת סקר לגילוי מוקדם ועל ידי כך אבחון מהיר ובמידת הצורך גם טיפול מהיר.

ד"ר ורד ישראלי, מנהלת רפואית במחוז ירושלים של 'כללית': "במחוז ירושלים מתקיימים מספר פרויקטים המשכיים לגילוי מוקדם של סרטן השד. לדוגמה, שיתוף פעולה עם 'מכון מאר' ו'כללית' לביצוע ממוגרפיה ובמידת הצורך בדיקת השלמה על ידי אולטרסאונד שד בו במקום, כך שהאבחנה תהיה מהירה ושלמה ללא טרטור מיותר של המטופלת. זאת ועוד, במטרה לאבחן נשאיות לגן BRCA, שמשמעותה סיכון גבוה יותר לחלות בסרטן השד לעומת האוכלוסייה הכללית של הנשים שאינן נשאיות, מתבצעת בדיקת סקר לגן במספר מוקדים ברחבי המחוז. נשים מגיל 25 ממוצא אשכנזי וללא רקע אישי או משפחתי של סרטן השד מופנות למרכזים אלה על ידי רופאי משפחה ורופאי נשים. הנשים שנמצאו נשאיות לגן BRCA מופנות למעקב מוגבר על מנת לאבחן בזמן שינויים בשד המחייבים התערבות. רפואה מונעת לגילוי מוקדם היא הדרך הטובה ביותר לשמור על הבריאות".