מגבירים מודעות

חודש אוקטובר הוא חודש המודעות לסרטן השד * ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן תגיע גם למבשרת

חודש אוקטובר נקבע כחודש המודעות לסרטן השד. סניף האגודה למלחמה בסרטן במבשרת ציון ופרוזדור ירושלים, בשיתוף המועצה המקומית מבשרת וקופות החולים, ינגישו במהלך החודש את בדיקות הממוגרפיה לנשות מבשרת ציון. ב-22.10 למבוטחות 'מכבי' (לקביעת תור: *3555) וב-24.10 למבוטחות 'כללית' (לקביעת תור: *2700). למבוטחות 'מאוחדת' כבר התקיימה בדיקה שכזו. לכל אישה מעל גיל 50 מומלץ לבצע בדיקת ממוגרפיה מידי שנתיים.

דובי כדורי, סגן ראש המועצה ויו"ר סניף האגודה למלחמה בסרטן במבשרת ציון: "בחודש המודעות לסרטן השד במבשרת, אנחנו פועלים בשני מישורים. הראשון הוא העלאת המודעות באמצעות מידע רב בנושא. במסגרת זו אף נקיים הרצאה ללא תשלום ביום חמישי, 21.10, בשעה 19:30 ב'זום' – "בריאות השד נתונה בידייך". ההרצאה תועבר על ידי אחות מקדמת בריאות של האגודה למלחמה בסרטן. במישור השני אנו פועלים להבאת ניידות הממוגרפיה של האגודה שתגענה למבשרת ותאפשרנה בדיקה כאן במבשרת ציון".

משרד הבריאות בשיתוף האגודה למלחמה בסרטן, פרסם השבוע נתונים המעודכנים בנושא סרטן השד בישראל. להלן החשובים:

סרטן השד אחראי לכשליש ממקרי הסרטן החדשים בכל שנה בכלל הנשים. זו המחלה הממאירה השכיחה ביותר בקרב נשים בכל קבוצות האוכלוסייה בישראל.

עיקר התחלואה בנשים מעל גיל 50.

ממשיכה מגמת העלייה בתחום הגילוי המוקדם – 69 אחוז מהנשים אובחנו בשלב מוקדם. כתוצאה מהגילוי המוקדם, נמשכת מגמת הירידה בתמותה בשיעור של כשני אחוזים לשנה מאז שנת 1996.

משה בר-חיים, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן: "סרטן השד נחשב לגידול הסרטני השכיח ביותר בקרב נשים. בשנת הנתונים המדווחת (2018) אובחנו בישראל מעל 5,500 נשים חולות בסרטן השד. העלייה המתמדת במספר המקרים החדשים של המחלה המתגלים בשלב ממוקד והירידה בשיעורי התמותה, מצביעים על עלייה בשיעורי האבחון בשלבים הראשוניים ועל שיפור באמצעי הטיפול. גילוי מוקדם הוכח כמפחית את התמותה מסרטן השד, מאפשר לשנות את מהלך המחלה ומעלה את סיכויי הריפוי לכ-90 אחוז. גם בתקופה זו של מגפת הקורונה, אסור לנשים בגיל הרלוונטי לוותר על בדיקות הסקר. בנוסף, חייבת כל אישה, בכל גיל, להיות קשובה לגופה. אם מתעורר בה חשד כלשהו לגבי שינוי, ולו הקטן ביותר, חשוב לא לדחות את הפנייה לרופא ולגשת להיבדק בהקדם".

האגודה למלחמה בסרטן יוזמת ומקיימת פעילויות מגוונות בקרב נשים בריאות, חולות ומחלימות. לדברי כדורי, נשים שהתמודדו עם סרטן השד יכולות להיעזר במיזם חשוב של האגודה למלחמה בסרטן – 'יד להחלמה'. מדובר בשירות ארצי המונה מאות מתנדבות, אשר התמודדו או מתמודדות כיום עם סרטן השד ועומדות לצד מתמודדות חדשות בכל שלבי הטיפול, המעקב ושגרת החיים, וכן לצד מתמודדות עם סרטן שד גרורתי. מתנדבות 'יד להחלמה' מותאמות לנשים שחלו בגיל, בסוג הטיפול ובשפה, ומסייעות להן בהתלבטויות השונות ובמתן מידע ותמיכה רגשית ומעשית מתוך ניסיונן האישי. נשים המעוניינות בתמיכה ובסיוע, וכן נשים המעוניינות להתנדב ולהצטרף למעגל התמיכה של 'יד להחלמה', מוזמנות לפנות בטל' 1-800-36-07-07 או ללחוץ על הכפתור הוורוד באתר האגודה למלחמה בסרטן www.cancer.org.il או לפנות בדוא"ל yad@cancer.org.il.