מדרסים – הקשר לאורח חיים בריא

מרצועות המתכת של אמצע המאה ה-19 ועד לשכלולי הטכנולוגיה של ימינו * כל מה שרציתם לדעת על מדרסים

מדרסים משמשים כבר עשרות שנים לשיכוך כאבים בכפות הרגליים ומסייעים בריכוך הדריכה על כף הרגל שנתונה ללחץ מתמיד. השימוש במדרסים החל עוד במאה ה-19 ומאז עבר אבולוציה לאורך השנים בהתאם לשינויים בתרבות, בטכנולוגיה ובאורח החיים. המדרס הראשון שהופיע לראשונה ב-1845 היה עשוי מרצועות מתכת שהונחו בתוך הנעליים ומטרתם הייתה להקל על פתולוגיות ועיוותים בכף הרגל.

כיום, עם התפתחות המדרסים ותחום האורתופדיה בכלל, ניתן לומר כי כל אדם זקוק למדרסים. השימוש במדרסים יכול לשנות את החיים, לשפר את איכות החיים בטווח הקצר והארוך, לאפשר טיפול בכאב ואף להפחית כאבים אופציונאליים שעלולים להופיע עם הגיל ועם שחיקת הסחוסים הטבעית שחווה הגוף במשך הזמן.

יש כמה סיבות להפוך את המדרסים לחלק בלתי נפרד מהחיים ולא רק עבור מי שסובל מכאבים, אלא גם כתמיכה בכף הרגל במטרה למנוע כאבים באזורים אחרים בגוף. מדרסים מספקים תמיכה ליותר מ-20 עצמות ומעל ל-100 שרירי כף הרגל שהם הבסיס לעמידה, להליכה ולכל פעילות של הגוף. מדרסים בהתאמה אישית תומכים בשלוש הקשתות הנוצרות ממבנה עצמות כף הרגל: רוחבית, אורכית (מדיאלית) וחיצונית (לטרלית). שלושתן מספקות בסיס יציב וחזק לגוף. תמיכה טובה בכפות הרגליים תאפשר יציבה נכונה והפחתה בכאבי גוף אחרים שעלולים להופיע במהלך החיים. מדרסים יכולים לשפר ביצועי ספורטאים בענפי הספורט השונים ואף להקטין את הסיכון להיפצע. מחקרים גם מראים כי מדרסים נכונים לסוג הספורט יכולים להגביר את יכולת הניתור, הכוח הפיזי ולשפר את האיזון.

מהי פרונציה או סופינציה שגורמת למתח בחלקי גוף אחרים?

פרונציה הוא מצב בו כף הרגל פונה פנימה ועלול לייצר לחץ בברכיים, בגב התחתון ובמיוחד בכף הרגל. סופינציה הוא מצב בו כף הרגל פונה החוצה. גם כאן יופעל לחץ רב על הסחוסים בברכיים ואולי אף בגב התחתון.

למעשה, לספורטאים עם פרונציה או סופינציה לא מטופלת קיים סיכון גדול יותר לסבול מפציעה בברך. מדרסים משפרים את יציבת הגוף. כאשר המנח לא תקין, מופעל לחץ רב על אזור מסוים בסחוסים וגורם לשחיקה שלהם ובהמשך לכאבים חזקים. תיקון מנח כף הרגל באמצעות מדרסים והבאת כפות הרגליים למנח נורמלי משפיע ומתקן את יציבת הגוף כולו.

הפחתת הכאבים בכף הרגל: עמידה ממושכת, פעילות גופנית מאומצת – המדרסים מספקים תמיכה לכף הרגל, יכולים לשפר את איכות חיים ולגרום להרגשה טובה יותר החל מהפחתת הכאבים בכף הרגל ועד להתמודדות עם כאבי גב ועוד. 

איך שומרים על המדרסים לאורך זמן?

לרוב, אמורים מדרסים להחזיק מעמד ולטפל עד ארבע שנים. לעיתים אפילו אף יותר בהתאם למשקל הגוף ולסוג הפעילות.

להלן מספר עצות שיעזרו לכם לשמור על המדרסים יעילים לאורך זמן:

אין לכבס או לייבש מדרסים במכונת כביסה או במייבש.

אין להשאיר את המדרסים ברכב חם (בשמש).

ניתן לנקות את המדרסים עם מגבון לח בהתאם לצורך. ייבוש עם מטלית יבשה ושהייה בצל, באוויר, עד ליבוש מלא. לאחר מכן יש להחזיר אותם לנעליים.

במידה והמדרסים נרטבו, יש להסיר אותם, לנגב ולייבש בצל באוויר הפתוח.

המאמר מוגש באדיבות מומחי א.א אורתופדיה, רשת מכוני אורתופדיה להתאמת מדרסים בהתאמה אישית, www.aa-orthopedics.co.il.