מהחדר אל השטח

הוועדה לאיכות הסביבה תקיים בקרוב סיור במתחם המחצבה * כך נמסר השבוע בישיבת הוועדה

אתמול (ראשון, 21.8), התקיימה ישיבה של ועדת הסביבה במועצה בראשותו של חבר המועצה ד"ר שי בנימין. גם ראש המועצה יורם שמעון השתתף בישיבה וכן נציגי הדרג המקצועי: מנהלת אגף החינוך נעמי חזן, מנהל אגף התפעל חן טנא ומנהל מחלקת הגינון יאיר אורנשטיין. דיוני הוועדה פתוחים לציבור והיו מספר תושבים שנענו לקריאה לבוא ולהשתתף.

הנושא הסביבתי החם ביותר כמובן הוא נושא המחצבה. ראש המועצה מסר את דברו בעניין: "יש להקים ביישוב אזור תעשייה מחולל הכנסה. המחצבה היא שטח מופר, עתודת הקרקע האחרונה ביישוב. ההסכם עם עיריית ירושלים (דרך הרשות לפיתוח ירושלים) יאפשר להקים אזור תעשייה שנחשב 'אזור פיתוח א"". ראש המועצה התייחס לנושא של מסוף התחבורה ומסר כי "המסוף נדרש על ידי תכנית אב לתחבורה כתנאי לשיפורים בתחבורה הציבורית ביישוב. כבר הוחלט שהמסוף יוקם במגרסה ולא במחצבה".

לא אחת פורסם לאחרונה על השלכת פסולת במתחם זה. מנהל התפעול חן טנא התייחס לנושא ומסר כי "נושא השלכת האשפה במחצבה טופל. ייעשה מאמץ לסנן את הגזם שמגיע לשם באישור המשרד להגנת הסביבה".

התושב דני פרדקין שהשתתף בישיבה, אמר כי "ההתנגדות לפיתוח המחצבה היא מהותית. המחצבה יכולה להיות נכס לדורות. יש לשמר אותה ולא להקים בה אזור תעשייה". בעניין זה סוכם, כי יתקיים סיור של הוועדה במחצבה וכי יוקדש דיון של הוועדה לנושא זה.

ראש המועצה מסר עדכונים לגבי שביל עוטף מבשרת, עמדות טעינה לרכבים חשמליים והתייעלות אנרגטית כפי שבאה לידי ביטוי בהתקנת פאנלים סולאריים על גגות של מבני ציבור והתקנת נורות לד בתאורה שבמרחב הציבורי. אגב אזכור הפאנלים הסולאריים, הציע מנהל הגינון יאיר אורנשטיין כי גגות שלא יותקנו עליהם פאנלים סולאריים, יוסבו ל'גגות ירוקים' וכי ניתן לקבל לכך תקציב מהמשרד להגנת הסביבה באמצעות 'קול קורא'.

כפי שפורסם בשבוע שעבר, תתחיל לפעול ביישוב תוכנית להסבת אקדמאים להוראה בשיתוף פעולה עם מכללת סמינר הקיבוצים. מנהלת אגף החינוך נעמי חזן מסרה, כי אקדמאים שמעוניינים להתמחות בחינוך יער מוזמנים לפנות אליה.

וגם זה בענייני חינוך. התושבת עפרה נגב, שהשתתפה בישיבה, הציעה לערב תלמידי בתי ספר וגנים בפעילות של 'ותיקים בסביבה', כולל הגעה מסודרת לאתר שבו הם פועלים (פתחת נחל ארזה). התושב אייל הרוש הציע להרחיב זאת לכלל האזורים הפתוחים ביישוב ולהסתמך על תושבי מבשרת במסגרת הכשרת מערך חינוכי סביבתי. הוחלט כי נושאים אלה יועלו בפגישה שתתקיים באגף החינוך .

עוד דווח בישיבת הוועדה, כי התקבלו מספר הצעות לעריכת סקר טבע עירוני ונבחר ספק. כרגע הנושא בידי הגזברות. נושא זה קודם על ידי רכזת החינוך היוצאת של היחידה לאיכות הסביבה 'שורק', ניצה קרניאל, ומחליפתה חן בן שמחון. עוד נמסר, כי הוועדה תכונס לדון בנושא של היערכות הרשות למשבר האקלים.