מדד האושר האישי

צילום אילוסטרציה: Freestocks-photos, Pixaby
צילום אילוסטרציה: Freestocks-photos, Pixaby
מהו מדד האושר האישי? * על פי מה הוא נקבע? * האושר הוא פנימי, נמצא בתוכנו והולך אתנו לכל מקום

בצהרי היום הסתיימה לה עוד פגישה. נכנס לרכב לפגישה נוספת. יום כזה שבו אני רץ מפגישה לפגישה. ברדיו מתנגן השיר של אהובה עוזרי "דמעות של אושר", שתופס אותי בפקק שלא נגמר. אני מביט מהחלון. בבית קפה בשכונת רחביה יושב אדם עם כוס קפה, מחזיק את הכפית בידו ומערבב את תערובת הקפה בסבלנות רבה, פעם אחר פעם. על השולחן מונח ספר, כך באמצע היום בבית קפה, אדם לבוש באלגנטיות עם קפה וספר. כל העולם יכול לחכות. מולו אני ברכב, סופר את הדקות כדי לא לאחר לפגישה הבאה. השיר "דמעות של אושר" גורם לי באופן אוטומטי לערוך השוואה עם האדם בבית הקפה: מי מאושר עכשיו בצהרי היום? האדם ששבית הקפה, הזר לי בסגנון חייו? או אני המחפש משמעות בכל דקה ביום.

הפקק בכביש משתחרר. אני נוסע, אך המחשבה על מדד האושר אינו עוזב אותי. בכל שנה מתפרסם סקר עולמי על מדד האושר בחיי אנשים במדינות שונות בעולם. תמיד עניין אותי מהן השאלות? מי העונים לסקר? לפי מה עורכים את השקלול וקובעים לדוגמה שניו זילנד מדורגת לפני ישראל?

אם היה צריך אדם להעריך באופן פרטי על ידי שאלות מהו מדד האושר שלו מאחד עד עשר, איזה שאלות הוא היה מנסח לעצמו? אלו תשובות הוא היה עונה?

ישנם אנשים שנוסעים בארץ ובעולם לאין ספור סדנאות כדי לחפש את האושר. אפילו בפרסומות שמטרתן לשווק את המוצרים מבטחים לנו אושר. בכל תחום אותו רוצים לקדם מבטיחים אושר. אבל מהו בכלל אושר? האם האנשים שחזרו מסדנה או קנו מוצר צריכה מאושרים יותר?

שוחחתי עם לורה (שם בדוי) לאחר טיול ארוך בהודו. היא חיפשה שם את התשובות לאושר שלה בכל מיני דרכים יצירתיות: סדנת שתיקה ארוכה, סדנת חוקן במהלך שבוע שלם, סדנת מדיטציה ועוד אין ספור סדנאות. לא אשכח את המשפט המסכם שלה בשיחה שלנו: ״נסעתי עד סוף העולם כדי לחפש אושר. מה לא ניסיתי? בסוף מצאתי את האושר שלי דווקא כאן, בבית שלי, עם כוס קפה, מביטה בחלון לעבר הגינה שלי".

הבנתי בשיחה עם לורה שהאושר אינו תלוי במיקום שלך בעולם. האושר הוא פנימי, נמצא בתוכנו והולך אתנו לכל מקום.

כמה היה זה יצירתי ונכון לשאול אדם בעת פגישה "האם אתה מאושר?" במקום השאלה אשר איש באמת אינו עונה עליה – "מה שלומך?". אנחנו מוכנים כמעט לעשות הכול עבור מעט אושר בחיינו, לעיתים אף לעשות פעולות מוזרות, לרכוש מוצרי צריכה שלא תמיד יש לנו בהם צורך, רק כדי לקבל כמה דקות של אושר.

"חכה, לפני שאתה הולך", אמרה לורה, ״תזכור שיש הבדל בין אושר רגעי לבין מצב שאתה יכול להגיד אני מאושר. זה ממש לא אותו דבר".

לפתע הודעה בנייד. הפגישה הבאה נדחית. יש לי שעה וחצי ביום ממש רק לעצמי. נזכרתי באדם שבבית הקפה והחלטתי לנסות ככה סתם באמצע היום בלי סיבה לשבת בבית קפה. בעודי יושב ולוגם מהקפה, ניסיתי לא להרגיש רגשי אשמה על שעה וחצי ללא פעולה מצדי. הצלחתי להבין שהאושר האישי שלי נמצא כאשר אני עובד ופועל ושם אני מרגיש מאושר.

לכל אדם יש את מדד האושר האישי שלו. אחד מוצא אושר במקום שאחר לא ימצא אותו.

מהו מדד האושר שלכם? בריאות? כסף? משפחה? חברים? קריירה? טיולים בעולם? גם וגם. האושר נמצא לבטח בתוכנו, בשקט הפנימי שלנו.