מגויסים לסביבה מגיל צעיר

פעילות ירוקה באחד מבתי הספר (צילום: דוברות המועצה)
פעילות ירוקה באחד מבתי הספר (צילום: דוברות המועצה)
מינהל החינוך במועצה האזורית מטה יהודה מקדם ומקיים תוכניות רבות בנושא קיימות וסביבה מגיל הגן ועד לבתי הספר

מינהל החינוך במועצה האזורית מטה יהודה והיחידה הסביבתית 'שורק' בתמיכה ובמימון של המשרד להגנת הסביבה, מובילים השנה פרויקט חווייתי, הכולל תוכניות קיימות וסביבה בגני הילדים ובבתי הספר במטה יהודה.

בחודשים האחרונים, נהנים כ-2,000 ילדי גנים ותלמידי בתי הספר מתוכניות סביבתיות שפועלות ב-61 גני ילדים ו-16 בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים ותיכונים בנושא 'חקלאות ולמידה חוץ גנית ובית ספר' בהדרכת ארגון 'בשביל ארצי' וחברת 'קומיוניטי'.

התוכניות עוסקות בהטמעת ערכי הקיימות ושמירת הטבע כבר בגילאי הגן, ובכלל זה אימוץ אורח חיים מקיים במגוון תחומים: חיסכון במשאבי טבע, צריכה נבונה, הפחתה במקור, הפרדת פסולת, הגנה על המגוון הביולוגי ועוד.

את הפעילות מעבירות מדריכות תושבות מטה יהודה מטעם חברת 'קומיוניטי סביבה וחברה' וארגון 'בשביל ארצי', המפעילות ואחראיות על תוכניות אלה. לאחר שקיבלו צוותי ההוראה הכשרה בנושא, הועברו לתלמידים הפעלות חווייתיות שמטרתן חיבור לטבע ולאדמה וביניהן הכנת מוביילים מיוחדים מחומרים מהטבע, הקמת גינת ירק ותבלינים, הכנת מנדלות מהטבע ועוד. במסגרת המפגשים, לומדים המשתתפים על ערכי הקיימות, חותמים על אמנה לשמירה על הטבע ועל הסביבה, לומדים על הטבע בסביבתם הקרובה, מקיימים ניסויים ותצפיות על המגוון הביולוגי ועוד.

זו הפעם הראשונה שבה מתקיימת תוכנית רוחבית במגוון מוסדות חינוך בו זמנית. המטרה העליונה היא לייצר שפה משותפת וליישם אורח חיים מקיים בחיי היומיום. לתוכנית מטרות נוספות: פיתוח כישורי חקר, התבוננות ופליאה ביצירת הבורא, אורך רוח וסבלנות לתהליכים שכל כך חסרים בדורנו, אחריות ושמירה על הטבע ועוד.

בעקבות מלחמת 'חרבות ברזל', הושם דגש מיוחד על חוסן נפשי דרך הרפיה בטבע (אקו תרפיה) ולעובדה כי לטבע יש יכולות ייחודיות של ריפוי. שהייה בטבע אינה בגדר מותרות, אלא צורך בסיסי של כולנו ובעיקר בימים אלה. יותר ויותר מחקרים מוכיחים את ההשפעה המוחשית של יציאה לטבע על הבריאות הפיזית והנפשית.

מינהל החינוך ומחלקת קיימות ואיכות הסביבה במועצה שמים דגש על חינוך לקיימות ועל טיפוח מרחבי הלמידה כערך. כחלק מתפיסה זו, חולקו בבתי הספר ובגנים קומפוסטרים, פחים קטנים לאיסוף קומפוסט וחומרי מידע והדרכה על תהליך הקומפוסטציה.

רחל רבינוביץ', מנהלת 'בשביל ארצי'; ואיריס ונטורה, סמנכ"לית חברת 'קומיוניטי', מבקשות להודות לד"ר אבי ברכה, מנהל היחידה הסביבתית 'שורק', לחן בן שמחון, רכזת החינוך והקיימות של היחידה; לניב בר גיא, ראש מינהל חינוך במטה יהודה; לאורה מרדכי, מנהלת מחלקת בתי ספר יסודיים; לשרונה כנען, מנהלת מחלקת גני ילדים במועצה ולמשרד להגנת הסביבה על התמיכה התקציבית, על שיתוף הפעולה עם מוסדות החינוך, על ההזדמנות להיות שותפים בפרויקט בנושא חשוב כל כך ובייחוד על הליווי המקצועי לאורך כל הפרויקט.

מלבד פרויקטים חינוכיים המתקיימים ברחבי המועצה, מזמינה היחידה הסביבתית את תושבי מטה יהודה והאזור להגיע למרכז המבקרים הסביבתי החדש אשר נמצא במכון לטיהור שפכים בצרעה.

להגעה למרכז המבקרים ניתן ליצור קשר עם חן בן שמחון בטלפון 0505951686.